Komisija patarė nuimti sovietinę žvaigždę Panerių memoriale: muziejus planuoja rekonstrukciją Pereiti į pagrindinį turinį

Komisija patarė nuimti sovietinę žvaigždę Panerių memoriale: muziejus planuoja rekonstrukciją

Vadinamajai Desovietizacijos komisijai patariant šalinti penkiakampę žvaigždę nuo obelisko Panerių memoriale, jį valdančio muziejaus vadovas „atitinkamų veiksmų“ žada imtis susipažinęs su rekomendacija ir rengiasi iš esmės sutvarkyti memorialą.

Komisija patarė nuimti sovietinę žvaigždę Panerių memoriale: muziejus planuoja rekonstrukciją
Komisija patarė nuimti sovietinę žvaigždę Panerių memoriale: muziejus planuoja rekonstrukciją / Asociatyvi R. Riabovo/BNS nuotr.

Tokį patarimą komisija nusprendė teikti išnagrinėjusi Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus prašymą įvertinti Panerių memorialo atminimo lentas, paminklus, užrašus, žvaigždes.

Pasak Desovietizacijos komisijos pirmininko Vito Karčiausko, rekomenduota nuimti žvaigždę nuo obelisko „Fašistinio teroro aukoms“.

„Tai elementarus obeliskas su penkiakampe žvaigžde, čia mes rekomendavome žvaigždę pašalinti ir pridėti paaiškinamąjį tekstą gretimais, paaiškinant, kaip sovietų valdžia neigė Holokaustą, aiškindama, kad čia yra nužudyti tarybiniai piliečiai“, – BNS sakė V. Karčiauskas.

Mes rekomendavome žvaigždę pašalinti ir pridėti paaiškinamąjį tekstą gretimais, paaiškinant, kaip sovietų valdžia neigė Holokaustą, aiškindama, kad čia yra nužudyti tarybiniai piliečiai.

„Nes ten užrašas ir pats paminklas kalba apie tarybinius piliečius. Reikia pripažinti ir garsiai pasakyti, sovietų valdžia Holokausto, kurį vykdė nacistinė Vokietija, nepripažino ir nevadino to Holokaustu, tiesiog laikė tarybinių piliečių žudynėmis“, – pažymėjo jis.

Muziejaus duomenimis, obeliskas įrengtas 1949–1952 metais, nugriovus prieš tai jo vietoje Holokaustą išgyvenusių žydų pastangomis pastatytą paminklą masinių žudynių aukoms atminti.

V. Karčiausko teigimu, lankytojai turi žinoti, kad tai ne pirmas memorialo objektas, nors jis davė pradžią kompleksui.

„Dėl kitų įrašų problemų mes neradome, visais atvejais pasigedome kalbų įvairovės, tačiau problemų tikrai neradome, nes (…) yra keliomis kalbomis, yra hebrajų, jidiš pirmasis paminklas, svarbiausias centrinis“, – nurodė V. Karčiauskas.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus direktorius Simonas Strelcovas BNS teigė sprendimą priimsiantis, kai rekomendaciją patvirtins Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas ir ji oficialiai bus pateikta muziejui.

„Viskas, ką man reikia padaryti, – susipažinti su komisijos rekomendacija, žiūrėti, kas ten parašyta, ir imtis atitinkamų veiksmų“, – teigė S. Strelcovas.

„Dabar yra pareiškimas pirmininko, bet jis nėra dokumentas“, – pažymėjo muziejaus vadovas.

Jo teigimu, minėtas obeliskas yra vienintelis Panerių memoriale su sovietine penkiakampe žvaigžde.

Direktorius: laukiama ekspertų išvadų dėl memorialo sutvarkymo koncepcijos

Anot V. Karčiausko, ne vienus metus Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus ruošiasi memorialą iš esmės sutvarkyti, paruošti naujas ekspozicijas, bet šios pastangos nevaisingos.

„Aš tikiu, kad tada bus ir išspręstos tos visos problemos, apie kurias mes šiandien arba tarp eilučių, arba tiesiai parašėme paminėdami, kad turėtų atsirasti tam tikra papildoma informacija“, – kalbėjo Desovietizacijos komisijos pirmininkas.

S. Strelcovas BNS sakė, kad šiuo metu Panerių memorialo sutvarkymo koncepcija pateikta tarptautinei ekspertų grupei.

„Laukiame ekspertų išvadų ir tuomet teiksime Vyriausybės Panerių klausimo komisijai ir lauksime priimtų sprendimų, tuomet jau su darbais judėsime“, – nurodė muziejaus vadovas.

Ekspertų išvados jis tikisi sulaukti gegužės pabaigoje.

Muziejus memorialą atnaujinti numatęs trimis etapais – tvarkyti takus, šaudymo duobes ir statyti muziejų-lankytojų informacinį centrą.

„Pirmas etapas, gavus pritarimą, turėtų būti baigtas šiais metais, antrasis – kitais metais, trečiasis – 2027-aisiais. (...) Lėšos Panerių memorialui buvo numatytos, tai žiūrėsime, koks įvyks ir ar įvyks perskirstymas. Bent jau pirminiam etapui, taip, lėšų mes turime“, – sakė S. Strelcovas.

Pasak jo, nuo 1986-ųjų memorialo takus dengia sovietinis asfaltas, jis – duobėtas, nesaugus, nepatogus judėti neįgaliesiems.

„Juose (takuose – BNS) iš esmės norime pakeisti dangą ir padaryti memorialą, kuris išreikštų pagarbą žuvusiesiems, nužudytiems, o ne toks sovietinis parkas“, – sakė S. Strelcovas.

Kaip rašė BNS, du geriausi Panerių memorialo įamžinimo projektai atrinkti dar 2014-ųjų pabaigoje, tuometė muziejaus vadovybė ketino projektą laimėtoją išrinkti 2015 metais, tačiau, anot S. Strelcovo, pasikeitė memorialo koncepcija.

„Buvo pakeista koncepcija, (ketinta – BNS) statyti didelį muziejų Panerių memoriale, bet priimtas sprendimas Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto muziejų daryti senamiestyje, ir tada keičiasi pati koncepcija“, – teigė Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus direktorius.

Vilniaus pakraštyje esantys Paneriai yra didžiausia nacių organizuotų ir vykdytų masinių žudynių vieta Lietuvoje. 1941–1944 metais čia nužudyta 50–70 tūkst. žmonių, dauguma – Vilniaus ir Vilniaus regiono žydai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų