Seimo komitetas laukia išsamių duomenų, kaip skirstomi renovacijos pinigai mokykloms
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) nariai prašo ministerijos pateikti išsamius duomenis apie lėšų renovacijai paskirstymą, Vilniaus valdžiai pareiškus, jog sulaukė nurodymų „derinti“ renovuojamų mokylų sąrašą su Seimo nariais.
ŠMKK šią savaitę susirinko aptarti iškilusių klausimų dėl paramos renovacijai skaidrumo, tačiau nesusirinkus kvorumui nuspręsta paprašyti ministerijos pateikti detalesnius skaičius, kad matytųsi investicijų srautai pagal savivaldybes, ministro įsakymu tvirtinamų investicijų programų geografija, objektai, mokinių skaičius juose ir gauta suma. Situaciją toliau aiškintis planuojama kovo pradžioje.
Komiteto posėdyje dalyvavęs švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės patarėjas Ritas Vaiginas sakė nematantis nieko blogo, jei „Seimo nariai rūpinasi savo rajonais“.
„Aš nematau nieko blogo, ir jūs Seimo nariai esat, jei rūpinatės savo rajonais. Ne paslaptis, į ministeriją kreipiasi Seimo nariai, ir jie kreipiasi dėl objektų, kur jie yra išrinkti. Šiuo atveju šities Seimo nariai, kurie atstovauja Vilniui, rūpinasi Vilniumi, o miesto savivaldybė kažkodėl neturėjo laiko atsiųsti savo pageidavimus ar prašymus, (...) todėl kaltinti ministeriją ar ministerijos vadovybę, kad mes čia sudarinėjam pagal Seimo narių vardus – jei Seimo nariai nebūtų pageidavę, Vilniaus miestas iš viso būtų likęs be nieko“, – kalbėjo R.Vaiginas.
ŠMKK narys liberalas Gintaras Steponavičius piktinosi, jog spaudimui nepasidavusi savivaldybė dabar pateikiama kaip aplaidi institucija, nesuinteresuota savo objektų atnaujinimu.
„Buvo ateita į savivaldybę su šitom jūsų pavardėm ir pasakyta duoti šitą sąrašą. Jums liudininkus atvesti iš savivaldybės? Seimo nariai, kurie gavo kvotas, yra „geriečiai“, o savivaldybė, kuri nesutiko lošt pagal šitą tvarką – „blogiečiai“ ?“ – retoriškai klausė G.Steponavičius.
„Jei Seimo nariai paprašė, ar jie čia padarė kažkokį nusižengimą, nusikaltimą? Jie neturi teisės, Seimo nariai?“ – į tai atsakė ministrės patarėjas.
Vilniaus savivaldybė prieš keletą savaičių sakė sulaukusi ŠMM nurodymo su konkrečiais valdančiųjų atstovais „derinti“ sąrašą mokyklų, kurias ketinama renovuoti, bet ministerijos atstovai tokius kaltinimus paneigė.
Už švietimą sostinėje atsakingas Vilniaus vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas BNS sakė, kad savivaldybė, sulaukusi ministerijos prašymo pateikti renovuotinų mokyklų sąrašą, tai padarė, tačiau tuomet ministerijos atstovai savivaldybei pateikė kitą sąrašą, kuriame iš viso 1,77 mln. eurų konkrečioms mokyloms esą siūlo skirti Seimo nariai.
Sąraše, kurį BNS perdavė vicemeras, prie konkrečių mokyklų pavadinimų ir joms siūlomų skirti lėšų įrašyti Seimo valdantieji, daugiausia – švietimo ir mokslo ministrės „darbietės“ Audronės Pitrėnienės partijos kolegos.
Dokumente nurodoma, jog „darbietė“ Larisa Dmitrijeva siūlo paremti šešias įstaigas, jų tvarkymui skiriant beveik trečdalį milijono eurų: Vilniaus darželiams- mokykloms „Vaivorykštė“ ir „Saulutė“ parlamentarė siūlo skirti po 58 tūkst. eurų, Vilniaus Gabijos gimnazijai ir A.Puškino vidurinei – po 29 tūkst. eurų, darželiui-mokyklai „Svaja“ ir „Karuselė“ – atitinkamai 96 tūkst. ir 20 tūks. eurų.
„Darbietis“ Sergejus Ursulas siūlo finansavimą „Žaros“ ir „Laisvės“ gimnazijoms (200 tūkst. ir 80 tūkst. eurų) bei „Vilnies“, Pavilnio ir „Atžalyno“ pagrindinėms mokykloms (atitinkamai 25, 49 ir 13 tūkst eurų). Taip pat „darbietis“ Artūras Paulauskas 209 tūkst. eurų siūlo skirti Abraomo Kulviečio gimnazijai.
„Darbietis“ Vytautas Gapšys Vilniaus „Žemynos“ gimnazijai numatęs 85 tūkst. eurų. „Tvarkietis“ Valdas Vasiliauskas, anot rašto, po 58 tūkst. eurų ragina numatyti Simono Daukanto, Jono Basanavičiaus gimnazijoms ir Naujininkų mokyklai.
Sąraše pateiktas socialdemokrato Eduardo Šablinsko pageidavimas Vilniaus „Laisvės“ gimnazijai, Naujosios Vilnios muzikos mokyklai ir „Vilnios“ pagrindinei mokyklai atitinkamai skirti 80, 70 ir 50 tūkst. eurų. Teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis rekomenduoja 145 tūkst. eurų skirti Užupio gimnazijai, partietis Algirdas Sysas - 300 tūkst. eurų Vilniaus Žygimanto Augusto mokyklai.
V.Benkunsko nuomone, šiais veiksmais ministerija tarp valdančiųjų bando įtvirtinti „politinę prekybą“ siekiant rinkėjų palankumo prieš Seimo rinkimus. Anot jo, ministerijos pateiktame sąraše nėra pačios prasčiausios būklės ugdymo įstaigų, kurias savivaldybė siūlytų renovuoti.
Tuo metu švietimo ir mokslo viceministrė „darbietė“ Genoveita Krasauskienė, vadovaujanti komisijai, kuri tvirtina finansavimą įstaigų modernizavimui, tikina, kad ministerija jokių nurodymų savivaldybėms nėra davusi.
„Jeigu teigiama, kad gavo iš mūsų gavo tokius nurodymus, reikėtų kalbėti konkrečiai: kas davė tokius. Pirmą kartą girdžiu, nežinau, drįsčiau garantuoti, kad bent jau iš ministerijos jokių nurodymų niekam, jokiai savivaldybei nėra duota“, – BNS yra sakiusi G.Krasauskienė.
ŠMM patvirtintoje Švietimo įstaigų modernizavimo programoje numatoma, jog planuojamas modernizuoti švietimo įstaigas turi atrinkti savivaldybės, vadovaudamosis programoje patvirtintais atrankos kriterijais. Pasak G.Krasauskienės, šios tvarkos laikomasi kasmet. Anot jos, programai šiemet Seimo patvirtintu sprendimu visos šalies ugdymo įstaigų modernizavimui skirta beveik 13,6 mln. eurų.
Lėšos ugdymo įstaigų modernizavimui skiriamos iš valstybės biudžete, Valstybės investicijų programoje numatytų bei savivaldybių ar kitų lėšų.
Naujausi komentarai