Lietuva jau yra nuėjusi ilgą kelią ir sukaupusi vertingos patirties įgyvendinant teismų veiklą gerinančias pertvarkas, todėl savo gerąja patirtimi ir ekspertine pagalba siekia pasidalyti su Rytų kaimynėmis.
Svarbios diskusijos
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos finansuojami projektai, skirti stiprinti Rytų partnerystės šalių teismų vaidmenį, padėti užtikrinti teisinės valstybės principų įgyvendinimą ir apsaugą bei skatinti teisingumo sektoriaus reformas, įgyvendinami jau nuo 2012 m.
Nacionalinė teismų administracija, įgyvendindama Užsienio reikalų ministerijos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos finansuojamus projektus, nuo 2012 m. kasmet organizuoja teisininkų forumus, kuriuose aptariamos šalių partnerių teisinių sistemų reformų aktualiausios problemos, konkretūs teisės aktų projektai, identifikuojami valstybių sistemų ir patirties skirtumai bei tapatumai ir dalijamasi gerąja Lietuvos patirtimi.
2012–2014 m. Teisininkų forume dalyvavo Lietuvos ir Moldovos Respublikos teisinio sektoriaus atstovai, o praėjusiais metais prie forumo prisijungė Ukraina, kuri itin palankiai įvertino projekto naudą, ypač teisėjų etikos, korupcijos prevencijos, veiklos vertinimo ir atrankos sistemų tobulinimo srityse.
Puikūs įvertinimai
Šiemet birželio 14–17 d. Teisininkų forume dalyvavo ir Gruzijos atstovai. Šiais metais organizuojamas forumas buvo projekto „Pagalba Moldovai, Ukrainai ir Gruzijai vykdant teisinio sektoriaus reformas“ dalis. Šiuo projektu siekiama nenutrūkstamai teikti pagalbą Moldovai, Ukrainai ir Gruzijai, įgyvendinant šių šalių teisingumo sektoriaus reformas, ypatingą dėmesį skiriant teismų sistemos, prokuratūros ir kovos su korupcija sritims, siekiant prieinamo, efektyvaus, skaidraus, profesionalaus ir socialiai atsakingo teisingumo sektoriaus.
Viešnagės Lietuvoje metu projekto dalyviai apsilankė prezidentūroje, susitiko su Prezidentės patarėjais ir kalbėjosi apie Respublikos Prezidentės vaidmenį teismų sistemoje, svečiavosi Lietuvos Aukščiausiajame Teisme. Kaip vėliau įvardijo patys dalyviai, jiems buvo labai vertinga gyvai pamatyti ir pasikalbėti apie kasdienį veiklos ir darbo organizavimą teisme.
Svečiai pastebėjo, kad būtų labai vertinga, jei, atvykę į Lietuvą, galėtų stebėti patį darbą, pavyzdžiui, tiesiog keliems delegatams būnant šalia teisėjo ir matant jo kasdienę veiklą. Lietuvos ekspertai taip pat galėtų labai vertingai pakonsultuoti ir stebėti darbą kurioje nors iš partnerių šalių.
Ukrainos delegacija išskyrė, kad būtų naudinga Teisininkų forumą organizuoti du kartus per metus: vieną Lietuvoje, o kitą – kurioje nors šalyje partnerėje.
Teigiami dalyvių vertinimai po pastarojo Teisininkų forumo ir jų konkretūs lūkesčiai neliko neišgirsti – Lietuva ketina įgyvendinti jų prašymus. Nacionalinė teismų administracija mano, kad tiesioginis veiklos stebėjimas ir individualus darbas su vienu ar keliais ekspertais duotų daugiau praktinių žinių, kurios papildytų forume aptariamas temas gilesnėmis ir tikslesnėmis įžvalgomis.
Naujas forumas
„Pagalba stiprinant Gruzijos, Moldovos Respublikos, Ukrainos konstitucinių teismų vaidmenį užtikrinant teisinės valstybės principų įgyvendinimą ir apsaugą“ – tai kitas 2016 m. Užsienio reikalų ministerijos (URM) vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos finansuojamas projektas, kurį įgyvendina Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas. Jis skirtas Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos konstitucinių teismų vaidmeniui stiprinti.
Įgyvendinant projektą spalio 24–25 d. bus surengtas Gruzijos, Lietuvos, Moldovos ir Ukrainos konstitucinių teismų teisėjų forumas, kuriame bus aptartos šalių partnerių konstitucinės justicijos institucijoms kylančios problemos, užtikrinant teisinės valstybės principų laikymąsi, ir pristatyta aktuali Lietuvos ir šalių partnerių patirtis bei aptarti galimi probleminių klausimų sprendimai. Bus išleistas bendras projekto dalyvių leidinys, skirtas teisinės valstybės principų įgyvendinimo ir apsaugos problematikai.
Auganti sėkmė
Lietuva paramą įgyvendinant teisės sektoriaus reformas Rytų partnerystės šalyse tai pat teikia per ES Dvynių programą, o dalyvavimą šioje programoje koordinuoja URM.
2009–2011 m. Specialiųjų tyrimų tarnyba įgyvendino Dvynių programos projektą „Parama Azerbaidžano Respublikos generalinės prokuratūros Kovos su korupcija departamentui“, kurio pagrindinis tikslas buvo stiprinti Azerbaidžano institucijų antikorupcinių gebėjimų ir Generalinės prokuratūros Kovos su korupcija departamento galias, taip pat perduoti ES ir Lietuvos kovos su korupcija patirtį bei padėti vykdyti nacionalines antikorupcines programas.
Projekto metu Lietuvos ekspertai teikė įvairias konsultacijas, rengė mokymus ir seminarus apie kovos su korupcija metodų tobulinimą, dalijosi patirtimi su Azerbaidžano Respublikos generalinės prokuratūros Kovos su korupcijos departamentu baudžiamojo persekiojimo ir korupcijos prevencijos srityse.
Lietuva vis aktyviau teikia ekspertinę pagalbą vykdant Ukrainos teisės sektoriaus reformas. 2010 m. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas kartu su Prancūzijos valstybės taryba ir Švedijos administraciniais teisėjais įgyvendino Dvynių projektą „Ukrainos administracinių teismų efektyvumo ir valdymo gebėjimų stiprinimas“. Projektu siekta pagerinti administracinių teismų Ukrainoje funkcijų kokybę, didinti jų institucinius gebėjimus ir visuomenės informuotumą apie administracinių teismų veiklą. Projekte Lietuva buvo jaunesnysis Prancūzijos partneris.
Šiais metais Lietuva laimėjo dar vieną Dvynių projektą Ukrainoje „Ukrainos parlamento Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro institucinių gebėjimų stiprinimas žmogaus teisių ir laisvių klausimais“, skirtą Ukrainos žmogaus teisių komisaro gebėjimams stiprinti. Projektą įgyvendins geriausių Lietuvos ir Austrijos žmogaus teisių ekspertų komanda, o Lietuva šį kartą projekte dalyvaus kaip vyresnioji partnerė.
Naujausi komentarai