Pereiti į pagrindinį turinį

NKSC: pasauliniai IT sutrikimai Lietuvoje didelės žalos nepadarė, atstatymas užtruks

2024-07-20 10:08

Visame pasaulyje penktadienį fiksuoti informacinių sistemų sutrikimai kritinių Lietuvos organizacijų nepaveikė, tačiau paveiktų sistemų atstatymas apskritai užtruks dėl sutrikimų pobūdžio, teigia Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vadovas Liudas Ališauskas.

NKSC: pasauliniai IT sutrikimai Lietuvoje didelės žalos nepadarė, atstatymas užtruks
NKSC: pasauliniai IT sutrikimai Lietuvoje didelės žalos nepadarė, atstatymas užtruks / freepik.com nuotr.

„Labai didelės žalos Lietuvoje mums nėra žinoma. Paveikta tik viena organizacija, kur jau vakar organizacijos IT komanda atstatinėja darbo vietų veiklą“, – LRT radijui šeštadienį nurodė L. Ališauskas.

„Kritinės arba ypatingos svarbos organizacijos, kurios užtikrina energijos, vandens tiekimą, kita funkcijas, nėra paveiktos“, – pridūrė jis.

L. Ališauskas pažymėjo, kad organizacijų sistemų atstatymo sparta priklausys nuo jų IT komandos pajėgumo, o šis atvejis unikalus tuo, kad nėra galimybės centralizuotai ar automatizuotai sutaisyti sistemas.

„Tai reiškia, kad IT specialistui teks prieiti prie kiekvieno kompiuterio atlikti veiksmus ir tai kainuos labai labai daug laiko“, – tvirtino NKSC direktorius.

Kaip anksčiau nurodė NKSC, incidentai buvo susiję su naujausiu antivirusinės programinės įrangos „CrowdStrike Falcon“ atnaujinimu, dėl kurio sutriko kai kurių „Microsoft“ programų veikla.

Pasak L. Ališausko, pirmiausia už tinkamą programinės įrangos veikimą paleidžiant naują jos funkcionalumą atsakingas gamintojas, turintis uždavinį atnaujinimą ištestuoti.

„Ši klaida arba brokas paveikė tik „Windows“ operacinę sistemą. Tai produkto kokybę turi užtikrinti ir tikrai tokie žaidėjai kaip „CrowdStrike“ šituos procesus turi, įvyko labai baisi klaida“, – LRT radijui sakė NKSC direktorius.

Jo teigimu, vienas iš klientams prieinamų testavimo būdų – įdiegus atnaujinimą perkrauti kompiuterį „ir pastebėti, ar jis pakyla“, tai NKSC vadovas patarė daryti kuo daugiau.

Apie didelio masto sutrikimus, dėl kurių nutrūko skrydžiai, sutriko televizijos transliacijos ir bankų veikla, penktadienį pranešta JAV, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Indijoje, Naujojoje Zelandijoje, Australijoje ir kitur.

Patiriančios internetinės keleivių registracijos, skrydžių rezervacijos sutrikimus skelbė ir Lietuvoje skrydžius organizuojančios bendrovės „Ryanair“ ir „Wizz Air“.

Pastaroji šeštadienio rytą nurodė, kad po išorinio paslaugų teikėjo sukeltų sutrikimų bendrovės sistemos „jau atsigauna“. Vežėjo teigimu, klientams, kurių skrydžiai buvo atšaukti, automatiškai bus grąžinta 120 proc. „Wizz“ kreditų.

Keleiviai taip pat gali pakeisti skrydžio užsakymą, prašyti grąžinti pinigus susisiekę su skambučių centru, bendrovės interneto svetainėje arba mobiliojoje programėlėje.

„Ryanair“ internetinę registraciją į skrydžius atnaujino penktadienio vakarą. Apie tai vežėjas paskelbė savo „Facebook“ puslapyje, atsiprašydamas dėl globalių IT sutrikimų, kurių įmonė „visiškai nekontroliavo“.

Jungtinių Valstijų technologijų milžinė „Microsoft“ anksčiau skelbė, kad, kilus paslaugų teikimo problemoms, ėmėsi „poveikio mažinimo veiksmų“.

Savo ruožtu, kibernetinio saugumo bendrovė „CrowdStrike“ patikino, kad problema nėra saugumo incidentas ar kibernetinė ataka.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų