Pereiti į pagrindinį turinį

Patvirtinta: karių daugės, bet ne tiek, kiek siūlė opozicija

2014-07-10 08:30
Lietuvius įkaitus vaduos kariuomenė?
Lietuvius įkaitus vaduos kariuomenė? / Gedimino Bartuškos nuotr.

Seimas ketvirtadienį patvirtino principinę kariuomenės struktūrą kitiems metams - karių daugės, bet ne tiek daug, kiek siūlė įstatymą kritikuojantys opoziciniai konservatoriai.

Už įstatymą, kuriuo patvirtinta principinė kariuomenės struktūra 2015 ir 2020 metams, balsavo 78 Seimo nariai, 14 buvo prieš, 17 susilaikė. Įstatymą palaikė visi parlamentarai, išskyrus prieš buvusius ar susilaikiusius konservatorius, taip pat porą susilaikiusių „tvarkiečių“ ir Seimo narių mišrios grupės narių.

Bendras ribinis krašto apsaugos sistemos karių skaičius kitąmet nustatomas nuo 14 340 iki 18 460, tai yra 1100 karių didesnis nei šiemet. Įstatymas taip pat numato, kad 2020 metais bendras ribinis karių skaičius būtų nuo 15 540 iki 20 260.

Ministerija anksčiau skelbė, kad karių, kviečiamų į kartotinius rezervo mokymus, skaičius kitąmet didės nuo 500 iki 600, bazinių karinių mokymų dalyvių skaičius - nuo 750 iki 800.

Konservatoriai kritikuoja socialdemokrato Juozo Oleko vadovaujamos Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pasiūlytą įstatymą dėl kariuomenės struktūros teigdami, jog didėjant krašto apsaugos sistemos finansavimui reikia smarkiau didinti eilinių karių ir dalyvaujančių baziniuose kariniuose mokymuose skaičių.

Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė siūlė kitąmet bendrą ribinį karių skaičių nustatyti didesnį - nuo 14 640 iki 18 960, o dalyvaujančių baziniuose kariniuose mokymuose – nuo tūkstančio iki 1500, tačiau parlamentas tam nepritarė.

Pasiūlymą atmesti rekomendavo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, argumentuodamas, jog būtina laikytis  NATO rekomenduojamų proporcijų: personalui skirti ne daugiau kaip 50 proc., o įsigijimams – ne mažiau kaip 20 proc. visų KAM asignavimų.

Konservatoriai kritiškai vertina ir ateityje planuojamą padidinti vyresniųjų karininkų skaičių - įstatymas numato, kad generolų ir admirolų kitąmet turėtų likti kaip ir šiemet, iki devynių, tačiau 2020 metais jų numatoma jau iki 12. Pagal įstatymą, taip pat keliomis dešimtimis didės pulkininkų, pulkininkų leitenantų ir majoraičių.

„Šis pasiūlymas, neatitinkantis jokių sveiko proto proporcijų tokiai mažai kariuomenei, aiškinamas tuo, kad generolų pozicijų reikia NATO struktūrose, kad visoms, net keletą šimtų karių turinčioms pajėgoms būtinai turi vadovauti generolai. Tai paprasčiausias nomenklatūrinis ir puikybę demonstruojantis mąstymas. Vos keleriems metams į NATO ar ES karines struktūras siunčiamiems aukštiesiems karininkams gali būti suteikti laikinieji generolų laipsniai. Taip jau ne kartą buvo daroma ir dar nė vienam sugrįžusiam dėl to kepurė nenukrito“, - tvirtina konservatorė R.Juknevičienė.

Krašto apsaugos ministras J.Olekas aiškindamas pateiktą struktūrą aiškina, kad generolų ir vyresniųjų karininkų skaičius per artimiausius penkerius metus bus didinamas tam, kad Lietuva turėtų tinkamų kandidatų svarbioms NATO pozicijoms užimti.

„Mes gana nuosaikiai didiname tarnaujančių Lietuvos kariuomenėje karių skaičių. Pagrindinis didėjimas perspektyvoje yra dėl mūsų eilinių karių augimo. Taip, yra ir tam tikri pasikeitimai, numatyti 2020 metais ir tarp vyresniųjų karininkų, bet aš jau paaiškinau kolegoms, Lietuvos žmonėms, kad mūsų kariai per šiuos 25 metus, per ketvirtį amžiaus, užaugo ir įgijo pasitikėjimą tarp mūsų sąjungininkų. Šiandien iš 9 generolų 4 tarnauja įvairiose institucijose užsienyje, vadovauja Baltijos gynybos koledže, atstovauja Lietuvai NATO kariniame komitete, jo štabuose, o visai neseniai mūsų generolas majoras laimėjo konkursą vadovauti vienam iš komitetų“, - per posėdį sakė J.Olekas.

Projektą kritikuojantiems konservatoriams J.Olekas prikišo, kad būtent jų vadovavimo laikotarpiu finansavimas gynybai buvo sumažintas. Biudžetas tuomet mažėjo dėl finansinės krizės.

„Kai tik ateina konservatoriai, demagogija liejasi, o finansavimas kariuomenei mažėja, karių skaičius mažėja, žmonės apgaudinėjami, nes priimami skaičiai yra didesni, jų nesilaikoma. Todėl, mielieji kolegos, aš manau, kad jūs praleidote progą tiesiog patylėti“, - sakė J.Olekas.

„Dar kartą tik priminsiu, kad jums vadovaujant ir jums neskiriant krašto apsaugai, baziniuose kariniuose kursuose mokėsi 100 ar 300 karių, kokiais metais bežiūrėtume, o štai rezervo apmokyme, 2009 metais – nulis, 2010 metai – nulis, 2011 metais – 96 kariai. Tuo tarpu kai mes dirbame ir tarnaujame tėvynei, praeitais metais 500, šiais metais bus 700 karių“, - kalbėjo J.Olekas.

Buvusi krašto apsaugos ministrė R.Juknevičienė demagogija ir manipuliavimu skaičiais kaltino patį J.Oleką. „Juozai Olekai, juk jūs puikiai žinote, kad bazinių karinių mokymų reikmė atsirado tuomet, kada jūs apskritai rezervo rengimą sustabdėte ir pirmus dvejus metus, kol rengėme įstatymus, kol pasirengėme, todėl tokie skaičiai ir buvo. Argi negėda jums tokiais skaičiai manipuliuoti? Kitas dalykas, dėl pakartotinų rezervistų mokymų. Jūs apskritai jų nerengėte, mes juos sugrąžinome ir pradėjome. Pradėjome krizės sąlygomis, po 10 metų pertraukos, jūs apskritai apie rezervą negalvojote, jūs sunaikinote. Juozai, nustok šitas demagogijas. Galų gale, tu pakviesk visus dirbti kartu, o ne nuolat laidyk tas savo nuodingas strėles į opozicijos pusę. Juk gynyba yra bendras reikalas. Tu tiesiog kiršini ir dirgini visus, užuot bandydamas vienyti žmones“, - piktinosi konservatorė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų