Grupė Seimo narių siūlo parlamente priimti rezoliuciją, kuria Vyriausybė būtų raginama uždrausti metadoną narkomanų gydymui.
Rezoliucijos projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo 59 įvairioms frakcijoms priklausantys Seimo nariai.
Raginimai nutraukti nuo 1995 metų Lietuvoje vykdomą pakaitinio gydymo metadonu programą, kuomet nuo narkotikų priklausantiems asmenims sudaroma galimybė kasdien išgerti atitinkamą dozę opiodinio preparato, kad išvengtų abstinencijos - ne naujiena, tokių siūlymų Vyriausybei būta ir praėjusios kadencijos Seime.
Naujausiame rezoliucijos projekte įrašyta, kad Seimas primygtinai siūlo Vyriausybei "uždrausti pakaitiniame palaikomajame gydyme naudoti vaistinį preparatą "Metadon", išskyrus teikiant detoksikacijos paslaugas stacionariose sveikatos priežiūros įstaigose".
Metadono programos šalininkai ją gina teigdami, kad tokiu būdu mažinama galima žala, nes narkomanai lieka medikų akiratyje, rečiau užsikrečia infekcinėmis per kraują plintančiomis ligomis, padaro mažiau nusikaltimų dėl narkotikų, o kai kuriems pavyksta iš viso atsikratyti priklausomybės.
Priešininkai oponuoja, jog toks palaikomasis gydymas neveiksmingas, nes neskatina susilaikyti nuo psichotropinių medžiagų ir tėra galimybė nemokamai apsirūpinti narkotikų pakaitalais.
Seimo Sveikatos reikalų komitetas bei Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija praėjusių metų gruodį kreipėsi į Valstybės kontrolę, kad ši 2011 metų pirmajame pusmetyje atliktų tyrimą dėl metadono panaudojimo Lietuvoje.
Šios Seimo institucijos tuomet konstatavo, kad besigydančių metadonu daugėja, o valstybės institucijos nesugeba tinkamai kontroliuoti šio vaisto naudojimo bei nežinomas šio preparato vartojimo efektyvumas.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 2008 metais metadonu gydyti 395 pacientai, 2009 metais - 529 pacientai, praėjusiais metais jų irgi buvo apie pusė tūkstančio, į Lietuvą per metus vaistinio preparato "Metadon" įvežama apie 12 tonų.
Teisėsaugininkai pastaruoju metu praneša sulaikantys narkotikų prekeivius, klientams siūlančius ne tik heroino ar kitų narkotinių medžiagų, bet ir metadono. Teismuose daugėja bylų, kai nuo narkomanijos besigydantys asmenys pardavinėja jiems skirtą vaistinį preparatą.
Jungtinių Tautų organizacijos duomenimis, Lietuvoje galėtų būti 7-11 tūkst. švirkščiamųjų narkotikų vartotojų.
Naujausi komentarai