Pastaruoju metu, paviešinus vaiko teisių pažeidimus Švėkšnos specialaus ugdymo centre bei Vilijampolės socialinės globos namuose ir Valstybės kontrolei nepalankiai įvertinus vaikų globos priežiūrą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia pradėjusi globos įstaigų pertvarką, orientuotą į vaikų globą šeimose ir bendruomenėje.
„Vilniaus SOS vaikų kaime“ jau dvidešimt metų vaikai gyvena šeimose po maždaug 5–7 vaikus. Juos prižiūri socialinis darbuotojas, vadinamoji mama. