Pereiti į pagrindinį turinį

R. Liubajevas: staigus migrantų srauto sumažėjimas šiek tiek kelia nerimą

Per praėjusią parą pasienyje su Baltarusija apgręžus viena migrantą, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad toks staigus pokytis šiek tiek neramina.

Rustamas Liubajevas
Rustamas Liubajevas / M. Morkevičiaus / ELTOS nuotr.

„Labai norėčiau tikėti, kad tai yra natūralus procesas, kad situacija prie sienos tikrai yra stabili. (...) Tačiau negali nekelti nerimo kiekvieno specialisto tokia situacija, kai labai greitai, per vieną dieną, sumažėja tie srautai iki vieno asmens“, – BNS penktadienį kalbėjo pasieniečių vadas.

Pasak jo, galbūt taip Minsko režimas bando sukurti klaidingą vaizdą, jog srautai mažėja, tikintis pasieniečių atsipalaidavimo.

„Kažkokių ypatingų duomenų neturime, bet atsipalaiduoti dar nevalia, reikia ir toliau stebėti situaciją. Turime būti pasiruošę bet kokiam variantui“, – sakė R. Liubajevas.

VSAT duomenimis, per praėjusią parą iš Baltarusijos į Lietuvą neleistinoje vietoje bandė patekti vienas migrantas. Nuo birželio pabaigos tai yra mažiausias skaičius asmenų, per parą bandžiusių neteisėtai kirsti sieną.

Turime būti pasiruošę bet kokiam variantui.

Pastarosiomis savaitėmis tokių atvejų fiksuota nuo kelių dešimčių iki šimto.

„Reikia toliau vykdyti monitoringą, stebėti kokia yra situacija. Jokių išvadų kol kas nedaryčiau ir santūriai reaguočiau“, – dėstė VSAT vadas.

Jis teigė, kad šaltuoju metų laikotarpiu migrantų srautai įprastai sumažėja, tačiau turint omenyje, jog prieš Lietuvą vykdoma hibridinė ataka, situaciją prognozuoti yra sudėtinga.

„Ši ataka yra valdoma, režisuojama, todėl orų poveikis gali būti minimalus“, – sakė R. Liubajevas.

Kaip BNS sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, nors esama situacija yra stabilizuota, stebimi ir režimo veiksmai, galintys ją vėl apsunkinti.

„Nepaisant to, kad skaičiai rodo, kad situacija stabilizuota, vis tiek matydami Baltarusijos režimo pastangas ieškoti naujų kelių, paprastinant vizų išdavimą, paprastinant atskridimo galimybes, atrandant galimybes sudaryti sąlygas atskristi į kitus Baltarusijos oro uostus – mes matome, kad tos grėsmės tikrai išlieka ir tikrai turime būti pasirengę įvairiems scenarijams“, – sakė ji.

Tiek Lietuva, tiek Europos Sąjunga kaltina Baltarusijos režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija keršijant už bloko sankcijas Minskui dėl represijų prieš opoziciją.

Lietuva, Latvija bei Lenkija nuo vasaros susiduria su drastiškai išaugusiu nelegalios migracijos srautu iš Baltarusijos. Į Lietuvą šiais metais atvyko daugiau nei 4,1 tūkst. neteisėtai Lietuvos ir Baltarusijos sieną kirtusių migrantų.

Lietuva aiškinasi su „Frontex“

Lietuva aiškinasi su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ dėl keliolikos jos pranešimų apie kolektyvinius išstūmimus, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.

„Plačiai komentuoti negaliu, nes dėl tų visų incidentų, kurie fiksuoti „Frontex“, vyksta aiškinimasis. Yra numatyta procedūra, kai agentūra vykdo bet kokią operaciją, jei įvyksta koks nors ypatingas įvykis, surašomas pranešimas apie rimtus incidentus“, – BNS aiškino R. Liubajevas.

„Pranešimai yra nagrinėjami kartu su valstybe nare, konkrečiai – su mumis. Mes pateikėme visą informaciją, kad tie incidentai būtų išaiškinti ir uždaryti kuo greičiau. (...) Mes pateikėme informaciją, kad tai vykdoma, laikantis Lietuvos teisės aktų“, – pridūrė jis.

Pasieniečių vado teigimu, tai pranešimai, kurie kelia įtarimų dėl galimo pažeidimo, tačiau pats pažeidimo faktas dar nėra nustatytas.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad jai neteko susipažinti su „Frontex“ pateikta informacija ir apie šį atvejį žino tiek, kiek apie jį skelbiama žiniasklaidoje, bet pabrėžė, kad Lietuvos pareigūnai veikia pagal nacionalinėje teisėje numatytą tvarką.

„Mes tikrai įsivertinsime, bet esame priėmę savo nacionalinėje teisėje sprendimus, kad į Lietuvą galima patekti tik legaliu būdu, tai yra, per pasienio kontrolės punktą arba ambasados pateikus prašymą. Kitais būdais patekti į Lietuvą nėra galima ir mūsų pareigūnai imasi veiksmų. Kiekvienu atveju pareigūnai įvertina situaciją ir jeigu reikalinga humanitarinė pagalba, medicininė ar kitokia, ji yra suteikiama“, – BNS sakė ministrė.

„Jeigu kažkokie klausimai kyla, aš manau, mes pasiaiškinsime ir atitinkamai įvertinsime, pateiksime savo išvadas“, – pridūrė ji.

Ketvirtadienį Europos politikos studijų centro renginyje „Frontex“ fundamentaliųjų teisių stebėtoja Katarzyna Wencel (Katažyna Vencel) pareiškė, kad agentūra tiria mažiausiai 14 pranešimų apie rimtus incidentus Lietuvos pasienyje su Baltarusija.

„Mano žiniai, dabar kalbame mažiausiai apie 14 rimtų incidentų pranešimų“, – teigė „Frontex“ atstovė.

Jos teigimu, ataskaitose nurodoma „apie kolektyvinius migrantų išstūmimus, kurie yra patys problemiškiausi“.

Apie tai penktadienį pranešė portalas „EUobserver“.

„Frontex“ BNS informavo, kad apie šiuo metu vykdomus tyrimus komentarų neteikia.

Europos Sąjungos žmogaus teisių institucijos laikosi pozicijos, kad migrantų išstūmimai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas.

Vilnius savo ruožtu nurodo, kad neteisėtų migrantų apgręžimo politikos ėmėsi, nes Baltarusija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką. Be kita ko, šalies pareigūnai teigia, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar ambasadoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų