Pereiti į pagrindinį turinį

Kas laukia vairuotojų 2017-aisiais?

2016-12-28 11:08

Didėjanti atsakomybė už chuliganišką ir pavojingą vairavimą, kalbėjimą mobiliojo ryšio telefonu prie vairo ir sukeltą pavojų kitiems eismo dalyviams – tai tik keletas dalykų, kuriuos padarius kitais metais grės griežtesnė atsakomybė.

Kas laukia vairuotojų 2017-aisiais?
Kas laukia vairuotojų 2017-aisiais? / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Atpinga ir švelnėja

Nuo ateinančių metų sausio 1-osios dienos įsigalios naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK). Jame griežtėja atsakomybė vairuotojams už Kelių eismo taisyklių pažeidimus – numatytos didesnės piniginės baudos. Naujasis kodeksas turėjo įsigalioti dar šių metų balandį, tačiau šalies parlamentas tada užsiėmė politinių sąskaitų suvedimu su tuomečiu vidaus reikalų ministru, dabar ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu.

Taigi naujajame ANK kai kurie pataisymai labiau kosmetiniai – suapvalinamos baudų sumos, pavyzdžiui, bauda už transporto priemonės, kuriai neatlikta valstybinė techninė apžiūra, vairavimą, anksčiau buvo nuo 28 iki 43 eurų, o nuo Naujųjų metų bauda sieks 30–40 eurų. Bauda už nustatyto greičio viršijimą daugiau kaip 40, bet ne daugiau kaip 50 km per valandą, anksčiau buvo nuo 173 iki 231 euro, ANK – nuo 170 iki 230 eurų. Taigi juokaujant galima sakyti, kad kai kuriais atvejais pažeidėjai sugebės net sutaupyti kelis eurus.

Nuo 2017 m. sausio 1-osios nebelieka dabar taikomos nuobaudos – administracinio arešto, tačiau ANK praplečiamas administracinio nurodymo taikymas – galimybė skirti pusę minimalios nuobaudos. Numatyta galimybė surašyti administracinį nurodymą, kai straipsnio sankcijoje už atitinkamą nusižengimą numatytas specialiosios teisės atėmimas. Vairuotojui bus siūloma ne tik susimokėti pusę minimalios baudos, bet ir sutikti su minimaliu už atitinkamą nusižengimą nustatytu teisės atėmimo terminu. Nurodymas bus laikomas įvykdytas sumokėjus pusę minimalios baudos ir grąžinus vairuotojo pažymėjimą.

Kelių transporto priemonių vairuotojams, kurie pažeidė KET, kai už nusižengimą numatytas teisės vairuoti atėmimas, nebebus išduodami laikinieji leidimai. Vairuotojas (jei vairavo blaivus) pažymėjimą policijai privalės pristatyti tik įsigaliojus nutarimui atimti teisę vairuoti. Iš neblaivių (apsvaigusių) vairuotojų vairuotojo pažymėjimas bus paimamas nusižengimo vietoje.

Brangsta ir griežtėja

Auksčiau išvardyti su vairuotojais susiję pakeitimai švelniausi, visi kiti pokyčiai turėtų priversti vairuotojus prie vairo elgtis atsakingiau, jei nenori atsisveikinti su ne viena dešimtimi ar šimtu eurų, o gal net ir vairuotojo pažymėjimu.

Pirmas įsidėmėtinas dalykas – ilgėja administracinių nuobaudų skyrimo terminas. Iki šiol už pažeidimą gauta nuobauda vairuotojo biografiją teršė vienus metus, o nuo sausio 1-osios šis terminas ilgėja iki dvejų metų. Tikimasi, kad taip bus apsunkinta galimybė išvengti atsakomybės asmenims, kurie vilkina tyrimą, vengia atvykti į policijos ar kitą tyrimą atliekančią įstaigą ir kitais būdais vengia atsakomybės. Antrą pažeidimą per dvejus metus padaręs vairuotojas negalės tikėtis ir švelnesnių sankcijų.

Daugiau kaip dviem kartais, nuo 50 iki 100 eurų (dabar nuo 23 iki 34), išauga ir baudos dydis asmenims, valdantiems vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu neapdraustą transporto priemonę. Be to, atsakomybė bus taikoma ne tik neapdraustos transporto priemonės vairuotojams, tačiau ir asmenims, kurie šios prievolės neįvykdė. Taigi, jeigu pareigūnų sustabdyta transporto priemonė bus neapdrausta, baudžiamas bus ne tik asmuo prie vairo, tačiau ir transporto priemonės savininkas. Fiziniams asmenims baudos dydis sieks nuo 60 iki 120 eurų, o jurdiniams – nuo 120 iki 240 eurų.

Leistiną greitį viršijus daugiau kaip 30 km/val., teisės vairuoti atėmimas bus privalomai skiriamas ne tik pradedantiesiems vairuotojams, bet ir transporto priemonių, kurių didžiausia leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip devynios sėdimos vietos, taip pat motociklų vairuotojams. Šių kategorijų vairuotojams už greičio viršijimą daugiau kaip 50 km/val. privalomai bus atimama teisė vairuoti nuo vienų metų iki vienų metų ir šešių mėnesių, o bauda sieks 550 eurų.

Brangsta ir pomėgis vairuojant kalbėtis telefonu. Pirmą kartą prie vairo su mobiliuoju telefonu sulaikytas vairuotojas dabar galėtų išsisukti sumokėdamas 28 eurų baudą, arba pusę minimalios baudos sumos,  t.y. 14 eurų, o nuo sekmadienio žemutinė baudos riba didinama iki 60 eurų. Maksimali baudos riba suapvalinama nuo 86 iki 90 eurų. Analogiškai keičiasi ir baudos vairuotojams, kurie nepaisys draudžiamo šviesoforo signalo arba reguliuotojo gesto, nesustos prie pėsčiųjų perėjos.

Grėsmės taurelės mėgėjams

Naujajame ANK numatytos ir griežtesnės baudos kelyje chuliganiškai besielgiantiems vairuotojams. Tiems, kurie kelyje vairuos pavojingai, baudos sieks nuo 170 iki 230 eurų, neturintiesiems teisės vairuoti – nuo 300 iki 600 eurų. Pagal KET pavojingu vairavimu laikomas veiksmas ar jų seka, kai vienu metu ar paeiliui padaromi Kelių eismo taisyklių pažeidimai, keliantys grėsmę eismo saugumui, taip pat KET pažeidimas, sukėlęs pavojingą situaciją – privertęs kitus eismo dalyvius staigiai keisti judėjimo kryptį, greitį ar kitus eismo dalyvius imtis veiksmų, kad būtų užtikrintas kitų eismo dalyvių saugumas.

Griežtėja atsakomybė ir už chuliganišką vairavimą. Chuliganišku vairavimu laikomas KET pažeidimas dėl chuliganiškų paskatų, keliantis pavojų eismo saugumui ar savo ir kitų žmonių saugumui. Šį pažeidimą padariusiems asmenims grės bauda nuo 450 iki 550 eurų, neturintiesiems teisės vairuoti – nuo 750 iki 1 000 eurų.

Keičiasi ir atsakomybė prie vairo neblaiviems sėdusiems vairuotojams. Vairuotojai, kuriems bus nustatytas lengvas girtumas, daugiau nei 0,4 promilės, bet ne daugiau nei 1,5 promilės, taip pat vengę, kad būtų patikrintas blaivumas, bus baudžiami nuo 300 iki 450 eurų bauda. Jeigu apsvaigimas viršys 1,5 promilės, vairuotojas bus baudžiamas remiantis nebe ANK, o Baudžiamuoju kodeksu (BK). Vairuotojams, kurių kraujyje alkoholio kiekis viršys 1,5 promilės, grės ir areštas. Pagal 2015-aisiais priimtas BK pataisas už didesnį nei 1,5 promilės girtumą numatoma bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienų metų. Naujajame kodekse griežtinama atsakomybė už vengimą tikrintis neblaivumą ar apsvaigimą. Vengusiesiems pasitikrinti neblaivumą numatyta bauda nuo 1 000 iki 2 000 eurų (buvo iki 860 eurų) ir teisės vairuoti atėmimas iki ketverių metų. Dėl teisės vairuoti ir vairuotojo pažymėjimo grąžinimo vairuotojai turės kreiptis ne į policiją, o į valstybinę įmonę "Regitra".

Kiti pokyčiai

2017 m. vasario 3 d. nustos galioti senieji popieriniai vairuotojo pažymėjimai. Šis terminas Vyriausybės buvo nustatytas dar prieš ketverius metus. "Regitra" ragina vairuotojus nelaukti iki kitų metų vasario 3 d. ir kuo greičiau pasikeisti senus dokumentus, nes vėliau teks stumdytis eilėse. Norint gauti naują vairuotojo pažymėjimą reikia sveikatos pažymos. Naują vairuotojo pažymėjimą galima užsisakyti bet kuriame vairuotojo pažymėjimus išduodančiame "Regitros" padalinyje, nepriklausomai nuo asmens gyvenamosios vietos Lietuvoje. Vairuotojo pažymėjimai išduodami per dešimt darbo dienų nuo pareiškėjo prašymo pateikimo "Regitrai" dienos.

Užsisakant naują pažymėjimą reikia pateikti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, turimą vairuotojo pažymėjimą (jei neprarastas) ir policijos išduotą vairuotojo kortelę (šias korteles policija išduodavo iki 2000 m.), jei ji neprarasta. Skaitmeninis asmens atvaizdas paruošiamas "Regitroje", todėl pateikti fotonuotrauką nebūtina. Priimamos ir popierinės fotonuotraukos, jei jos atitinka nustatytus reikalavimus.

Pokyčiai laukia ir tų klientų, kurie užsisako vairuotojo pažymėjimus ar transporto priemonės registracijos numerio ženklų pristatymą į namus ar kitu pageidaujamu adresu. Nuo 2017 m. sausio 3 d. vairuotojo pažymėjimo pristatymas kainuos 6,99 euro. Tokią pat sumą teks atseikėti ir už transporto priemonės registravimo dokumento pristatymą. Užsisakiusiesiems valstybinio regsitracijos numerio ženklų rinkinį ir lentelę su valstybiniu numeriu bei transporto priemonės registravimo dokumentą, siuntos pristatymas kainuos 8,30 euro.

Keisis ir A kategorijos praktinio vairavimo egzamino kaina. Motociklo naudojimas egzamino metu kainuos 25 eurus. Tiesa, egzaminą galima laikyti ir vairuojant savo transporto priemonę.

Nauji radarai

Jei Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovai nepamirš savo pažadų, per 2017–2018 m. keliuose turėtų atsirasti apie pusšimtis vidutinį greitį matuojančių matuoklių, kurie matuos ne momentinį transporto priemonės greitį, tačiau tą, kuris yra pasiekiamas tam tikroje kelio atkarpoje. Ateinančiais metais Lietuvoje turėtų atsirasti ir naujų radarų, kurie matuos ne tik greitį, bet ir atstumą tarp transprorto priemonių. Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovai lankėsi Vokietijoje, kur susipažino su šioje šalyje naudojamais radarais, matuojančiais atstumus tarp transporto priemonių. Policijos pareigūnų manymu, tokie prietaisai prisidėtų ir prie eismo saugumo situacijos Lietuvoje gerinimo.

Pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistų, vieta, kur tokie radarai galėtų būti sumontuoti, dar nenumatyta. Ji turėtų būti nustatyta įvertinus kelio parametrus ir technines įrangos galimybes. Vis dėlto tikėtina, kad šie nauji prietaisai galėtų atsirasti kelyje "Via Baltica", kuriame nemenkų problemų kelia kolonomis važiuojantys sunkiasvoriai automobiliai.

Mūsų šalyje galiojančiose KET baudos už saugaus atstumo nesilaikymą nėra numatytos, yra pateikta tik rekomendacija, kad reikėtų laikytis perpus mažesnio atstumo nei važiavimo greitis. Taigi, jei užmiesčio kelyje važiuojate 90 km/val. greičiu, atstumas iki priešais važiuojančio automobilio turėtų siekti maždaug 45 m.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra