Finansų ministrui Algirdui Šemetai neišlaikė nervai, Seime svarstant jam opozicijos inicijuotą interpeliaciją. A.Šemeta užsipuolė socialdemokratę, buvusią socialinės apsaugos ir darbo ministrę Viliją Blinkevičiūtę, pavadinęs ją neverta Seimo nario vietos ir tuo sukeldamas opozicijos pasipiktinimą.
Neverta Seimo nario vietos
Ketvirtadienį V.Blinkevičiūtė uždavė klausimą apie dabartinės Vyriausybės vykdomą socialinę politiką finansų ministras ėmė smarkiai kritikuoti buvusios valdžios kursą šioje srityje. Socialdemokratė taip pat paragino ministrą „apsispręsti vyriškai“, ar jis tinka finansų ministro kėdei.
A.Šemeta į tokį paraginimą sureagavo piktai. „Jūs neverta Seimo nario vietos“, - tėškė jis buvusiai socialinės apsaugos ir darbo ministrei, pavadindamas jos ir buvusios Vyriausybės vykdytą politiką socialinėje srityje visiškai netinkama ir nepriimtina.
Socialdemokratai pasipiktino tokiu finansų ministro elgesiu. „Iš jo tiesiog trykšta begalinė arogancija. Prisiėmęs suvereno funkcijas jis drįsta vertinti, kas tinkamas užimti Seimo nario vietą, o kas ne“, - pareiškė Julius Sabatauskas. „Seimo džentelmenu“ vadinamas Česlovas Juršėnas paragino ministrą atsiprašyti V.Blinkevičiūtės. Tačiau A.Šemeta to nepadarė.
Kliuvo už mokesčių reformą
Ketvirtadienį Seimas pradėjo svarstyti opozicinių partijų paremtą interpeliaciją finansų ministrui.
Interpeliacijos iniciatorių atstovas, socialdemokratas Vytenis Andriukaitis kaltino finansų ministrą neapgalvota mokesčių reforma. „Ar tikrai buvo disponuojama patikima informacija apie ekonominę-socialinę padėtį, kai pernai gruodį imtasi šios reformos? Ar tikrai buvo tiksliai paskaičiuota, kokios bus pasekmės tų ekonominių sprendimų, kurie buvo priimti naujos valdžios praėjusių metų pabaigoje?“, - klausė V.Andriukaitis.
Pasak jo, finansų ministras, visa Vyriausybė ir valdančioji dauguma suklydo, pernelyg optimistiškai galvodama, jog jos pasiūlytos antikrizinės priemonės, pirmiausia – vadinamoji naktinė mokesčių reforma, padės išbristi iš sunkmečio. „Akivaizdu, kad finansų ministro pasiūlyti mokesčių pakeitimai padarė per daug žalos. Už tai jis turi asmeniškai atsakyti“, - teigė socialdemokratas.
Priekaištus atmetė
A.Šemeta atmetė visus priekaištus ir tvirtino, kad dabartinę Vyriausybės mokesčių bei ekonominę politiką Europos Sąjungos institucijos sveikina ir remia. Už sudėtingą ekonominę-finansinę padėtį ministras kaltino buvusią, socialdemokrato Gedimino Kirkilo vadovaujamą Vyriausybę: „Ekonominį sunkmetį, apie kurį iš daugelio šaltinių buvo įspėjama iš anksto, Lietuva pasitiko nepasiruošusi, neturėdama jokių rezervų“.
Finansų ministras tvirtino, kad Vyriausybė dabartiniu sunkmečiu yra priversta ieškoti „pakankamai netradicinių sprendimų“.
Jis manipuliavimu pavadino interpeliacijos iniciatorių kaltinimus, kad pernai padidinti kai kurie mokesčiai sumažino įplaukas į biudžetą. Pasak A.Šemetos, jeigu nebūtų įvykdyta mokesčių reforma, šiemet pirmajame ketvirtyje į biudžetą būtų surinkta dar maždaug 300 milijonų litų mažiau, nei suplanuota.
„Noriu akcentuoti, kad ne dėl dabartinės Vyriausybės skleidžiamos panikos, bet dėl ankstesnės valdžios olimpinės ramybės visuomenei praėjusių metų pabaigoje buvo sunku suvokti realiai sunkią ekonomikoje susidariusią situaciją“, - teigė finansų ministras.
A.Šemeta pabrėžė, kad ekonomika susitraukė taip, jog jau nėra įmanoma tiksliai prognozuoti, kaip ji vystysis artimiausioje perspektyvoje. Tai esą apsunkina valdžios galimybes tiksliai nustatyti, kiek ir kaip derėtų koreguoti biudžeto rodiklius, todėl ir nebuvo išvengta kai kurių klaidų, kurios jau neva ištaisytos.
A.Kubilius gynė ministrą
Premjeras Andrius Kubilius, kuriam opozicinės partijos irgi yra parengusios interpeliaciją, gynė savo ministrą ir užsipuolė buvusią valdžią. „Lietuva seniai neturėjo tokios neprofesionalios opozicijos, atrodo, visiškai nesuprantančios finansų situacijos ir makroekonominės padėties“, - tvirtino Vyriausybės vadovas.
Emocingoje kalboje A.Kubilius taip pat gėdinga pavadino pačią interpeliaciją. „Tekstas yra gėdingas. Man atrodo, opozicija nė pati neskaitė to teksto, pasirašydama po juo. Opozicijai šiandien stinga orumo ir padorumo. Todėl noriu opozicijos paklausti – kada jums pasidarys gėda?“, - kalbėjo premjeras ir pridūrė: „Tikiuosi, kad iš šios gėdingos interpeliacijos opozicija išeis garbingai“.
Klaidos - per dažnos ir per didelės
Opozicinių partijų atstovai negailėjo kritikos A.Šemetai. „Aš gerbiu kolegą, baigusį tą patį Vilniaus universitetą, gavusį tą pačią specialybę. Tačiau mūsų požiūriai į objektyvius dėsningumus dabartinėje ekonominėje situacijoje yra skirtingi“, - sakė socialdemokratas Zigmantas Balčytis. „Suprantu, kad kas nedirba, tas neklysta. Bet finansų ministro klaidos buvo per dažnos, per didelės ir, kas svarbiausia, nepripažįstamos ir netaisomos“, - pridūrė jis.
Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas kaltino Vyriausybę, kad ši neskatina verslo ir ekonomikos apskritai. „Su tokiais sprendimais, kaip biudžeto pjaustymas, mes dugno niekada nepasieksime, nes verslas neremiamas ir jam nesudaromos sąlygos vystytis“, - sakė jis. Politikas spėjo, kad po artėjančių prezidento rinkimų pasikeis arba Seimo valdančioji dauguma, arba bus pakoreguota veikianti Vyriausybė taip, kad bus pakeistas jos kursas.
Išvada - kitą antradienį
Apsvarstęs interpeliaciją Seimas ketvirtadienį sudarė komisiją, kuri turės nuspręsti, ar finansų ministro atsakymai į interpeliacijoje surašytus klausimus tenkina Seimą.
Opozicijos atstovas V.Andriukaitis mano, kad ministras iš esmės neatsakė į devynis klausimus iš vienuolikos užduotų interpeliacijoje. Todėl esą turi būti pareikštas nepasitikėjimas A.Šemeta.
Tuo tarpu valdančiosios Tėvynės sąjungos atstovas Vitas Matuzas pareiškė tikįs, kad komisija nuspręs, jog ministro atsakymai tenkina parlamentą.
Komisijos išvada bus parengta iki kito antradienio. Tuomet ir bus sprendžiama, ar turi būti slaptai balsuojama dėl nepasitikėjimo A.Šemeta.
Naujausi komentarai