Prezidentūroje galimo Gvantanamo kalinių priėmimo Lietuvoje klausimas nėra svarstomas.
Tai BNS antradienį pranešė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys. "Niekas nepasikeitė, šis klausimas dabar nėra svarstomas", - sakė jis.
BNS šaltinių teigimu, galimybės, kad prie šio klausimo galėtų būti grįžtama ateityje, nėra realistinės.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar praėjusių metų spalį pareiškė, kad Lietuva nepriims asmenų iš Jungtinių Valstijų Gvantanamo bazės, kol virš Lietuvos kabės šešėlis dėl galimai veikusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo.
"Labai viešai atsakau - kol virš Lietuvos kabės šešėlis dėl galimų CŽV kalėjimų, tol aš tikrai nesutiksiu su tokio kalinio atsiradimu, nes tai būtų padidinta ir papildoma Lietuvai rizika tarptautinėje erdvėje", - tuomet sakė D.Grybauskaitė.
Paskirtasis užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis praėjusią savaitę komentuodamas savo poziciją Gvantanamo kalinių priėmimo į Lietuvą tema sakė, kad prokuratūrai atlikus galutinį tyrimą dėl galimų CŽV kalėjimų Seimo vadovybė, premjeras, prezidentė turės "susirinkti ir tartis".
Jungtinės Valstijos buvo paprašiusios Lietuvos, kad valstybė priimtų du asmenis iš liūdnai pagarsėjusio sulaikymo centro. Vėliau, anot diplomatų, kalbėta apie vieno asmens priėmimą.
Latvijos užsienio reikalų ministras Maris Riekstinis antradienį paskelbė, kad šalies prezidentas Valdis Zatleras JAV prašymu leido perkelti į jo šalį vieną Kubos Gvantanamo įlankos karinėje bazėje veikiančiame "karo su teroru" kalėjime laikytą asmenį.
M.Riekstinis pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos tą asmenį iš Gvantanamo sulaikymo centro paleidžia, nenustačiusios jokių specialių sąlygų, todėl Latvija turės jam užtikrinti esmines žmogaus teises. Buvusio Gvantanamo kalinio laisvė Latvijoje nebus ribojama, tačiau saugumo agentūros stebės jo veiklą.
Latvijos vidaus reikalų ministrė Linda Mūrniecė sakė, kad prieš priimdama šį sprendimą Latvijos saugumo policija patikrino to asmens duomenis ir jį apklausė. Padaryta išvada, kad tas asmuo nekelia jokio pavojaus Latvijos nacionaliniam saugumui.
Buvusiam Gvantanamo kaliniui, kuris yra vienos Centrinės Azijos šalies pilietis, bus suteiktas pilietybės neturinčio asmens statusas ir išduotas leidimas gyventi Latvijoje.
JAV Gvantanamo bazėje Kuboje kalinama apie pustrečio šimto asmenų, kurie įtarti terorizmu. Daugumai iš jų kaltinimai iki šiol nebuvo pateikti. Vos pradėjęs eiti pareigas naujasis JAV prezidentas Barackas Obama paskelbė, kad sulaikymo centrą ketinama uždaryti.
Manoma, kad Europos Sąjunga iš viso gali priimti kelias dešimtis čia kalintų asmenų.
Naujausi komentarai