Taip jis kalbėjo ketvirtadienį lankydamasis Ugniagesių gelbėtojų mokykloje Valčiūnuose, kur buvo aptartas Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GIPS) tobulinimas, ugniagesių rengimo infrastruktūra bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) situacija ir poreikiai.
„Pastaraisiais metais ne kartą pasitaikę atvejai, kai perspėjimo žinutės nepasiekė gyventojų ar pasiekė juos pavėluotai, akivaizdžiai rodo didžiulį poreikį šią sistemą iš esmės atnaujinti. Tik laiku ir tinkamai apie galimas grėsmes informuoti žmonės gali pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu, taip pat tinkamai informavus gyventojus ir kitos tarnybos efektyviau gebės suteikti būtinąją pagalbą“, – Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pranešime cituojamas V. Kondratovičius.
Pasak ministerijos, GIPS projekto modernizavimo šeimininku bus PAGD, kuris yra šios sistemos valdytojas. Projekto partneriais taps Nacionalinis krizių valdymo centras, Ryšių reguliavimo tarnyba ir mobiliojo ryšio operatoriai.
Vidaus reikalų ministerijos vertinimu, ši sistema turėtų būti įtraukta į kritinės infrastruktūros sąrašą, tai leistų skirti reikiamą dėmesį jos saugumo užtikrinimui, taip pat būsimoms investicijoms šios sistemos techninei priežiūrai ir funkcionavimui.
Lėšų poreikis perspėjimo sistemos modernizavimui, anot VRM, gali siekti 5,88 mln. eurų.
Priemonę dėl GPIS modernizavimo ketinama įtraukti ir į šios Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo planą.
Ateityje numatoma GIPS sistemą sklandžiai integruoti į vieningą gyventojų perspėjimo platformą, kuri apimtų perspėjimo žinučių siuntimą, sirenų valdymą bei pranešimus LRT televizijoje ir radijuje – visas gyventojų perspėjimo procesas būtų valdomas centralizuotai.
Tokia ateities vizija yra įtraukta ir į VRM inicijuotą Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programą, kuriai 2024 metų liepą pritarė Seimas.
Programoje numatyta naujų priedangų, perspėjimo sistemų įrengimas, specialios mobiliosios programėlės sukūrimas, jai įgyvendinti numatytas 285 mln. eurų finansavimas.
(be temos)