Pereiti į pagrindinį turinį

Gaisravietę Tytuvėnų ansamblyje tirs archeologai

2012-03-12 21:31
Gaisravietę Tytuvėnų ansamblyje tirs archeologai
Gaisravietę Tytuvėnų ansamblyje tirs archeologai / Artūro Morozovo nuotr.

Pirmadienį į Tytuvėnus atvyko grupė archeologų, kurie tirs gaisravietę liepsnų ir vėjo nuniokotame bažnyčios bei vienuolyno ansamblyje.

Pasak Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovės Jolantos Miškinytės, trys archeologai ketina tirti buvusias neformalaus sakralinio meno muziejaus patalpas vienuolyne - sijoti, rinkti liekanas. Per sausio pabaigoje čia kilusį gaisrą sudegė dalis muziejuje eksponuotų liturginių reikmenų.

Jos teigimu, archeologų išvados padės ir po gaisro pradėtam ikiteisminiam tyrimui. Archeologų darbas Tytuvėnuose gali užtrukti ilgiau nei mėnesį.

„Kadangi vyksta ikiteisminis tyrimas, be abejo, reikės sutikrinti tas liekanas. Reikia žiūrėti, kas yra likę, ar nėra kokių nors įkalčių, tarkime, jei tiriama padegimo versija. (...) Archeologai tokį savo darbą ir atliks, nes iki šiol negalėjo dirbti, kadangi viskas buvo įšalę. Šiandien ta gaisravietė buvo atidaryta, ir prasidės darbas“, - BNS sakė J.Miškinytė.

KPD atstovės teigimu, kol kas ansamblyje dirbs archeologai, o jei bus rasta specifinių detalių, brangių akmenų ar kitokių vertybių, tada prisidės ir jas išmanantys specialistai.

Kaip skelbta žiniasklaidoje, Tytuvėnų vienuolyno gaisras sunaikino retus auksakalių dirbinius - gotikines taures, kryžiaus formų monstrancijas, relikvijorius, komunines. XVI–XIX amžiaus sidabrinės ir auksinės vertybės buvo puoštos brangakmeniais, jų vertė skaičiuojama milijonais.

Anot paveldosaugininkų, kunigai be jų žinios atgabeno relikvijas į Tytuvėnus - vertybės eksponuotos muziejuje, kurio neturėjo būti, nes vienuolyne nebuvo tinkamos signalizacijos, saugyklų.

Po Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno gaisro pasigesta 60 kultūros vertybių, iš kurių 24 įtrauktos į Kultūros vertybių registrą. Sudegę eksponatai nebuvo apdrausti.

Per Tytuvėnų Šv. mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje sausio 26 dieną kilusį gaisrą išdegė apie 1 tūkst. kvadratinių metrų vienuolyno stogo, apdegė ir apanglėjo bažnyčios medžio stogo konstrukcijos, sudegė dalis sakralinio meno muziejuje eksponuotų liturginių reikmenų, gesinant gaisrą nuo vandens nukentėjo vienuolyno pirmojo aukšto freskos.

Vasario pabaigoje vėjui nuplėšus dalį bažnyčios stogo skardos, buvo paskelbtas ekstremalus įvykis. Ugniagesių gelbėtojų teigimu, bažnyčios pastato būklė tuomet tapo grėsminga.

Šiuo metu, pasak J.Miškinytės, gaisro ir vėjo nuniokoti Tytuvėnų bažnyčia ir vienuolynas jau praktiškai uždengti laikinais stogais. Vėliau ketinama rūpintis nuolatiniais stogais.

XVII-XVIII amžiais pastatytas Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblis vertintas kaip unikalus architektūros paminklas, labai mažai pakitęs nuo pastatymo laikų, vienas geriausiai išlikusių baroko epochos paminklų Lietuvoje ir Šiaurės Europoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų