Darbo partijos nariams Živilei ir Jonui Pinskams – geros žinios: jų skundą dėl Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo, kuriuo buvo atimti Seimo nario mandatai, priėmė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT). Nors politikus kolegos siekia reabilituoti ir Seime, jie turi dar didesnių ambicijų.
EŽTT vos prieš kelias dienas atsiuntė atsakymą, kad į Seimą nepatekusių Darbo partijos atstovų skundas dėl KT sprendimo pripažinti juos pažeidus rinkimų įstatymą priimtas. KT savo išvadą pateikė pasklidus informacijai, kad galėjo būti perkami kalinių balsai minėtų politikų naudai.
Su EŽTT praktika susidūrusių teisininkų nuomone, byla nėra prioritetinė, tad jos teismas gali imtis ir tik po kelerių metų. Beje, praktika rodo, kad EŽTT, net jei ir pripažintų valstybės institucijų nusižengimą žmogaus teisėms, piniginės kompensacijos gali ir nepriteisti motyvuodamas, kad pakankama priemonė jau yra paties pažeidimo konstatavimas.
Dar viena žinia – partijos kolega Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Vytautas Gapšys jau įregistravo siūlymą pakeisti pernykštį Seimo nutarimą, pripažinti Seimo rinkimų rezultatus ir taip grąžinti susikompromitavusiems politikams aukštas vietas partijos sąraše. Tokiu atveju Ž. Pinskuvienė užimtų 23-ią vietą – tad ji galėtų pretenduoti į Seimą, jei tik kuris nors iš Seime esančių partijos kolegų atsisakytų mandato. J. Pinskus į Seimą negalėtų pretenduoti, nes pats atsisakė mandato dėl Vilniaus vicemero posto.
Tačiau Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas siūlo neskubėti ir palaukti, kol baigsis teismas dėl balsų pirkimo. Beje, Pinskai džiaugiasi ir dėl dar vieno neseniai gauto rašto – šioje byloje jie pripažinti ne įtariamaisiais, o tik liudytojais.
Dar balandžio 23 d. „Vilniaus dienos“ žurnalistei susitikus su vicemeru J. Pinskumi ir jo žmona Živile, sutuoktiniai demonstravo pakilią nuotaiką. Gindamiesi, kad yra apkaltinti visiškai neteisėtai, Pinskai tvirtino, jog po šios istorijos vaikai mokykloje ne kartą turėjo klausytis replikų „Ką, tavo mamą tikrai pasodins?“ Bet net ir po šių įvykių pora politikos tikrai nežada atsisakyti. Dar daugiau – J. Pinskus neslepia ambicijų susiklosčius aplinkybėms tapti sostinės meru, o Ž. Pinskuvienė – europarlamentare.
– Ar po visų šių įvykių neketinate spjauti į politiką? Ar kandidatuosite į Seimą per kitus rinkimus? – „Vilniaus diena“ teiravosi politikų.
J.P.: – Aišku, kandidatuosime. Politikas nuolat turi dalyvauti rinkimuose, kad pasitikrintų, ar jis teisingai dirba. Rinkėjai – pagrindinis jo egzaminatorius, pagrindinis darbų vertintojas. Jeigu tave renka, už tave balsuoja, vadinasi, tavo darbai matomi, geri. Jeigu kur nors kandidatuodamas tu nepatenki arba sumažėja tavo gerbėjų, vadinasi, reikia daryti išvadas dėl savo darbų.
Todėl aš nebijau jokių rinkimų ir su malonumu pasitikrinu, kaip mane vertina mano rinkėjai. Tris kartus kandidatavau ir visus patekau į Seimą. Bet, matot, pas mus dabar ateina toks metas, kad ne rinkėjai renka į Seimą, bet KT nusprendžia, kas jame gali būti.
Ž.P.: – Norėdama viena kitą sužlugdyti bet kuri partija pastatys moteriškę, sukurs filmuką, paleis jį į kurį nors portalą, ir KT sudėlios sąrašą, kas turi būti Seime. KT pasišnekėjo su dvasiomis ir remdamasis „Delfi“ informacija atėmė iš mūsų Seimo nario mandatus.
Mes gerai pasiruošime kitiems Seimo rinkimams, mūsų nelabai kam pavyks sužlugdyti, sugniuždyti.
– Ką galite laimėti iš Strasbūro teismo sprendimo?
J.P.: – Strasbūro teismas neatsuka laikrodžio atgal. Jis baudžia tik ekonomiškai. Jis gali priteisti sumokėti mums kompensaciją – Seimo nario atlyginimą už tą laikotarpį.
– Vicemere, o gal turite svajonę kandidatuoti į Europos Parlamentą?
J.P.: – Dabar aš labai užsivedęs – pasinėręs į Vilniaus miesto savivaldybės darbą. Man tas darbas patinka, matau rezultatus. Dirbti Europos Parlamente – tai ne mano svajonė.
Ž.P.: – O kodėl manęs to neklausiate? Aš ruošiuosi kandidatuoti į Europos Parlamentą. Intensyviai tobulinu anglų kalbos žinias – tris kartus per savaitę lankau užsiėmimus.
– Jei planuojate likti dirbti savivaldybėje, gal norėtumėte tapti Vilniaus meru?
J.P.: – Bet kuris kareivis svajoja būti generolu, ar ne? Bet aš nesu tas intrigantas ar perversmininkas… Turėtų būti tokia revoliucinė situacija, kai apačios negali gyventi kaip seniau, o viršūnės – valdyti kaip seniau. Ir jei tokios aplinkybės bylotų: „Va, tu gali kuo nors pagelbėti, padėti...“ Reikia daug aplinkybių, kurios sutaptų.
– Ir jeigu jos sutaptų, taip sakant, jeigu visi šliuzai atsivertų, ar atsisakytumėte mero pareigų?
J.P.: – Tokioms aplinkybėms susiklosčius sutikčiau būti meras. Esu pasiruošęs tai pareigybei.
– Gal turite politiko lošėjo idealą?
J.P.: – Kaip politikas man, sakyčiau, arti idealo yra Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Baracas Obama. Kaip lošėjas, kaip prezidentas, kaip puikiausias oratorius. Antrą kartą šiais laikais – o šie laikai sudėtingesni nei ankstesni – būti išrinktam į prezidentus Amerikoje yra daug. Bandyti sulaužyti sveikatos draudimo sistemą Amerikoje, kur oligarchai užėmę visas pozicijas ir pasiėmę didžiulius pinigus, – oho! Bet, man atrodo, jam pavyks tai padaryti.
Tai tikro lošėjo ėjimas. Bet kiekvienu momentu savo žingsnį turi pasverti. Kaip šiuo atveju: B. Obama eina už žmones, bet prieš oligarchus. Jam kaip politikui mažiau pavojingi žmonės negu oligarchai. Žmonėms, gavęs iš oligarchų pinigų, jis laisvai gali pasiteisinti, paaiškinti. O oligarchai daug gudresni, jie gali jį pakišti, apšmeižti, nušauti.
Ž.P.: – O man politiko idealas yra mano vyras. Aš iš jo mokausi diplomatijos, kantrybės, ištvermės.
Komentaras
Stasys Šedbaras
Seimo narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas
Prašymo įregistravimas EŽTT nereiškia, kad jis priimtas. Tai reiškia, kad prašymas atitinka formalius kreipimosi formos ir turinio reikalavimus, – tai yra tas pats kaip įregistravimas raštinėje. Tada vyksta patikros procedūra, ar byla gali būti priimta nagrinėti EŽTT, ar ne. Jeigu teismas priima sprendimą bylą priimti, prasideda rengimasis posėdžiui. Jeigu ji ir bus priimtina, dar neaišku, koks bus galutinis sprendimas. Tai nereiškia, kad EŽTT priims sprendimą, kuris skirsis nuo nacionalinio, lietuviško, teismo sprendimo. Abejočiau, ar EŽTT gali kvestionuoti ir mūsų parlamento sprendimą.
Naujausi komentarai