Pereiti į pagrindinį turinį

Pernai Lietuva neįsileido šešių asmenų dėl sąsajų su terorizmu

Šešiems asmenims praėjusiais metais rekomenduota neleisti atvykti į Lietuvą dėl įtariamų sąsajų su teroristinėmis organizacijomis, rašoma trečiadienį paskelbtoje Valstybės saugumo departamento (VSD) metinėje veiklos ataskaitoje.

L. Balandžio / BNS nuotr.

Departamentas joje nurodo konsultavęs valstybės institucijas dėl grėsmės valstybės saugumui užsieniečiams prašant prieglobsčio, vizų bei leidimų laikinai ir nuolat gyventi Lietuvoje.

„Atlikus patikrinimo procedūras į Lietuvą dėl galimų sąsajų su terorizmu ir islamistinėmis organizacijomis rekomenduota neleisti atvykti šešiems užsienio šalių piliečiams“, – rašoma ataskaitoje.

VSD taip pat nurodo rekomendavęs neleisti atvykti į Lietuvą dviem asmenims, bandžiusiems dalyvauti prieglobsčio prašytojų perkėlimo programoje. Vienu atveju – dėl asmens galimo dalyvavimo nelegalios migracijos organizavime, kitam – dėl galimų sąsajų su Vidurio rytuose veikiančiomis teroristinėmis organizacijomis.

2021 metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų, bet, pasibaigus judėjimo apribojimams, didžioji dalis jų paliko šalį.

Lietuvos institucijos teigia, kad Baltarusijos pareigūnai aktyviais veiksmais prisideda prie neteisėtos migracijos į Lietuvą ir Europos Sąjungą.

Fiksavo keletą rusų, baltarusių ir kinų žvalgybų bandymų verbuoti žmones Lietuvoje

Pernai Rusijos, Baltarusijos ir Kinijos žvalgyba keletą kartų bandė verbuoti žmones Lietuvoje, šie mėginimai nebuvo sėkmingi, rašoma trečiadienį paskelbtoje Valstybės saugumo departamento (VSD) metinėje veiklos ataskaitoje.

„Nustatyta keletas atvejų, kai Rusijos, Baltarusijos ar Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybos bandė verbuoti Lietuvos piliečius, tačiau nė vienas iš jų nebuvo sėkmingas“, – teigiama ataskaitoje.

Nustatyta keletas atvejų, kai Rusijos, Baltarusijos ar Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybos bandė verbuoti Lietuvos piliečius, tačiau nė vienas iš jų nebuvo sėkmingas.

Joje taip pat minima, jog pernai iš Lietuvos buvo išsiųsti penki su diplomatine priedanga dirbę Rusijos žvalgybos pareigūnai bei nurodoma, jog šios šalies žvalgybos intensyvumas išlieka aukštas.

„VSD vertinimu, kitų Rusijos žvalgybos tarnybų veiklos krypčių – informacinių operacijų, radioelektroninės ir kibernetinės žvalgybos – intensyvumas išlieka aukštas, todėl šių veiklų užkardymui VSD teiks prioritetą, vykdydamas kontržvalgybos ir kibernetinio saugumo tyrimus“, – teigia žvalgybos institucija.

Pernai VSD surinkta informacija panaudota penkiuose ikiteisminiuose tyrimuose, iš kurių du – dėl tarptautinių sankcijų pažeidimų. Keturiems asmenims panaikinti leidimai gyventi Lietuvoje dėl jų veiklos keliamos grėsmės ekonominiam saugumui.

12-ai asmenų uždrausta atvykti į Lietuvą: devyniems dėl terorizmo grėsmės, trims – dėl sąsajų su priešiškų valstybių žvalgybos institucijomis.

Nustatyti bandymai apeiti sankcijas

Pasak VSD, Rusijai ir Baltarusijai pritaikius tarptautines sankcijas po invazijos Ukrainoje, abu režimai deda daug pastangų sušvelninti sankcijų poveikį ir rasti jas apeiti leidžiančių veikimo būdų.

„Sankcijų apėjimo schemos tapo viena itin svarbių VSD ekonominio saugumo tyrimų krypčių“, – teigiama ataskaitoje.

Departamentas teigia nustatęs Lietuvoje veikiančias įmones, padedančias Rusijos subjektams apeiti sankcijas. Informacija apie šias viešame dokumente neįvardijamas įmones buvo pateikta atsakingoms institucijoms.

VSD praneša, jog bendradarbiaujant su Muitinės kriminaline tarnyba buvo apribotas dalies bendrovių, tiekusių Rusijos rinkai trūkstamą Vakarų įrangą, eksportas.

Taip pat nurodoma, jog Ekonomikos ir inovacijų ministerija, remdamasi VSD pateikta informacija, neišdavė leidimų eksportuoti dvejopo naudojimo prekių Rusijos ir Kinijos karinėse programose dalyvaujančioms mokslo įstaigoms bei eksportuoti Vakarų gamintojų dvejopo naudojimo radiacinės saugos įrangos į Rusiją dėl nukreipimo nedeklaruotam galutiniam naudos gavėjui rizikų.

VSD taip pat praneša teikusi Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijai informaciją apie rizikas ir grėsmes keliančius investuotojus bei sandorius.

„Nacionalinio saugumo interesų neatitinkančios investicijos buvo užkardytos, strategiškai svarbiuose projektuose neleista dalyvauti grėsmę keliantiems subjektams“, – teigiama ataskaitoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų