Vyriausybė turės per kelis mėnesius apsispręsti, ar 2014 arba 2015 m. Lietuvoje rengti pakartotinį referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos. Bet kol kas valdantieji socialdemokratai atsargiai vertina tokią galimybę.
Keli galimi variantai
Algirdo Butkevičiaus vadovaujama centro kairės Vyriausybė žada iki kovo vidurio apsispręsti, ar tęsti Visagino atominės elektrinės (VAE) projektą. Apie tai vakar žurnalistams pranešė pats premjeras A.Butkevičius.
Anot jo, dabar trys ministerijos – Finansų, Ūkio ir Energetikos – įpareigotos deleguoti savo atstovus į specialią ekspertų darbo grupę, kuri turės pasakyti, ką daryti su buvusios Vyriausybės pradėtu VAE projektu. Esą gali būti pasirinkta viena iš kelių galimybių – kartu su japonų korporacija "Hitachi" bei regioniniais partneriais tęsti VAE projektavimą ir statybas, ieškoti alternatyvių galimybių įgyvendinti atominę energetiką arba visiškai nutraukti šį projektą ir apskritai pamiršti atominę energetiką.
A.Butkevičius kol kas nesiima spręsti, kuris variantas bus pasirinktas. Tai turėtų priklausyti nuo ekspertų darbo grupės skaičiavimų ir išvadų.
Premjeras užsiminė, kad, be kita ko, skaičiuojama, kuris elektros energetikos vystymo variantas būtų naudingiausias ir pigiausias Lietuvai – ar naujos atominės statyba, ar platesnis dujų naudojimas elektros gamybai, turint galvoje ir 2014 m. pabaigoje pradėti veikti turintį suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, ar atsinaujinančiųjų šaltinių plėtra. Esą nuo šių skaičių ir priklausys, kokią naują Energetikos strategiją Vyriausybė pateiks Seimui.
Apsispręs per porą mėnesių
Pernai gruodį Seimas priėmė rezoliuciją, kuri įpareigojo Vyriausybę iki 2013 m. gegužės 15 d. parengti bei pateikti parlamentarams "ekonomiškai optimalią ir vartotojams palankią apsirūpinimo elektros energija strategiją".
Nors rezoliucijoje tvirtinama, kad Vyriausybė rengdama tokią strategiją turi atsižvelgti į pernai spalį įvykusio referendumo dėl atominės elektrinės rezultatus, vis dėlto nėra įsakmiai uždraudžiama ieškoti galimybių vystyti atominę energetiką.
Premjeras vakar užsiminė, kad Vyriausybė nelauks gegužės ir jau anksčiau apsispręs dėl to, kokį kelią pasirinkti vystant elektros energijos gamybą Lietuvoje. "Manau, iki kovo vidurio jau apsispręsime, nors Seimo priimta rezoliucija leidžia šiuo klausimu diskutuoti iki pat gegužės vidurio. Bet manau, tai padarysime anksčiau. Apie tai informuosiu ir Latvijos kolegas, kai artimiausiu metu įvyks mano vizitas į valstybę kaimynę", – kalbėjo parlamento vadovas.
Jis leido suprasti, kad Lietuvos Vyriausybė dar nenutraukia pokalbių su "Hitachi", neišformuoja bendrovės "Visagino atominė elektrinė". Artimiausiu metu A.Butkevičius žada pasikalbėti su Japonijos ambasadoriumi Lietuvoje. O vasarį numatomas ir susitikimas su "Hitachi" atstovais, kurie, kaip ir regioniniai partneriai Latvijoje bei Estijoje, vis dar kantriai laukia, kaip Lietuva pasielgs su VAE projektu.
Galimas pakartotinis referendumas?
Kalbėdamas apie pernykščio referendumo rezultatus A.Butkevičius užsiminė, kad jie "bus gerbiami". Bet nekonkretizavo, ką tai reiškia.
Kita vertus, premjeras nepaneigė, kad galėtų būti rengiamas pakartotinis referendumas, jeigu Vyriausybė ir Seimas apsispręstų vis dėlto vystyti atominę energetiką Lietuvoje ir tęsti VAE projektą.
Pernykščiame patariamajame referendume beveik du trečdaliai balsavusių pasisakė prieš naują atominę elektrinę. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad žmonės buvo nepakankamai informuoti apie VAE naudą, todėl ir balsavo prieš šį projektą. Be to, pasak valstybės vadovės, skaičiuojant nuo visų Lietuvos rinkėjų tik apie trečdalį jų balsavo prieš atominę.
Netrukus po pernykščio referendumo naujoji valdžia neatmetė, kad gali prireikti ir antro visuotinio balsavimo dėl atominės energetikos. Tiesa, kol kas ši tema neplėtojama, tvirtinant, kad pirmiausia reikia sulaukti Vyriausybės ir Seimo apsisprendimo, ką daryti su VAE.
"Žmonės nesuprastų"
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas skeptiškai įvertino galimybę rengti pakartotinį referendumą. Anot jo, nors pernai įvykęs referendumas – patariamasis, "į tautos valią būtina atsižvelgti".
"Vyriausybė laisva svarstyti įvairiausius variantus, tarp jų – ir dėl VAE projekto arba atominės energetikos tęstinumo Lietuvoje. Tai Vyriausybės kompetencija – pateikti Seimui argumentuotus sprendimus. O parlamentarai paskui turės apsispręsti, kurį iš jų pasirinkti", – kalbėjo J.Sabatauskas.
Tačiau, komiteto vadovo nuomone, vargu ar galima būtų kalbėti apie VAE projekto dalyvaujant "Hitachi" tęstinumą, tuo labiau – apie antrą referendumą šiuo klausimu, nes "žmonės jau sykį pasakė savo nuomonę ir tikrai nesuprastų, jeigu jų būtų tuo pačiu klausimu teiraujamasi dar kartą".
Kita vertus, J.Sabatausko nuomone, būtina palaukti kovo vidurio, kai turėtų paaiškėti ekspertų išvados ir Vyriausybės nuomonė, kaip toliau vystyti elektros energetiką Lietuvoje. "Kai Vyriausybė pateiks savo išvadą, dėl jos ir diskutuosim Seime, priimsim galutinį sprendimą", – tikino politikas.
Jis pabrėžė, kad kol kas valdančiojoje koalicijoje nebuvo platesnės diskusijos nei apie atominės energetikos vystymo perspektyvas, nei apie galimą pakartotinį referendumą. Šis klausimas paliktas Vyriausybei.
Naujausi komentarai