Anksčiau vieniši senukai mėgdavo paplepėti apie gyvenimą. Dabar langus valančių ar kilimus siurbiančių lankomosios priežiūros darbuotojų garbaus amžiaus panevėžiečiai be reikalo nebešnekina. Mat laiko gaišinimas jiems kainuoja pinigų, rašo dienraštis „Sekundė”.
Privalo susimokėti
Nuo birželio Panevėžio miesto savivaldybė vienišiems senukams apmokestino papildomas socialines paslaugas namuose. Lankomosios priežiūros darbuotojos paslaugų viena valanda, kurią ji sugaišta valydama langus, tvarkydama kelių kambarių butą, persodindama gėles, keisdama užuolaidas, lydėdama senuką į turgų ar jo pasiųsta ne į arčiausiai namų esančią parduotuvę, kainuoja 7,28 Lt.
Žmonės, išskyrus vieną kitą, dėl to labai nepatenkinti. Ypač tie, kurie gauna iki 700 litų pensijas. Savivaldybė motyvuoja, kad per krizę nemokamos papildomos paslaugos būtų finansiškai nepakeliama prabanga.
Socialinių paslaugų centro Socialinės priežiūros skyriaus vadovė Zita Sargautienė „Sekundei“ tvirtino, kad visiškai vienišiems ir mažas, iki 1 tūkstančio 50 litų, pensijas gaunantiesiems būtinosios paslaugos ir toliau yra nemokamos: socialinė darbuotoja jiems gali nupirkti maisto artimiausioje parduotuvėje ir paruošti valgyti, pagelbėti maudantis, iškviesti gydytoją ar palydėti į polikliniką.
Visą reikiamą sumą tenka atiduoti tik tiems, kurių pajamos viršija 1 tūkstantį 250 litų. Gaunantieji nuo 1 tūkstančio 50 litų iki 1 tūkstančio 250 litų moka pusę kainos.
Sunkiausia - skaičiuojantiesiems centus
Devyniasdešimtmetė panevėžietė Valerija Apšegienė neseniai samdė Socialinių paslaugų centro darbuotoją išvalyti buto langus. Ši pagalbininkės paslauga moteriai kainavo 7,28 Lt. V.Apšegienė džiaugėsi, kad talkininkė „netempė“ laiko, o sparčiai dirbo.
„Jeigu būtų lėtai valiusi, būtų sugaišusi ilgiau. Taigi man būtų tekę sumokėti daugiau pinigų“, - dėstė našlė, vaikų neturinti V.Apšegienė.
Senolė sakė gaunanti tik 600 litų pensijos, tad papildomas paslaugos, kad ir palyginti nedaug įkainotos, jos ir taip ploną piniginę dabar dar labiau patuštins. Bėda, kad be jų tikrai neišsivers. Pavyzdžiui, moteris neturi jėgų pati išsiurbti kilimą.
„Ką padarysi, mokėsiu iš paskutinių. Nesinori apsišnerkštus gyventi“, - kalbėjo V.Apšegienė.
Ilgametė Panevėžio švietimo įstaigų darbuotoja, dabar pensininkė Lendrūna Zuzana Pocienė naudojasi ir būtinosiomis, ir papildomomis Panevėžio socialinių paslaugų centro namuose paslaugomis. Silpnos sveikatos moteriai namų ruoša jau per sunki. Lankomosios priežiūros darbuotojai jai atstoja rankas ir kojas.
Kadangi buvusios pedagogės pensija didelė, ji už visas paslaugas moka visą kainą. L.Z.Pocienė teigė nė nemananti tuo piktintis.
„Gaunantieji mažas pensijas galbūt sakys, kad man bepigu, bet juk jie nieko nemoka už būtinąsias paslaugas. Manau, nederėtų skųstis, kad reikia atsilyginti už papildomas paslaugas. Siūlyčiau žiūrėti truputį toliau nei savo kišenė. Juk valstybės kišenės dabar irgi tuščios, iš kur ji mums viską už dyką duos“,- aiškino L.Z.Pocienė.
Sava kišenė svarbesnė
Pasak Z.Sargautienės, taip mąsto vos vienas kitas pensininkas. Dauguma piktinasi turintys mokėti už papildomas paslaugas.
Senukams buvo labai patogu pasiųsti lankomosios priežiūros darbuotoją į turgų bulvių, o dabar jiems tenka nupirkti vienkartinį autobuso bilietą ir dar už sugaištą vieną valandą sumokėti 7,28 Lt. Buvo tokių, kurie lankomosios priežiūros darbuotoją vesdavosi į kapines parodyti, kur norėtų būti palaidoti. Dabar už palydėjimą reikia mokėti.
Socialinės priežiūros skyriaus vadovei žinoma senelių baimė, kad, tarkim, atėję valyti langų darbuotojai tyčia ilgai užtruks, nes norės surinkti kuo daugiau pinigų. Ji tikino, kad taip nebus. Daugumos senyvų žmonių nepasitenkinimą išprovokavo nežinojimas, kokios paslaugos yra būtinosios, o kokios - papildomos. Jų sąrašas, skelbiamas Savivaldybės internetiniame tinklalapyje, daugeliui senjorų neprieinamas, nes jie nesinaudoja kompiuteriais. Z.Sargautienė sakė, kad jiems paaiškinti pasirengę centro darbuotojai.
„Senukams nereikia nerimauti, kad dabar visi be išimties privalės mokėti už gydytojo iškvietimą į namus ar lankomosios priežiūros darbuotojo nusiuntimą į artimiausią parduotuvę duonos parnešti. Tai - būtinosios paslaugos. Mokestis imamas tik už papildomas. Jeigu žmogus pageidaus, kad lankomosios priežiūros darbuotojas eitų ne į artimiausią, o į kitą parduotuvę, ši paslauga jau bus traktuojama kaip papildoma ir apmokestinta“, - aiškino kai kuriems sunkiai suprantamos tvarkos niuansus Socialinės priežiūros skyriaus darbuotoja.
Naujausi komentarai