Etikos sargų indulgencija Seimo komiteto vadovui Pereiti į pagrindinį turinį

Etikos sargų indulgencija Seimo komiteto vadovui

2011-04-13 18:01
Etikos sargų indulgencija Seimo komiteto vadovui
Etikos sargų indulgencija Seimo komiteto vadovui / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Seimo etikos sargai tik švelniai pabarė į interesų konfliktą galėjusį įsipainioti Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) pirmininką Joną Šimėną.

Tai reiškia, kad Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) išvada apie J.Šimėną tikriausiai nesibaigs jo nušalinimu nuo AAK vadovo pareigų.

Vienas sūnų gamina biokurą

Trečiadienį EPK svarstė, ar J.Šimėno veiksmuose rengiant ir Seime svarstant Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo projektą nebuvo viešųjų ir privačių interesų derinimo pažeidimų. Be kita ko nagrinėta, ar J.Šimėno sūnus tikrai užsiima atsinaujinančia energija ir ar per praėjusias rinkimų kampanijas šį politiką finansavo naujojo įstatymo priėmimu suinteresuotos verslo įmonės.

„Nesijaučiu nieko nusižengęs. Galiu tik didžiuotis dėl to, ką esu padaręs rengiant šį labai svarbų įstatymą. Nematau jokio interesų konflikto“, - etikos sargų posėdyje kalbėjo J.Šimėnas.

EPK vadovas Algimantas Salamakinas pastebėjo, kad J.Šimėną per rinkimų kampaniją parėmė devynios atsinaujinančia energetika užsiimančios įmonės, paskyrusios 32 tūkstančius litų.

AAK vadovas pripažino gavęs tokią paramą: „Bet manęs tikrai niekada nerėmė ir nerems koks nors „Gazpromas“ ar naftininkai. Turbūt natūralu, kad remia ekologiškos įmonės“.

Jis pabrėžė visus savo rėmėjus deklaravęs Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK). „Viskas vieša ir neužslėpta“, - sakė komiteto vadovas.

J.Šimėnas taip pat pripažino, kad jo vienas sūnų yra ūkininkas, gaminantis granules iš šiaudų. „Bet jų panaudojimas labai platus – nuo biokuro iki kanarėlių kraiko ir arklių pašaro. Nemanau, kad ši sūnaus veikla yra interesų konfliktas, kuris sietinas su atsinaujinančiais šaltiniais ir tuo įstatymų, kurio rengime dalyvavau“, - pastebėjo politikas.

Nepripažįsta konflikto

AAK pirmininkas tvirtino, kad Atsinaujinančių išteklių įstatymas nenustatys jokių išskirtinių teisių nei saulės, nei vėjo, nei hidrojėgainėms, nei elektrinėms, vartojančioms biomasę. Todėl esą negali būti kalbama, jog šį įstatymą galima laikyti atsidėkojimu atsinaujinančia energetika užsiimančioms verslo grupėms.

EPK nariai atkreipė dėmesį, kad J.Šimėnas nebuvo į savo interesų deklaraciją įrašęs, jog sūnus dirba su biomase, o per rinkimus buvo gauta parama iš kai kurių su atsinaujinančia energetika susijusių įmonių.

„Tad ar nebūtų geriau, kad nusišalintumėte nuo to įstatymo rengimo, svarstymo ir priėmimo?“, - paklausė EPK vicepirmininkė Vida Marija Čigriejienė.

Bet J.Šimėnas kategoriškai nenorėjo sutikti, kad jam reikėtų nusišalinti. „Tai, manau būtų pripažinimas, kad turiu kažkokį konfliktą. Bet aš nepripažįstu, kad turiu konfliktą ir noriu atlikti numatytą darbą iki pabaigos“, - kalbėjo jis.

EPK posėdyje buvo paviešinta, kad savo interesų deklaraciją įrašais apie sūnų ir kitus giminaičius, galinčius sukelti interesų konfliktą, J.Šimėnas papildė tik prieš porą savaičių, kai jau buvo kilęs triukšmas dėl to, jog jis galėjo pažeisti etikos reikalavimus.

Priėmė švelnesnes formuluotes

Po gana vangaus AAK pirmininko veiklos svarstymo etikos sargai balsavo, ar konstatuoti, jog J.Šimėnas pažeidė įstatymus.

Tačiau balsų dauguma buvo atmestas A.Salamakino pasiūlymas nustatyti, kad AAK pirmininkas, nedeklaruodamas savo galimų interesų konfliktų ir nenusišalindamas nuo Atsinaujinančių išteklių įstatymo rengimo bei svarstymo, grubiai pažeidė Statuto reikalavimus.

Bendru sutarimu priimta kur kas švelnesnė formuluotė apie tai, kad J.Šimėnas „pažeidė vieną iš Statuto punktų, nes laiku neįrašė į savo interesų deklaraciją visų galimų interesų konfliktų, tačiau vėliau šią klaidą ištaisė“.

Be to, pritarta rekomendacijai AAK pirmininkui nusišalinti ne nuo viso Atsinaujinančių išteklių įstatymo svarstymo, bet tik nuo tų punktų, kuriuose kalbama apie biomasę.

Lauks konservatorių apsisprendimo

Po tokios EPK išvados žlunga viltys, kad J.Šimėnas bus nušalintas nuo AAK pirmininkų. „Yra trys variantai. Šio komiteto pirmininką deleguoja konservatoriai, jie ir turėtų spręsti, ar pasitiki J.Šimėnu. Pats komitetas gali bandyti reikšti nepasitikėjimą. Arba Seimas, surinkęs 29 iniciatorius, irgi gali svarstyti ir balsuoti dėl komiteto pirmininko nušalinimo. Manau, kad pirmasis variantas čia geriausias. Jeigu konservatorių frakcija pasitiki, jis gali dirbti toliau“, - sakė A.Salamakinas.

Anot jo, opozicija neturi pakankamai balsų, kad reikštų nepasitikėjimą J.Šimėnu komitete arba visame Seime.

Dėl Atsinaujinančių išteklių įstatymo Seime jau buvo kilęs skandalas, susijęs su J.Šimėnu. EPK jau anksčiau nenustatė, kad AAK vadovas galėjo klastoti oficialius dokumentus, kai šiame įstatyme netikėtai atsirado trys papildomi žodžiai, keičiantys projekto esmę. Bet pripažinta, kad buvo pažeistas Seimo statutas, nes „nepakankamai kontroliuota, kad būtų laiku ištaisytos klaidos, kai jos išaiškėjo“, nes kaltę dėl papildomų žodžių prisiėmė komiteto patarėja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra