Pereiti į pagrindinį turinį

Naujoji studijų finansavimo tvarka pažėrė klausimų

2009-02-20 19:54
Naujoji studijų finansavimo tvarka pažėrė klausimų
Naujoji studijų finansavimo tvarka pažėrė klausimų / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Švietimo ir mokslo ministerijos darbo grupė parengė tvarkos, kaip sudaroma eilė į valstybės finansuojamas vietas, projektą. Stojantieji, turintys geriausius rezultatus, gaus studento krepšelį. Studentų atstovai naująja tvarka žavėtis neskuba.

Stojimo sąlygos į universitetus nesikeičia

Kaip pranešė Švietimo ir mokslo ministerija, iš anksto paskelbtos stojimo sąlygos į aukštąsias mokyklas nesikeičia. Stojantieji galės pateikti prašymus į 16 universitetinių ir 16 koleginių studijų programų, nurodydami, kad pretenduoja į valstybės finansuojamas ar nefinansuojamas studijas.

Jei stojantysis renkasi studijų programas keliose studijų srityse, jo vieta eilėje ir galimybė gauti studijų krepšelį kiekvieno pasirinkimo atveju gali būti skirtinga. Ar pateko į valstybės finansuojamą vietą, kandidatas sužinos pasibaigus priėmimui.

Aukštoji mokykla turi teisę nustatyti savo priėmimo tvarką, naudodama koeficientus, suteikdama skirtingą svorį skirtingiems dalykams, organizuodama papildomus egzaminus ar testus.

Olimpiadų laimėtojams - papildomi balai

Skaičiuojant užimamą vietą eilėje numatoma naudoti pagal iš anksto paskelbtas stojimo sąlygas pasirinktą studijų kryptį atitinkančių keturių dalykų vertinimus. Planuojama naudoti trijų mokomųjų dalykų brandos egzaminų (valstybinių arba mokyklinių) pažymius ir ketvirto dalyko, nesikartojančio su brandos egzaminų dalykais, metinį pažymį.

Anksčiau baigusiųjų ar profesinių mokyklų absolventų rezultatai perskaičiuojami, kad atitiktų šiais metais baigusiųjų įvertinimus.

Šalies ir tarptautinių olimpiadų I-III vietos laimėtojai gauna atitinkamai po 5, 3 ir 2 papildomus balus. Už to paties tipo olimpiadą balas pridedamas tik vieną kartą (didžiausias). Už skirtingas olimpiadas skirti papildomi balai sumuojami.

Finansuos 21 tūkst. pirmakursių

Numatoma, kad ateinančiais mokslo metais valstybė finansuos 21 tūkst. pirmakursių: 10 tūkst. universitetuose ir 11 tūkst. kolegijose. Tam bus skirta 70 mln. litų, arba 30 proc. daugiau nei ankstesniais metais.

Į magistrantūros studijas numatoma priimti apie 4200 valstybės finansuojamų studentų. Priėmimo tvarką į magistrantūros studijas, kaip ir dabar, nusistatys pati aukštoji mokykla. Magistrantūros studijų vietos universitetams bus paskirstomos pagal jų mokslo (meno) veiklos rezultatus, krepšelių skaičių.

Šiais metais prieš priėmimą į magistro studijas dar neturėsime duomenų, kiek krepšelių „ateis“ į konkrečias studijų programas, todėl magistrantų vietas numatoma paskirstyti pagal universiteto mokslo (meno) veiklos rezultatus ir studentų tarptautinius mainus.

Studentai sunerimę

Studentų atstovams naujoji tvarka kelia abejonių. Kai kurios naujovės jiems sunkiai suprantamos.

„Klaustukų mes matome daugiau negu atsakymų. Buvo paskelbti skaičiai, kiek kokiai sričiai bus skiriama krepšelių. Pagrindinis mums kylantis klausimas - kuo remiantis tie skaičiai buvo paskaičiuoti? Jei pernai dauguma abiturientų stojo į socialinius mokslus, tai nebūtinai reiškia, kad Lietuvoje jie turi būti daugiausia plėtojami. Norėtųsi, kad krepšeliai būtų skirstomi ne valdininkų kabinetuose, o remiantis prognozėmis“, - portalui sakė Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentė Indrė Vareikytė.

Ji nurodė, kad abejonių kelia ir pats krepšelių skirstymo principas - net ir gerai besimokantiems esą gali tekti gerokai patuštinti pinigines. „Kas bus pasakyta tam abiturientui, kuris mokysis gerai, tačiau krepšelių bus tarkim tik 100 ir šis abiturientas jau nebegalės pretenduoti į 101 krepšelį? Toks asmuo jau negalės gauti nemokamo finansavimo, o tai iš esmės pažeidžia tam tikras konstitucines nuostatas (Konstitucijoje nurodyta, kad gerai besimokantiems asmenims garantuojamas nemokamas mokslas - red.past.)“, - piktinosi studentų atstovė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų