Politologas Egdūnas Račius tikina, kad „nuo 2001 metų pabaigos terorizmas tapo „popsu". Vertindamas lygiai prieš aštuonerius metus grupuotės „al Qaeda“ įvykdytus teroristinius aktus ir po jo sekusią pasaulio reakciją, ekspertas sako, kad terorizmo tema tapo populiari ir akademiniame pasaulyje.
Perskaitys žuvusiųjų pavardes
Šį penktadienį niujorkiečiai dar kartą mini 2751 žuvusįjį per bokštų dvynių grūtį. Paminėjimo ceremonijoje bus perskaityti visų jų vardai.
JAV prezidentas Barackas Obama žuvusiuosius pagerbs tylos minute, o vėliau turėtų apsilankyti Pentagone, kuriame per teroristinį išpuolį žuvo dar 184 žmonės.
Šiemet JAV prezidentas dar metams pratęsė Nacionalinio saugumo kampaniją.
„Dėl to, kad teroristų grėsmė išlieka, nacionalinio saugumo padėtis, paskelbta 2001 metų rugsėjo 14 dieną, bei pastangos, kurias valdžia deda padėčiai stabilizuoti, turi veiksmingai tęstis ir po 2009 metų“, - sakė B. Obama.
„Dėl to ir iš pagarbos teroristinių išpuolių aukoms pridedu dar vienus metus prie to laikotarpio, kurį 2001 metais paskelbė buvęs šalies prezidentas“, - pridūrė jis.
Visi nori būtinai kažką pasakyti
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslo instituto docentas Egdūnas Račius Lietuvos radijui rugsėjo 11-osios datą komentavo nurodydamas, kad „nuo 2001 metų pabaigos terorizmas tapo popsu“.
Pasak jo, šia kovos forma susidomėjo ne tik potencialūs teroristai, tačiau ir mokslininkai, politikai bei žurnalistai.
„Tas globalus džihadinis terorizmas išplito po visą pasaulį. Jis tapo populiariu tarp žmonių, kurie jaučiasi nuskriausti, kurių lūkesčiai yra nepatenkinti. Kita vertus, jis tapo „popsu“ ir ta prasme, kad tiek valstybių vyriausybės pradėjo daugiau susitelkti ties ta problematika. Jis tapo „popsu“ tiek akademinių studijų lygmenyje, tiek literatūroje, tiek žiniasklaidoje: atsirado labai daug žmonių, kurie turi arba nori kažką pasakyti. Nebūtinai tai „atlieptų“ tą realybę“, - pastebėjo mokslininkas.
JAV keičia strategiją
Šiuo metu „al Qaeda“ grupuotė vis dar aktyvi, o jos lyderis - Osama bin Ladenas - slapstosi, kaip manoma, vis dar prie Afganistano ir Pakistano sienos. Nors daugelis politologų sutinka, kad „al Qaeda“ veikla apribota, pripažįstama, kad ši grupė dar yra labai pavojinga - tai esą įrodo ir viešbučio Džakartoje bombardavimas, ir atskleistas trijų britų musulmonų bandymas susprogdinti 7 lėktuvus 2006-taisiais.
B. Obama skelbia naują musulmonų ir Jungtinių Valstijų santykių pradžią - kviečia kalbėtis ir tartis, kovoti ne su Vidurio Rytų valstybėmis, bet tik su teroristinėmis grupuotėmis. Teigiamai vertinamas ir jo draudimas kankinti terorizmu įtariamus žmones, įsakymas uždaryti Gvantanamo kalėjimą ir pastangos kurti šiltesnius santykius su palestiniečiais.
Be tarptautinių atakų, „al Qaeda“ aktyviai tebeveikia Afganistane ir Irake, kur siekia išsekinti amerikiečių kariuomenę ir kursto konfliktus.
Kalbėdamas apie kovos su terorizmu strategiją, E. Račius pastebėjo, kad šiuo metu yra mėginama „tik sunaikinti teroristą“, tačiau nebandoma kovoti su terorizmu iš pagrindų: „nesiekiama padaryti taip, kad asmuo nenorėtų juo tapti. Nenorėtų ne dėl to, kad bijotų bausmės, bet kad žmogus tiesiog neturėtų pagrindo tapti susinaikinančiu teroristu“.
Panika atslūgsta
Anot naujausių visuomenės apklausų, šiandien beveik dvigubai mažiau amerikiečių nei buvo prieš 8 metus tikisi antrojo panašaus išpuolio.
Lietuvos radijo bendradarbis JAV Darius Udrys penktadienį praneša, kad nors George`o W. Busho administracija džiaugėsi, jog kai kurios teroristinės grupės išsklaidytos ir išvengta pakartotinų atakų JAV, tačiau dabar 8 metus trukusi amerikiečių antiteroristinė politika vertinama kaip visiška nesėkmė - teigiama, kad G. W. Busho retorika ir Irako okupacija tik dar labiau supriešino musulmonų ir Vakarų bendruomenes.
Politologai teigia, kad dabartinė B. Obamos administracija keičia taktiką ir spėjama, kad ji bus sėkmingesnė.
34 proc. apklaustųjų mano, kad terorizmo grėsmė šalyje visiškai išblės.
Daugiau nei 60 proc. jų yra įsitikinę B. Obamos administracijos galimybėmis apsaugoti šalį.
Naujausi komentarai