Tačiau žmonės kaime pažįsta vieni kitus, Ustukiai – ne išimtis. Vietos gyventojai gerai žinojo, kam patikėti bendrų reikalų tvarkymą. Ir neapsiriko − bendruomenė per daugiau nei dešimtmetį išaugo penkiskart, o suskaičiuoti drauge nuveiktų darbų jau seniai neužtektų dviejų rankos pirštų.
Vos tik įsikūrusi bendruomenė tapo centrine kaimo gyvenimo ašimi. Žmonės kibo į įvairius darbus bei veiklas, rengė projektus, daugiausiai susijusius su ugdymu, kultūra ir švietimu, taip pat didelis dėmesys skirtas sportui. „Prieš 10 metų prie kultūros namų įrengėme lauko estradą, pastatėme pavėsinę, įrengėme suolus, apželdinome parką. Neseniai Europos Sąjungos lėšomis suremontavome Ustukių kultūros namų rūsį, įrengėme biliardinę, aerobikos ir treniruoklių sales, nupirkome inventorių“, - vardija A. Liubinas.
Anot jo, dabar gyvenvietėje vykdomas projektas „Bendruomeniškumas – vertybė“, kurį finansuoja Socialinių reikalų ir darbo ministerija. Įrengtas alpinariumas ir gėlynas, lauko virtuvės aikštelė, vykdomos edukacinės programos. Šiemet dar planuojama sutvarkyti kultūros namų salės apšvietimą, surengti dvi vakarones ir dvi edukacines programas.
Vienybė išbandyta pirmosiomis dienomis
Pasak bendruomenės pirmininko, šios iniciatyvos padėjo į veiklą įtraukti gerokai daugiau jaunimo. Bendruomenė organizavo anglų kalbos, kompiuterinio raštingumo kursus, kuriuos bendruomenės nariai be jokio atlygio vedė savo kaimynams.
„Gyvename kartu, dirbame kartu ir mokomės vieni iš kitų. Tai labai svarbu sėkmingai veikiančiai bendruomenei“, − teigia A. Liubinas. Vis dėlto, kaip pasakoja Antanas, ne viskas kaime klojasi kaip per sviestą. Vos tik pradėjusi veiklą bendruomenė susidūrė su rimtu vienybės išbandymu: nuo gaisro nukentėjo kaime gyvenančių senolių troba.
Ustukių bendruomenė į šį įvykį sureagavo jautriai ir vieningai. Bendromis kaimo žmonių ir kitų Pasvalio apylinkių seniūnijų pastangomis sudegęs namas buvo atstatytas. Pasak A. Liubino, jau tada Ustukių gyventojai suprato, kad bendruomenė − tai gerokai daugiau nei įvairūs projektai bei iniciatyvos. „Mūsų tikslas yra ne tik gražinti kaimo aplinką, gerinti buitį. Svarbiausia, kad siekiame būti tikri kaimynai, kurie padeda ir rūpinasi vieni kitais, gerbia kiekvieną mūsų kaimo gyventoją“, − sako Ustukių bendruomenės vadovas.
Saugi kaimynystė
Gaisras − toli gražu ne vienintelis bendruomenės nariams tekęs išbandymas. Kai šiek tiek vėliau ilgapirščiai apvogė kelių kaimo gyventojų namus, sprendimas kaip reaguoti ir šįsyk atsirado būtent bendruomenėje. Ustukiečiai nutarė saugumu pasirūpinti patys ir nedvejodami įkūrė „Saugios kaimynystės“ grupę.
Jai vadovauti ėmėsi Ustukių gyventojas Giedrius Gustas − iniciatyvos autorius, vienas iš nuo vagių nukentėjusių gyventojų. Aktyviai į „Saugios kaimynystės“ programą įsitraukė bendruomenės žmonės ir vadovas A. Liubinas, kasdien akylai stebintis viską, kas vyksta Ustukių kaime.
„Dirbu mokyklos direktoriaus pavaduotoju ūkio reikalams ir viena mano pareigų yra prižiūrėti sporto salę. Pastaroji yra gana toli nuo namų, tai aš matau kaip puikią progą dienos pabaigoje apvažiuoti ir apžiūrėti kaimo teritoriją. Dar priklausau policijos rėmėjams. Ir man tai jokia našta − jaučiu, kad prisidedu prie bendros gerovės kūrimo ir visų mūsų geresnio, saugesnio gyvenimo,“ − pasakoja bendruomenės veikloje pašaukimą suradęs vyras.
Saugo bendrą turtą
Ustukių kaime žmonės saugo ne tik asmeninį ar kaimyno, bet ir bendrą turtą. Pavyzdžiui, kaime esančias elektros energijos transformatorines. Transformatorinių savininkė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) taip pat prisideda prie bendro kaimo saugumo užtikrinimo, organizuoja su gyventojais susitikimus saugumo klausimais. Po liepos mėnesį įvykusio tokio susitikimo neužfiksuotas nė vienas ESO technologinio turto vagystės atvejis.
Tačiau ne tik ESO rūpinasi tuo, kad kaimo gyventojai neliktų be elektros. Ustukių bendruomenės pirmininkas tvirtina, kad įvykus incidentui ar vagystei transformatorinėje, jis įvykio vietoje atsidurtų pirmas.
„Policijos nuovada yra gana toli nuo kaimo centro, tad pareigūnų ekipažo atvykimas užtruktų. Pamatęs ką nors įtartino tikrai nesėdėčiau rankų sudėjęs ir nelaukčiau, kol atvyks pareigūnai. Juk dar iki atvažiuojant policijos pajėgoms galima užfiksuoti pažeidėją, jį nufotografuoti ar užsirašyti mašinos numerius. Yra begalės priemonių nusikaltimui užkirsti ar padėti jį išaiškinti. Be to, daugelį nusikaltėlių atbaido vien žinojimas, kad visas kaimo turtas budriai stebimas ir saugomas“,− įsitikinęs A. Lubinas.
Laimei, ilgapirščiai į transformatorines Pasvalio rajone įsisuka vis rečiau. Bendrovės ESO duomenimis, per šiuos metus iš viso nustatytos šešios izoliacinės alyvos ir oro linijų laidų vagystės iš ESO transformatorių, o bendri nuostoliai siekia daugiau nei 1 tūkst. eurų. Šiemet vagysčių skaičius penkiskart mažesnis nei pernai ir net 8 kartus mažesnis nei 2014 metais.
Pastebėjus ar įtarus vagystę iš elektros ar dujų tinklo, apie ją galima konfidencialiai pranešti ESO visą parą veikiančiu telefonu 1802, pasirinkus temą „Pasitikėjimo linija“.
Naujausi komentarai