Notarų paslaugų įkainiai vis tebestulbina gyventojus. Elementariausių dokumentų patvirtinimas kainuoja nemažus pinigus. Tačiau Notarų rūmų atstovai tikina, kad kartais tie klientų sumokėti litai neatsveria realios atsakomybės, nes už savo klaidas notarai atsako visu turtu. Net tada, kai šio darbo jau nebedirba.
Apstulbino įkainių skirtumai
Klaipėdietė Vitalija (pavardė redakcijai žinoma – A.D.) pasakojo, kad ji turi du brolius ir vienam jų ketino suteikti įgaliojimus dėl paveldėjimo reikalų.
"Mūsų šeimos paveldėjimo byla jau senokai tęsėsi. Turėjome patvirtintą ankstesnį besibaigiantį įgaliojimą. Kitaip tariant, visas tekstas buvo paruoštas, reikėjo tik pakeisti datą, įrašyti paveldėto turto pardavimo faktą, pasirašyti, ir visa tai turėjo patvirtinti notaras", – teigė moteris.
Vitalija apsilankė viename iš keliolikos Klaipėdos notarų biurų. Notarė ją įdėmiai išklausė, pažiūrėjo turimą dokumentą ir pareiškė, kad paslauga kainuos 300 litų. Tai yra kiekvienas įgaliojimas jai ir vienam brolių – po 150 litų.
"Kai rūpinausi įgaliojimu kitame notariniame biure anksčiau, jis žymiai pigiau kainavo. Kaip čia taip greitai viskas pabrango dvigubai? Ta notarė man nieko negalėjo atsakyti. Kadangi aš nepajėgi tokios sumos mokėti, nusprendžiau kreiptis į kitą biurą, kur buvo parengtas ankstesnis įgaliojimas", – teigė Vitalija.
Kitame biure notarė pasiūlė padaryti įgaliojimą ant vieno
dokumento ir jai, ir vienam brolių tik už 80 litų. Vitalija teigė net nežinojusi, kad apskritai yra tokia galimybė.
"Tame pirmame biure, kuriame apsilankiau, net nepasiūlė pigesnio varianto. Kaip taip gali būti, kad ta pati paslauga skirtinguose biuruose kainuoja beveik keturis kartus brangiau?" – stebėjosi klaipėdietė.
Paslaugų mokesčio ribos
Brangias paslaugas teikiančiame biure dienraštis "Klaipėda" išgirdo, kad situacija nebus komentuojama, esą viską žino Notarų rūmų atstovas spaudai.
Kitame biure, kuriame klaipėdietės pagailėjo ir už paslaugas paprašė protingos sumos, notarė teigė, kad paslaugų įkainių dydis yra oficialiai paskelbtas, tačiau vienų dokumentų paruošimo įkainiai yra fiksuoti, kitų gali būti taikomi "nuo iki".
"Tokiu atveju yra notaro teisė, kokį įkainį jis taikys – didžiausią ar mažiausią. Mes nelupikaujame. Antra vertus, reikia žiūrėti, ar tas dokumento paruošimas yra sudėtingas. Pavyzdžiui, jei tai susiję su hipoteka, kai įkeičiamas ne tik nekilnojamasis turtas, bet ir turtinė teisė, – situacija sudėtingesnė. Nuo to priklauso ir paslaugos kaina", – dėstė viešumo nepanoręs notaras.
Klientai ne visada teisūs?
Notarų biuro atstovas Aleksandras Matonis teigė, kad notarų paslaugų įkainius patvirtina teisingumo ministras. Ir tie įkainiai kabo kiekviename notarų biure.
"Kiekvienas klientas juos gali pasitikrinti, atėjęs į notarų biurą. Ir tų įkainių laisvai interpretuoti visiškai neįmanoma. Todėl negaliu pasakyti, kodėl viename notarų biure buvo apskaičiuota viena kaina, o kitame – kita. Nebent žinotume įvykio aplinkybes", – teigė A.Matonis.
Kiekvienas notaro veikla nepatenkintas klientas turi teisę skųstis Notarų rūmams. Teigiama, kad į tokius skundus labai rimtai reaguojama, jie įvertinami, ištiriami.
