Nebūtina reglamentuoti įstatymais to, kas ir taip veikia, sako švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, komentuodamas Vyriausybės nepritarimą siūlymui paversti rugsėjo 1-ąją oficialiu laisvadieniu tėvams, auginantiems vaikus iki 12 metų.
"Vyriausybė, svarstydama Seimo narių iniciatyvą padaryti laisvadienį rugsėjo pirmąją tėvams, jiems mokant vidutinį darbo užmokestį tą dieną, vadovavosi logika, kad nebūtina įstatymu reglamentuoti tai, kas realiame gyvenime veikia. Kitas motyvas, turėtas minty, yra ir tai, kad Lietuvoje yra daug laisvadienių, šventinių dienų, kurių metu žmonės turi progą nedirbti, bet kartu čia yra susiję ir ekonominiai aspektai", - žurnalistams trečiadienį sakė ministras.
"Pagrindinis motyvas - kad praktikoje tikrai nebūtina kalbėti apie visą dieną, kalba gali būti apie kelias valandas - lankstesnes formas. Pagaliau būtų atskiroms grupėms, tarkime, tiems patiems pedagogams nelengva užtikrinti tokios nuostatos realizavimą, nes jie patys turi būti tuo metu rugsėjo pirmąją mokykloje", - vardino G.Steponavičius.
Anot jo, nusiskundimų dėl to, kad laisvadienis neoficialus, nėra.
"Turime informacijos, kad aiškesnių nusiskundimų ar keblumų tariantis tiesiogiai su darbdaviais ir susitariant, kol kas tokių dalykų nebuvo", - teigė ministras.
Išvadoje, kuriai trečiadienį pritarė Ministrų kabinetas, teigiama, kad ir nekeičiant teisinio reguliavimo asmenys, auginantys vaiką iki 12 metų, gali pirmąją mokslo metų dieną arba dalį šios dienos neatvykti į darbą - tam gali būti panaudojami vadinamieji "tėvadieniai", priklausantys tėvams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba ne mažiau kaip du vaikus iki 12 metų.
Pažymima, kad tais atvejais, kai darbuotojas augina vieną vaiką iki 12 metų, jis gali reikalauti suteikti nemokamų atostogų ar susitarti dėl kasmetinių atostogų arba neatvykti į darbą administracijos leidimu.
"Be to, papildomos garantijos darbuotojams, kurie augina vaikus iki 12 metų, gali būti nustatomos įmonės kolektyvinėje sutartyje", - teigiama išvadoje.
Seime šiuo metu svarstoma parlamentarės Agnės Zuokienės pasiūlyta pataisa, siūlanti, kad darbuotojams, auginantiems bendrojo lavinimo mokykloje besimokantį vaiką iki 12 metų, būtų suteikiama viena papildoma poilsio diena rugsėjo 1 dieną arba pirmąją naujų mokslo metų dieną. Anot projekto, už šį laisvadienį darbdaviai turėtų darbuotojams mokėti vidutinį jo darbo užmokestį.
A.Zuokienės teigimu, kasmet rugsėjo 1 dieną moksleivių tėvai paprastai palydi vaikus į mokyklą. Daug darbdavių geranoriškai sutinka, kad darbuotojai tą dieną ar bent jos nedirbtų.
"Todėl rugsėjo 1 dieną faktiškai nedirba labai daug tėvų, auginančių bendrojo lavinimo mokyklose besimokančius vaikus iki dvylikos metų. Rugsėjo 1 diena yra savotiška neįteisinta, faktinė moksleivių tėvų nedarbo diena", - teigė Seimo narė.
Ji teigė, kad priėmus siūloma pataisą būtų įteisinta faktinė padėtis. Anot jos, vaikai, kurių į mokyklą nepalydi tėvai, patiria didelį stresą.
Naujausi komentarai