Kandidatė į prezidentus Dalia Grybauskaitė susitikimus su rinkėjais pradėjo nuo Kauno rajono. Valandą su žmonėmis bendravusi eurokomisarė prisipažino, kad visos žmonių išsakytos problemos yra kaip mažas veidrodėlis, atspindintis visos Lietuvos rūpesčius.
Domėsis autobuso reikalais
"Nesėdėsiu, kad galėtumėte matyti, kaip aš iš tikrųjų atrodau. Esu kitokia, nei mane rodo per televiziją", – susitikimą su žmonėmis Garliavos bibliotekoje vakar rytą pradėjo kandidatė į prezidentus.
D.Grybauskaitė tikino negalėjusi likti nuošalyje to, kas vyksta Lietuvoje. "Asmeninė politinė atsakomybė – šiandien nebegaliojantis terminas. Niekas už nieką neatsakingas, o jau dvidešimt metų, kai gyvenimas vis blogėja. Politika tapo tik kova dėl valdžios. Gal maždaug šimtas verslo ryklių valdo visą Lietuvą ir mus visus", – savo įžvalgomis dalijosi kandidatė. Ji sakė sulaukusi Europos Komisijos pirmininko José Manuelio Barroso pasiūlymo likti eurokomisare antrai kadencijai, tačiau nusprendė siekti Lietuvos prezidento posto.
Trumpai išdėsčiusi argumentus, kodėl nusprendė dalyvauti prezidento rinkimuose, kandidatė tapo savotiška mokytoja susirinkusiai auditorijai. Atsakydama į kiekvieną gyventojų klausimą ji nevengė priminti, kas yra valdžia, kaip ji privalo elgtis ir kaip žmonės turi elgtis su valdžia.
D.Grybauskaitė džiaugėsi, kad salėje su gyventojais sėdi ir Kauno rajono meras. Tai buvo užuomina, kad kai kurias gyventojų problemas galima spręsti vietoje. "Reikalaukite, kad meras atsiskaitytų jums asmeniškai už kiekvieną darbą. Valdžios nereikia bijoti, su ja reikia dirbti", – patarinėjo žmonėms D.Grybauskaitė.
Eurokomisarė šyptelėjo išgirdusi klausimą, kodėl į Garliavą nebevažiuoja 6-ojo maršruto autobusas. Ilgai negalvojusi ji pirštu dūrė į Kauno rajono merą Valerijų Makūną. "Prezidento galios iki autobuso lyg ir nesiekia. Bet niekas man nesutrukdys, jeigu tapsiu prezidente, paskambinti gerbiamam merui ir, pasinaudojus moraliniu autoritetu, paklausti – kaip ten tas 6-ojo maršruto autobusas", – žadėjo kandidatė.
Ragino daugiau šypsotis
Kauno rajono gyventojai priminė kitos kandidatės Kazimiros Prunskienės priekaištus, esą eurokomisarė laiku ir tinkamai neperspėjo apie gresiančią ekonominę krizę. D.Grybauskaitė tikino ne kartą viešai apie tai kalbėjusi garsiau už visus kitus eurokomisarus. "Buvęs premjeras žadėjo kreiptis į Europos Komisijos pirmininką, kad mane atleistų už tokias kalbas", – priminė politikė.
Ji negailėjo kritikos Gedimino Kirkilo vyriausybei, kuri neparuošė šalies ir jos gyventojų artėjančiam sunkmečiui. Jeigu taptų prezidente, ji žadėjo reikalauti daugiau atsakomybės iš valdžios – tiek Seimo, tiek Vyriausybės, tiek žemesnių grandžių.
Paklausta, ką mano apie demokratiją, kuri virto palaida bala, D.Grybauskaitė sakė ja neabejojanti, tačiau teigė, kad Lietuvoje demokratija paralyžiuota. Tiek atsakinėdama į šį, tiek į kitus klausimus D.Grybauskaitė ne kartą akcentavo didžiausias blogybes – verslo oligarchų įtaką, politinio elito norą uzurpuoti visą valdžią, valdžios nesiskaitymą su žmonėmis ir žmonių beteisiškumą. "Mes išgyvename ne tik ekonominį, bet ir moralinį bei politinį nuosmukį", – įsitikinusi kandidatė.
Ji nevengė susirinkusiems priminti elementarių dalykų – kasdien daryti gerus darbus vieni kitiems, burtis į bendruomenes, daugiau šypsotis ir džiaugtis tuo, ką turi. Jos manymu, taip galima lengviau išgyventi sunkmetį ir šalinti įtampą.
Žada atsisakyti algos
Bene daugiausia klausimų D.Grybauskaitė sulaukė dėl daugiabučių namų renovacijos. Mažas pajamas gaunantys žmonės baiminasi, kad nepajėgs susimokėti už renovaciją ir bus išmesti į gatvę. Politikės nuomone, namus renovuoti reikia, tačiau ji kategoriškai pasisakė prieš priverstinę namų renovaciją.
Ji negailėjo kritikos Seimui ir Vyriausybei. Eurokomisarė neabejoja, kad valstybės biudžete yra daug skaičių, kuriuos ji pavadino nerealiais arba popieriniais. "Tokius skaičius reikia nurėžti kuo greičiau", – ironizavo kandidatė. Ji įsitikinusi, kad pirmiausia Seimas ir Vyriausybė turi susimažinti atlyginimus, o ne taupyti iš mažiausiai uždirbančių.
"Sutinku, jeigu tapsiu prezidente, susimažinti atlyginimą perpus arba visai jo atsisakyti. Politinis lyderis ir sunkmečiu turi išlikti lyderis", – pareiškė D.Grybauskaitė.
Naujausi komentarai