Prezidento Valdo Adamkaus ir Seimo valdybos susitikime antradienį kalbėta, kad dėl Konstitucijos nuostatos, draudžiančios dvigubą pilietybę, keitimo gali būti surengtas referendumas.
Dėl referendumo nuomonės išsiskyrė
Seimo narys Raimundas Šukys teigė, kad jį būtų galima surengti per artėjančius naujo šalies vadovo rinkimus, tačiau konservatorė Irena Degutienė aiškino, kad pasiruošti gali neužtekti laiko, tad referendumas galėtų įvykti ir po penkerių metų, praneša nacionalinis transliuotojas.
Antradienį vykusiame Prezidento ir Seimo vadybos susitikime buvo aptarta pavasario sesija ir ten žadama svarstyti įstatymo dėl dvigubos pilietybės naujoji redakcija, kurią parengė V.Adamkaus sudaryta darbo grupė.
„Iki šiol buvo daugiau interpretacijos ir emocijos, o ne teisinė kalba“, - kalbėjo I.Degutienė.
Anot V.Adamkaus, pataisos padėtų mažinti įtampą išeivijoje - naujoji redakcija išplėstų atvejų, kai Lietuvos pilietis gali būti ir kitos šalies piliečiu.
„Kai tik įstatymo projektas bus įregistruotas Seime, mes inicijuosime susitikimą su šį projektą parengusia darbo grupe ir su išeivijos atstovais. Žiūrėsime, ar visai išeivijai naujasis variantas yra priimtinas, ar galima kažką keisti“ - sakė I.Degutienė.
Išeivija nenori referendumo?
Darbo partijos narė Virginija Baltraitienė teigė mananti, kad „šiuo klausimu būtina rengti referendumą“.
„Manau, kad šiuo klausimu būtina rengti referendumą. Tai opus klausimas, nes kiekviena lietuvių šeima turi emigrantų. Reikia, kad patys žmonės pasakytų, kaip jie mato lietuvius išeivijoje, kokie jie turėtų būti: ar turėti tik tautybę, bet neturėti pilietybės. Asmeniškai daugiau pasisakau už referendumą“, - teigė ji.
I. Degutienė aiškino, kad pasiruošti referendumui iki naujo šalies vadovo rinkimų gegužę gali nelikti laiko, tad piliečių nuomonės gali būti atsiklausta ir po penkerių metų.
„Reikalinga dalykinė diskusija, kad mes pasirengtume referendumui per šituos Prezidento rinkimus. Be to, pati išeivija nelabai nori referendumo. Reikia ir su jais kalbėtis, ar jie sutiktų, kad Seimas priimtų sprendimą dėl referendumo. Taigi paruošiamųjų darbų yra pakankamai daug. Kad mes suspėtume tą padaryti praktiškai per mėnesį nematau jokių galimybių“, - sakė I.Degutienė.
Ekonominiams migrantams - tautybės pasas
R.Šukys teigė, kad antradienį buvo aptarta ir galimybė ekonominiams migrantams, išvykusiems po kovo 11 dienos, suteikti tautybės pasą, kuris patvirtintų Lietuvos tautybę bei galimybę susigražinti pilietybę.
„Tačiau nemačius projekto, nežinant, kokios nuostatos būtų galimos šiame projekte, kokia apimtimi toks pasas galėtų užtikrinti tam tikras socialines teises, diskutuoti būtų dar per anksti“, - sakė jis.
Pastarasis Lietuvoje rengtas referendumas dėl atominės elektrinės darbo pratęsimo, suruoštas kartu su Seimo rinkimais, žlugo dėl menko piliečių aktyvumo.
Naujausi komentarai