Pereiti į pagrindinį turinį

Elektroninio parašo plėtra stringa

2013-06-10 23:59

Ambicingi lūkesčiai dėl elektroninio parašo plėtros vėsta. 2010–2011 m. vykęs norinčių naudotis šia paslauga bumas šiuo metu aprimęs ir atsakingos institucijos tikisi susidomėjimą padidinti per viešinimo kompanijas.

Smarkiai lėtėja

Elektroninio parašo sertifikatų sudarymo paslaugas Lietuvoje šiuo metu teikia trys subjektai – UAB Skaitmeninio sertifikavimo centras, Gyventojų registro tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos ir Registrų centras.

Palyginti su 2011 m., bendras visų trijų sertifikavimo paslaugų teikėjų išduotų kvalifikuotų sertifikatų skaičius 2012 m. išaugo tik 8,5 proc. (2011 m. išduota daugiau nei 721 tūkst. sertifikatų, 2012 m. – daugiau nei 782 tūkst.). Tačiau, palyginti su 2010–2011 m. laikotarpiu, augimas smarkiai lėtėja. 2010–2013 m. šis augimo rodiklis siekė 33 proc.

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) parengtoje ataskaitoje minima, jog viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių lėtėja gyventojų apsirūpinimo kvalifikuotais elektroninio parašo sertifikatais tempas, yra ta, kad didžioji dalis gyventojų, galinčių ir norinčių įsigyti šiuos sertifikatus, spėjo jais apsirūpinti dar iki 2012 m.

Reklamuos lankstinukais

Nepaisydama to RRT, kuri vykdo elektroninio parašo priežiūros funkcijas, teigia nenuleisianti rankų.

Į prioritetinių 2013 m. RRT veiklos krypčių sąrašą įtrauktas kokybiškų ir patikimų sertifikavimo paslaugų elektroninio parašo naudotojams užtikrinimas, taip pat gyventojų švietimas. Pastarajam tikslui pasiekti bus tobulinama mokymo priemonė – svetainė www.elektroninisparasas.lt.

Be to, RRT žada elektroninio parašo klausimais aktyviai konsultuoti visus gyventojus, teikti metodinę pagalbą raštu, telefonu ar elektroniniu paštu. Taip pat į veiklos krypčių sąrašą buvo įtrauktas elektroninio parašo paslaugos viešinimas.

Pasiteiravus RRT atstovų, kokiais būdais paslaugą žadama viešinti, jie nurodė, kad žadama viešai publikuoti su elektroniniu parašu susijusias naujienas, teikti informaciją RRT tinklalapyje.

"Taip pat žadama parengti lankstinukų su atmintine vartotojams apie elektroninio parašo naudojimą ir teikiamas galimybes" – teigė RRT komunikacijos specialistė Vaida Barkauskienė. Pasak jos, šie lankstinukai būtų dalijami per susitikimus ir seminarus, o elektroninė lankstinuko versija būtų įkelta į RRT tinklalapį.

Naudoja tik maža dalis įstaigų

Elektroninio parašo programa Lietuvoje pradėta diegti 2002 m. Pasak RRT Tinklų ir informacijos saugumo departamento Interneto priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotojo Vaidoto Ramono, šiuo metu galiojantys teisės aktai asmenims suteikia galimybę prašymus ir skundus viešojo sektoriaus įstaigoms teikti elektroniniu būdu (pasirašytus elektroniniu parašu) ir tokia pačia forma gauti atsakymus.

"Taigi, visos viešojo sektoriaus įstaigos turėtų priimti elektroninius prašymus bei skundus ir sugebėti parengti analogiškos formos atsakymus," – tvirtino V.Ramonas.

RRT nurodo, kad dalis viešojo sektoriaus įstaigų palaipsniui įsigyja naujas elektroninių dokumentų valdymo sistemas ar modernizuoja jau turimas ir pradeda naudoti elektroninį parašą elektroniniams dokumentams pasirašyti. Tačiau, Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos duomenimis, iš 3,5 tūkst. apklaustų ir pateikusių duomenis viešojo sektoriaus įstaigų tik 466-ios planuoja, kad elektroniniais dokumentais galės keistis nuo 2014 m. sausio 1 d.

Ministerija irgi viešins

Už elektroninio parašo naudojimo valstybės politikos formavimą atsakinga Susisiekimo ministerija taip pat teigia "skirianti ypatingą dėmesį elektroninio parašo naudojimo viešinimui".

Be to, tarp ministerijos prioritetų – skaitmeninių technologijų plėtra.

"Šiuo tikslu Susisiekimo ministerija kartu su AB Lietuvos paštas rengia projektą e-delivery, kuris paspartins ir pagerins įmonių bei atskirų naudotojų keitimąsi elektroniniais dokumentais", – sakė ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Sklepovič.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų