Kai kuriuose teismuose tūkstantinės priemokos teisėjams išmokamos neturint jokios aiškios tvarkos, kas, kada ir kokias jas gali gauti.
Seimas pareikalavo audito
Šių metų sausį ir vasarį Valstybės kontrolė atliko finansinius auditus didelėje dalyje šalies teismų. Tai buvo planiniai kontrolierių patikrinimai. Tuo pat metu vykdytas Seimo pavedimas atlikti valstybinį auditą dėl tūkstantinių priemokų teisėjams.
Parlamentarai vasarį priimtu nutarimu paprašė Valstybės kontrolės išsiaiškinti, ar ekonominiu ir finansiniu sunkmečiu teisėjų išsimokėtos priemokos yra teisėtos. Šį auditą Seimo nariai pavedė atlikti iki kovo 6 d.
Valstybės kontrolė patikrino beveik visus šalies teismus, tačiau apibendrintus šio patikrinimo duomenis žada pateikti kiek vėliau kovą.
Vis dėlto, kai kurių teismų finansinės veiklos audito išvados jau paskelbtos. Jos rodo, kad daugelyje teismų teisėjams mokamos priemokos už viršvalandžius, bet nėra tokio darbo apskaitos tvarkos.
Todėl valstybės auditoriai daro išvadą, kad gali būti pažeidžiamas įstatymas, numatantis priemokų mokėjimą tik tiems teisėjams, kurie iš tikrųjų dirba viršvalandžius. Tai kelia abejonių, ar priemokos skirtos teisėtai.
Riebios premijos
Praėjusių metų gruodžio 5 d. Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkės Zitos Smirnovienės įsakymu teisėjams išmokėtos priemokos už 2007 m. gruodžio–2008 m. lapkričio mėnesius, "atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką teisme ir išnagrinėtą bylų skaičių".
Šioms priemokoms teisme panaudota 177,5 tūkst. litų, o nuo jų apskaičiuotoms socialinio draudimo įmokoms – 55 tūkst. litų iš valstybės biudžeto skirtų pinigų.
Analogiškos priemokos skirtos ir kai kurių kitų teismų teisėjams. Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai pasidalijo per 143 tūkst., Kauno miesto apylinkės teismo teisėjai – daugiau kaip 144 tūkst. litų, Kauno apygardos administracinio teismo teisėjai – per 58 tūkst. litų, Klaipėdos apygardos teismo teisėjai – 193 tūkst. litų. Dar dešimtys tūkstančių litų skirta socialinio draudimo įmokoms už išmokėtus priedus.
Skaičiuojama, kad priemokos kai kuriems teisėjams siekė beveik 8 tūkst. litų.
Premijos praėjusių metų pabaigoje skirtos ir daugelyje teismų dirbantiems valstybės tarnautojams.
Lietuvos Aukščiausiajame ir Vyriausiajame administraciniame teismuose priedai teisėjams nemokėti.
Prašė neskirti priemokų
Kontrolieriai nenustatė, kad priemokos teisėjams būtų skirtos po to, kai praėjusių metų gruodžio 15 d. naujoji Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė priėmė rezoliuciją, kuria rekomenduojama visoms valstybės įstaigoms nemokėti priedų, nes valstybė gyvena ekonominio sunkmečio ir finansų krizės sąlygomis.
Tačiau iki šios rezoliucijos priėmimo dienos dalyje valstybės valdymo institucijų, įskaitant ir kai kuriuos teismus, priemokos buvo išmokėtos.
Valstybės kontrolė, patikrinusi dalį teismų, konstatavo, kad priemokos teisėjams už viršvalandinį darbą gali būti mokamos, tačiau tai turi būti daroma griežtai vadovaujantis įstatymo reikalavimu nustatyti, už ką jos skiriamos. Pasak kontrolierių, teismuose dažnai stinga elementarios tvarkos, kaip apskaitomas darbas, už kurį teisėjams paskiriamos priemokos.
Žada pavirtinti tvarką
Kauno miesto apylinkės teismo pirmininkas Rimantas Sipavičius paaiškino, kad visų 54-ių teisėjų darbo laikas yra nenormuojamas, todėl esą kiekvienas iš jų pernai dirbo viršvalandinį darbą ir priemokos neva turėjo būti išmokėtos visiems teisėjams.
Panašiai dėl priemokų pasiaiškino ir kitų auditorių patikrintų teismų vadovai.
Tačiau, valstybės kontrolierių nuomone, turi būti aiški sistema, leidžianti įsitikinti, jog vienas ar kitas teisėjas iš tikrųjų dirbo viršvalandžius, todėl turi teisę gauti priemokas. Tokios sistemos nėra beveik nė viename šalies teisme.
Kai kurie teismų pirmininkai žada jau artimiausiu metu patvirtinti vidaus dokumentus, kurie nustatys teismo darbuotojų viršvalandinio darbo apskaitos tvarką. Be to, tokią tvarką ketina patvirtinti ir Teisėjų taryba. Ji įpareigotų visus šalies teismus.
Valstybės kontrolės pareigūnai taip pat nustatė, kad būta pažeidimų mokant premijas teismuose dirbantiems valstybės tarnautojams. "Kauno miesto apylinkės teisme išmokant 81 valstybės tarnautojui vienkartines pinigines išmokas, 206,5 tūkst. litų darbo užmokesčio lėšų buvo panaudota nesilaikant teisės aktų reikalavimų", – nurodė auditoriai.
Iš Valstybės kontrolės Valstybinio audito ataskaitos dėl Kauno miesto apylinkės teisme atlikto ribotos apimties finansinio (teisėtumo) audito rezultatų*:
"Auditoriai negalėjo įsitikinti, ar teisėjai dėl darbo krūvio teisme dirbo po darbo valandų, poilsio ir švenčių dienomis, todėl negalėjo įvertinti teisėjams paskirtų 144,2 tūkst. litų vienkartinių priemokų teisėtumo. Nuo jų teisme buvo priskaičiuota 41,8 tūkst. litų socialinio draudimo įmokų.
Atsižvelgiant į tai, kad nėra nustatytos teismo teisėjų viršvalandinio darbo, darbo poilsio ir švenčių dienomis, atliekant įstatymuose nustatytas teisėjo funkcijas, apskaitos, teismas turėtų sukurti šio darbo laiko apskaitos taisykles, kurios turėtų užtikrinti tikslią kiekvieno teisėjo dirbtų viršvalandžių, darbo laiko poilsio ir švenčių dienomis apskaitą."
*Analogiškos ir daugelio kitų teismų patikrinimo išvados.
Naujausi komentarai