Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymas uždrausti propaguoti pedofiliją sulaukė netikėto pasipriešinimo Seime. Konservatorius Mantas Adomėnas mano, kad toks draudimas nebūtinas.
Draudimas liktų neįteisintas
Prezidentė Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos įstatymą siūlo papildyti nauju punktu, kuriuo nustatoma, kad neigiama informacija nepilnamečiams yra tokia informacija, "kuria skatinama nepilnamečių seksualinė prievarta ir išnaudojimas, mažamečių lytiniai santykiai". Tačiau šis punktas užkliuvo konservatoriui M.Adomėnui. Seimo narys siūlo šią formuluotę išbraukti iš Prezidentės teikiamo įstatymo projekto.
Prezidento patarėjos pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė dienraščiui patvirtino, kad jeigu bus atsižvelgta į M.Adomėno pasiūlymą, įstatyme nebus įtvirtinta nuostata, draudžianti propaguoti pedofiliją.
"Taip, jeigu Seimo nario pasiūlymui būtų pritarta, mūsų siūlomo kriterijaus įstatyme nebeliktų", – sakė R.Kaziliūnaitė.
Nemato būtinybės
M.Adomėnas, aiškindamas savo pasiūlymą, tikino, jog toks draudimas įstatyme nebūtinas. Esą pedofilijos ir smurto prieš vaikus propagavimą draudžia kiti teisės aktai, ir toks punktas šiame įstatyme būtų tiesiog perteklinis.
"Suprantate, šis įstatymas reguliuoja informaciją, kuri teiktina ar neteiktina nepilnamečiams. O seksualinę prievartą ir seksualinius mažamečių santykius draudžiama rodyti visiems, ne tik nepilnamečiams. Tai yra visiškai perteklinis reguliavimas", – įsitikinęs Seimo narys.
Vienintelė šeima
M.Adomėnui užkliuvo ir kitas Prezidentės pasiūlymas, susijęs su daugiausia diskusijų sukėlusiu įstatymo punktu. D.Grybauskaitė siūlo išbraukti įstatymo nuostatą, draudžiančią agituoti už homoseksualius, biseksualius ar poligaminius santykius. Ji siūlo drausti informaciją, kuria niekinamos šeimos vertybės. M.Adomėnas siūlo šį punktą papildyti ir nustatyti, kad turėtų būti draudžiama tokia informacija, kuria "skatinama Lietuvos Respublikos teisės aktuose įtvirtintos šeimos sampratos neatitinkanti šeimos samprata ir kitokie santykiai tarp lyčių".
Politikas dienraščiui tvirtino, kad taip jis iš esmės siekia kitais žodžiais suformuluoti nuostatą, draudžiančią propaguoti netradicinius lytinius santykius. "O ta formuluotė nėra savaime aiški? Manome, kad nepilnamečiams turi būti pateikiama tokia informacija, kuri skatina kurti vienintelę šeimą, kuri pripažįstama Lietuvos įstatymuose, t. y. santuoka tarp vyro ir moters. Kitokių modelių skatinimas būtų laikytinas neatitinkančiu Lietuvos įstatymų", – aiškino M.Adomėnas.
Pavojinga spraga
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė dienraščiui teigė nesuprantanti M.Adomėno užmojų. Pasak jos, pedofilijos propagandos draudimas įstatyme būtinas.
"Prezidentės siūloma įstatymo redakcija, manau, geresnė. Matome labai daug su seksualiniais santykiais susijusios neigiamos informacijos, žalojančios vaikus. Šis punktas tikrai reikalingas. Šis įstatymas reglamentuoja visuomenės informacijos priemonių veiklą, jis neskirtas plačiajai visuomenei, tėvams ar pedagogams. Yra Visuomenės informavimo įstatymas, bet jis tokių dalykų nedetalizuoja", – sakė R.Šalaševičiūtė.
Jos teigimu, jei pedofilijos ir smurto prieš vaikus propagavimas nebus uždraustas, įstatyme atsivers pavojinga spraga.
Pataisoms pritarta
Vakar Seimas pritarė Prezidentės pateiktam Nepilnamečių apsaugos įstatymo pataisų projektui, pagal kurį siūloma išbraukti nuostatas, draudžiančias vaikams skleisti informaciją, propaguojančią homoseksualius santykius. Tam, kad pataisos būtų priimtos, reikės balsuoti dar du kartus.
Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pakeitimo projektą Seime pristačiusi Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė sakė, jog numatytų kriterijų pakanka, kad būtų ribojama smurtinė, pornografinė ar erotinė informacija.
"Darbo grupė koncentravosi ties pagrindiniu tikslu – tai yra nepilnamečių interesų apsauga nuo galimo neigiamo informacijos poveikio. Šio įstatymo tikslas nėra įtvirtinti tam tikras vertybes ar pažiūras", – kreipdamasi į parlamentarus sakė S.Cirtautienė.
Europos Parlamentas rugsėjį paragino Lietuvos Seimą pakeisti įstatymą, jį kritikavo ir nevyriausybinės organizacijos "Amnesty International" bei "Human Rights Watch". Įstatymo kritikai teigė, kad jį priėmusi Lietuva taptų valstybe, kurioje būtų diskriminuojami homoseksualai.
Įstatymo rėmėjai tvirtina, kad jis gina krikščioniškąsias ir šeimos vertybes.
Naujausi komentarai