Likus dviem savaitėms iki stojimo į aukštąsias mokyklas pabaigos, ministrė pagaliau pristatė sprendimą. Patys gabiausi abiturientai, anot jos, nebus nuskriausti.
„Tai yra tas vienintelis variantas, kuris tikrai užtikrintų sąžiningą konkurenciją, stojant į aukštąsias mokyklas“, – tikino švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė.
Ministerija siūlo koreguoti šimtukininkų konkursinius balus. Mat dėl papildomai pridėtų 10 balų šimtukininkais tapo net ir tie, kurie jų teoriškai nesurinko, o stojant į aukštąsias mokyklas visų jų galimybės pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą susilygino.
„Dėl to siūlomas mechanizmas, kad 10 taškų – konkursinio balo skaičiavimo kontekste – turėtų poveikį visiems stojantiesiems“, – aiškino švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Regina Valutytė.
10 papildomų balų iš ministerijos nebuvo gavę tie abiturientai, kurie surinko 95 ir daugiau taškų. Tad švietimo sistemos vadovai nusprendė balų padovanoti ir jiems. Pavyzdžiui, surinkus 96 taškus, jie automatiškai buvo suapvalinti iki 100. Prie šio balo bus pridėti dar 10. Galutinis abituriento egzamino įvertinimas – 110. Taigi, jo konkursinis balas automatiškai kils.
Abiturientų atestatuose šimtukas ir liks šimtuku, tad sprendimai priimami tik siekiant pagerinti stojimo koeficientą. Pokyčiai palies ir tuos, kurie surinko nuo 86 iki 94 taškų. Šie abiturientai anksčiau gavo nevienodą papildomų balų skaičių, kad pasiektų kartelę, nuo kurios rezultatas apvalinamas iki 100. Jiems bus pridėti trūkstami balai, taigi ir jie pasieks 110 balų ribą.
„Ir anksčiau baigusiems, ir tiems, kurie baigė tarptautinio bakalaureato programas, taip pat užsienio programas, atitinkamai pridedame 10 balų“, – sakė R. Valutytė.
Apie pusantros valandos trukusį ministerijos pristatymą stebėjusiai opozicijai klausimų tik padaugėjo.
„Šitas pakeitimas kuria iliuziją. Viena vertus, ministerija su plius 10 balų vaikus išgelbėjo ir jie turi galimybę stoti, bet tada ministerija patvarkys visus reikalingus kriterijus, koreguos balus, dar pridės, ir vis tiek tie moksleiviai liks neįstoję“, – teigė Švietimo ir mokslo komiteto narys Simonas Kairys.
Opozicija taip pat įžvelgia Mokslo ir studijų įstatymo pažeidimą, kuris numato, kad pokyčiai dėl konkursinio balo gali būti įvedami ne vėliau kaip likus 6 mėnesiams iki priėmimo į aukštąsias mokyklas pradžios.
„Ministerija nuo savęs teisinę atsakomybę nusikrato ir perkelia ją aukštosioms mokykloms. Matyt, ateitis parodys, kaip čia susidėlios – ar bus kažkokių kreipimųsi, skundų į teismus“, – tvirtino Švietimo ir mokslo komiteto narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Manome, kad šiuo atveju būtina atstatyti sąžiningas konkurencijos sąlygas, kurios buvo pažadėtos tame ministro įsakyme, priimtame iki gruodžio 1 dienos“, – tikino R. Valutytė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vilniaus universiteto atstovai atviri – džiugu, kad ieškoma sprendimo, bet aukštosios mokyklos pastatomos į nepatogią padėtį.
„Tai, kas dabar siūloma, verčia aukštąsias mokyklas galimai pažeisti teisės aktus“, – sakė Vilniaus universiteto priėmimo vadovas Artūras Šaltis.
Anot jo, apie ministerijos sprendimą buvo sužinota vos prieš dieną ar dvi. O geresnių išeičių tikrai būta – pavyzdžiui, padidinti finansuojamų vietų skaičių.
„Tam tikrų rezervų yra, ir, mūsų galva, ši vieta nebuvo iki galo išdiskutuota“, – samprotavo A. Šaltis.
Liberalas S. Kairys sako, kad istorijoje dar nėra buvę, jog dėl ministerijos sprendimų aiškinosi prokurorai. Šį kartą jie spręs, ar reikia ginti viešąjį interesą.
„Palankiai žiūriu, nes visos institucijos turi atlikti savo darbą ir tikrai lauksime rezultatų. Noriu patikinti, kad šiuo sprendimu tikiu“, – kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė.
Pokyčiai dėl stojimo koeficiento koregavimo – laikini, taikomi tik dabar stojantiems. Tad švietimo ministerija, jau tradiciškai, ieškos naujų problemos sprendimų. Svarstoma apie egzaminų išlaikymo kartelės mažinimą – dar prie konservatorių ji buvo pakelta iki 35 balų.
„Visų egzaminų neišlaikymo rezultatai rodo, kad užkelta kartelė buvo per aukšta“, – teigė švietimo, mokslo ir sporto ministrė.
Galutinis sprendimas, anot ministerijos, bus priimtas per penkias dienas.
(be temos)