"Praktika rodo, kad klientai ne visais atvejais supranta, o gal ir notarai ne iki galo paaiškina kainodarą, bet ji visada būna skaidri ir iki paskutinio cento atsispindi dokumentuose, kuriuos pasirašo klientas", – pabrėžė A.Matonis.
Kartais, kai kalbama apie kokio nors notarinio veiksmo atlikimą, tai yra susiję ir su patikra įvairiuose registruose – nekilnojamojo turto, hipotekos, gyventojų.
Esą patikra tuose registruose taip pat apmokestinta. Teigiama, kad neretai patikra registruose netgi viršija notarinio veiksmo kainą.
Riba – 20 tūkst. litų
Pasak A.Matonio, pastarąjį kartą notarų paslaugų įkainiai keitėsi 2008 m. ir jie buvo sumažinti. Esą per pastaruosius 15 metų notariniai įkainiai yra tik mažinami.
"Yra keliasdešimt notarinių veiksmų kategorijų, už kuriuos taikomi skirtingi įkainiai. Brangiausiai kainuoja dokumentai, siejami su nekilnojamuoju turtu. Taigi šiuo metu brangiausiai kainuoja notarinės sutarties patvirtinimas perkant būstą ar žemę. Taikomas įkainis siekia apie pusę procento pirkimo–pardavimo sutarties sumos", – pabrėžė A.Matonis.
Ta suma turi būti ne mažesnė nei 100 litų ir ne didesnė nei 20 tūkst. litų. Teigiama, kad tiek notaro paslaugos gali kainuoti, kai parduodami milijoninės vertės objektai.
"Šiuo metu mes esame paskelbę įkainius ir litais, ir eurais. Jie taip pat skelbiami notarų biuruose. Ir apskaičiuoti pagal galiojantį valiutos kursą. Beje, Estijoje ir Latvijoje notarų paslaugų įkainiai yra keletą kartų didesni nei pas mus", – tikino Notarų rūmų atstovas.
Slegianti atsakomybė
A.Matonis neslėpė, jog Notarų rūmai sulaukia įvairių pretenzijų. Tačiau jų esą nėra daug. Per metus Lietuvoje patvirtinama apie 2 mln. notarinių dokumentų. Statistika atvejų, kai notaras atsiduria teismuose kaip atsakovas, nesiekia ir pusės procento.
"Notarinių veiksmų patikimumas Lietuvoje yra nepaprastai didelis ir jų atliekama kokybė tikrai labai aukšta. Kiekvieną kliento skundą mes įvertiname ir į jį labai rimtai reaguojame. Kartais medžiagą perduodame Notarų etikos komisijai, kartais pareikalaujama ir griežtesnių veiksmų – notarui iškeliama drausmės byla", – tvirtino A.Matonis.
Lietuvoje šiuo metu dirba 264 notarai. Teigiama, kad kasmet Notarų rūmai notarams iškelia vieną ar dvi drausmės bylas.
"Pas mus labai populiaru aptarinėti, kad notarų paslaugos brangios, bet mažai kas žino, jog jie už kiekvieną savo veiksmą prisiima milžinišką atsakomybę ir už visa tai
atsako savo turtu. Jeigu būtų nustatyta notaro kaltė, jo padaryta klaida, notaras už viską atlygintų", – akcentavo A.Matonis.
Tam yra privalomasis civilinės atsakomybės notarų draudimas. Šiuo metu tas dydis patvirtintas 100 tūkst. litų sumai.
Tačiau notarai draudžiasi taip pat papildomai neribota suma ir yra įpareigoti visą gyvenimą kaupti kaupiamąjį fondą.
"Notaras už savo veiksmus atsako net tada, kai baigia savo įgaliojimus. Jeigu bus nustatyta, kad šiuo metu notaras nebedirba, bet jo patvirtintas sandoris buvo neteisėtas ir tuo padaryta žala klientui, tai dalis sumos būtų atlyginta iš draudimo, o visa kita turėtų apmokėti buvęs notaras. Tokiu būdu klientai yra apsaugomi", – tvirtino Notarų rūmų atstovas.
Teigiama, kad per metus net po keletą kartų pasitaiko, kai atsakovais teismuose tampa notarai ir jiems tenka atlyginti tą žalą iš savo kišenės. Būtent todėl esą nereikėtų stebėtis, kad notarų paslaugų įkainiai yra nemaži.
Naujausi komentarai