Vis gilyn
Niekam ne paslaptis, kad kainomis su kitų šalių produkcija konkuruojantys kiniški gaminiai dažniausiai nusileidžia kokybe. Todėl labai dažnai sutinkama mokėti daugiau už kur kas patikimesnes prekes, pagamintas ne Kinijoje. To nepasakysi apie Lietuvos kariuomenės dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybą (KMT) – į kiniškų gaminių rinkos jūrą ji brenda vis giliau. Dienraštis jau rašė, kad pastaruosius metus tarnyboje didžiausią paklausą turi ne NATO standartus atitinkantys, bet kiniškos kilmės gaminiai. Viena pagrindinių jų tiekėjų – su tarnyba netiesiogiai siejama mažoji bendrija (MB) "Beanita", kuri kaip ir pati KMT įsikūrusi Kaune.
Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, 2014–2015 m. KMT su šia bendrija yra sudariusi septynias viešųjų pirkimų sutartis. Tik dviejų rūšių prekės – Nyderlanduose registruoti ir gaminami repelentai nuo uodų, kainavę per 22 tūkst. eurų, ir iš Italijos gamintojo įsigytas per 1 tūkst. eurų kainavęs plantoskopas nebuvo kinų gaminiai. Kitos prekės – turniketai (naudojami sustabdyti gausiam kraujavimui iš sužeistos arba amputuotos galūnės), neštuvai, perrišimo paketai, spaudžiamieji tvarsčiai, universalūs įtvarai, iš viso veik už 64 tūkst. eurų, per dvejus metus atkeliavusios iš tolimosios Kinijos.
Perka kuprines
"Karo medicinos tarnyba šių metų balandį yra sudariusi preliminarią sutartį su MB "Beanita" ir dar dviem tiekėjais (UAB "Arveka" ir UAB "Litfarma") dėl 15 litrų talpos medicininių kuprinių pirkimo. Bus paskelbtas atnaujintas tiekėjų konkursas, sudaryta pirkimo sutartis. Ji bus sudaroma su pigiausią pasiūlymą pateikusiu tiekėju iš minėtų įmonių", – krašto apsaugos ministro patarėjas viešiesiems ryšiams Vaidotas Linkus dienraštį informavo apie galbūt dar vieną "Beanitos" pergalę KMT viešųjų pirkimų mūšio lauke.
KMT su "Beanita" jau yra sudariusi preliminarią pirkimo sutartį. 270 kiniškų kuprinių ji siūlosi parduoti už 11,66 tūkst. eurų. "Arveka" – už keturis kartus didesnę sumą – 46 tūkst. eurų. Pastaroji bendrovė, beje, ne vienus metus tiekianti įvairią amuniciją tiek kariuomenei, tiek policijai, siūlo įsigyti ne bet kokias medicinines kuprines, bet daugelyje šalių ne tik tarp kariškių žinomos Vokietijos bendrovės "Tasmanian Tiger" sukonstruotą kuprinę, kuri specialiai pritaikyta karo sąlygoms.
Kitiems kiniški netinka
Viešųjų pirkimų portalo duomenimis, KMT šių metų gegužės 2 d. su "Beanita" pasirašė dar dvi preliminarias sutartis. Mažoji bendrija siūlo medikams pirkti jau pagarsėjusių turniketų už daugiau neI 88 tūkst. eurų – iš viso 1,7 tūkst. vienetų, o už beveik 1,6 tūkst. eurų – 200 vienetų universalių įtvarų. Visos prekės – kiniškos.
Ketindama įsigyti turniketus, KMT kėlė reikalavimus, kad jie būtų CAT (Combat Application Tourniquet – angl.) arba atitinkantys reikalavimus taip pažymėtam gaminiui. Būtent CAT ir naudojami NATO. JAV kariuomenės chirurgų tyrimų centras yra patvirtinęs, kad jie 100 proc. patikimi – nedelsiant sustabdo kraujavimą bet kurioje viršutinių ar apatinių galūnių vietoje, išgelbėja gyvybę sustabdydami kraujavimą, lengvai ir greitai panaudojami esant stresinei būklei ir situacijai. Šie turniketai gaminami nuo 2005 m., išbandyti ne vienoje NATO karinių pajėgų karo operacijoje.
CAT turniketai išties yra brangesni nei kiniški. Taip yra ne tik todėl, kad jiems gaminti naudojamos kokybiškesnės medžiagos. Atlikta daugybė CAT turniketų bandymų ne tik laboratorijose, bet ir NATO kariuomenės pratybų, mūšių metu. Visi šie tyrimai taip pat didina gaminio kainą.
Nežinoma, ar visos NATO šalys įsigyja tik CAT turniketus, tačiau, pavyzdžiui, estai, kitokių neperka. Lietuvos kariuomenei tinka ir kiniška kokybė.
Kaina – žmogaus gyvybė
"Yra reikalavimai, kurių mes turime laikytis, visų pirma kokybės. Jei tuos reikalavimus atitinka, galioja Viešųjų pirkimų įstatymas ir pagal jį perkame. Šiuo atveju aš negirdėjau iš medikų ar karių, kurie tuos turniketus naudojo anksčiau, nusiskundimų. Pirkimuose dalyvaujančios kompanijos visada ginčija, pateikia faktų, kuo viena ar kita pranašesnė", – dienraščiui sakė krašto apsaugos ministras J.Olekas ir prisipažino, kad jam sunku komentuoti, ar kiniškos prekės yra kokybiškos. Ministro teigimu, jį pasiekė informacija, kad kiniški turniketai atitinka kokybės reikalavimus, o jų kaina mažesnė. Antai CAT turniketai kainuoja apie 24 eurus, o kiniški, ministro teigimu, maždaug triskart pigiau.
Paklaustas, kodėl NATO kariniam blokui priklausanti Lietuvos kariuomenė naudoja ne standartus atitinkančius ir jau išbandytus turniketus, J.Olekas šiek tiek pakeitė kalbą: "Šie turniketai nėra skirti visai kariuomenei. Pabandę turėsime praktiką, galėsime įvertinti. Jei matysime, kad netinka, ateityje reikės kelti reikalavimus."
"Jei įsitikinsime, kad jie neatitinka standartų ir mums netinkami, juos grąžinsime. Taip jau yra ne kartą buvę", – pridūrė ministras.
Turniketai naudojami, kai gausiai kraujuojant žmogaus galūnei reikia sustabdyti kraujotaką. Atrodo, kad tai yra labai paprastas gaminys, ir didelio skirtumo tarp kokybiško bei nekokybiško gaminio nėra. Tačiau pigių turniketų gamybai naudojamos prastesnės medžiagos, o sulūžus plastikinėms turniketo dalims ši medicininė priemonė tampa bevertė. Ekspertai pažymi, kad prastos kokybės turniketai gali atsipalaiduoti, lengviau pasiduoda temperatūros, drėgmės poveikiui.
Kol kas nėra duomenų, kad dėl nekokybiško turniketo Lietuvoje būtų miręs žmogus, tačiau JAV praėjusiais metais kilo skandalas, kai greitosios medicinos pagalbos medikai, sulūžus turniketui, nesugebėjo išgelbėti žmogaus gyvybės. Tada Jungtinėse Valstijose kilo diskusijų banga, kodėl medikai naudoja ne patikimus CAT standarto, o kiniškus turniketus.
Redakcijos šaltinių teigimu, tarptautinėse pratybose ir įvairiose misijose dalyvaujantys Lietuvos kariškiai nešiojasi NATO patvirtintus CAT turniketus. Juos turi ir aukštesnio rango kariškiai, o daugeliui kitų išdalijami kiniški.
"Aš manau, kad mes taip neskirstome, kas kariams, kas karininkams. Šią informaciją pirmą kartą girdžiu", – teigė J.Olekas ir pažadėjo visą su turniketais susijusią informaciją patikrinti.
Ministrui įtarimų nekelia
Dienraštis jau rašė, kokie ryšiai sieja "Beanitą" ir KMT. 2012 m. spalį Kaune registruotos mažosios bendrijos vadovas – Paulius Goželskis. Nuo 2014 m. vasario pabaigos, Registrų centro duomenimis, jis yra vienintelis MB narys. Registrų centras taip pat nurodo, kad šiai bendrijai priklauso portalas sandariklis.lt, siūlantis klientams hermetikus, klijus, kai kurias kitas prekes. 2014 m. bendrijos metinė apyvarta neviršijo 50 tūkst. eurų – maždaug už tokią sumą buvo sudaryta sutarčių su MKT.
Kaip galėjo atsitikti, kad statybinėmis medžiagomis prekiaujanti bendrija šastelėjo medicinos link? Atsakymas greičiausia paprastas: P.Goželskio žmona – buvusi KMT Personalo skyriaus viršininkė Ligita Goželskienė, kuri maždaug prieš ketverius metus išėjo į atsargą. Ministras teigė neturintis duomenų, kad "Beanita" konkursuose laimi nesąžiningai.
"Visada yra slidi riba. Iš vienos pusės, žmogui neuždrausta dirbti, panaudoti savo žinias ar patarti artimiesiems, kad čia yra tokia sritis, kur galima dirbti, gerai užsidirbti ir tarnauti tėvynei. Iš kitos pusės – kyla klausimų, ar nėra kokios nors įtakos, ar nėra galimybės paveikti sprendimus. Bet aš buvau patikintas, kad šiais atvejais (kai konkursus laimėjo "Beanita" – red. past.) nugalėtojas atitiko pirkimo reikalavimus, – teigė krašto apsaugos ministras. – Jei jie padarys gerą darbą, kuris kariuomenei reikalingas, mes džiaugsimės. Kinija, manau, nėra juodajame sąraše, iš kurios Lietuvos kariuomenė negalėtų įsigyti prekių."
Naujausi komentarai