Ketvirtadienį paskelbtoje išvadoje Europos Sąjungos (ES) Teisingumo teismas pripažino, kad asmenvardžių rašymas yra valstybių vidaus reikalas, pareiškė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
"Teismas pripažino Lietuvos pozicijos argumentus, kad asmenvardžių rašymas yra valstybių reikalas ir automatiškai nepažeidžia laisvo asmenų judėjimo", - žurnalistams sakė ministras.
R.Šimašius pakartojo, kad pats asmeniškai remia siūlymą leisti pavardes rašyti originaliai, ir pabrėžė, kad dabar Lietuvos teismai arba parlamentas turės įvertinti ES teismo argumentus dėl raidžių w,q ir x rašymo.
"Teismas nepasisakė, kad vienareikšmiškai šitas tris raides reikia įtraukti į dokumentus, tik pateikė tam tikrus samprotavimus", - sakė teisingumo ministras.
"Galutinį sprendimą šiuo konkrečiu atveju turi priimti Lietuvos teismai arba tai gali būti išspręsta per įstatymų leidybą", - kalbėjo ministras.
ES Teisingumo teismas ketvirtadienį nenustatė tiesioginio pažeidimo dėl Lietuvoje galiojančios tvarkos, kuri reikalauja vardus ir pavardes dokumentuose rašyti tik lietuviškais rašmenimis, tačiau užsiminė, kad nacionaliniam teismui užfiksavus "rimtus nepatogumus" draudimas po santuokos įrašyti originalią nelietuvišką pavardę gali būti įvertintas ES pripažintų laisvių ribojimu.
Pasak teisingumo ministro, šis sprendimas neturės įtakos kai kurių Lietuvos piliečių lenkų prašymams leisti jų pavardės rašyti pagal lenkų, o ne lietuvių kalbos taisykles, pavyzdžiui, naudoti raidę w.
"Nežinau, kas turėtų įvykti, kad tai galėtų turėti įtaką. Teismas aiškiai konstatavo, kad valstybės piliečių atžvilgiu (…). ES teisė tų dalykų nereglamentuoja ir tai yra valstybių nacionalinis reikalas”, - sakė ministras.
R.Šimašius taip pat atkreipė dėmesį, kad Liuksemburgo teismas pasiūlė argumentus vertinti galimą pažeidimą neleidžiant rašyti raidžių w,q ir x, bet, kalbėdamas apie diakritinius ženklus, nurodė, jog tai yra valstybių vidaus reikalas.
"Apginti mūsų č, ž ir kitų raidžių mes nuvažiavę į kitas ES valstybes pagal šį sprendimą, deja, negalėsime", - sakė R.Šimašius.
Seimas pernai atmetė Vyriausybės siūlymą leisti vardus ir pavardes rašyti originaliais lotyniško pagrindo rašmenimis, nors projektui pritarė premjeras, prezidentė ir teisingumo ministras.
Naujausi komentarai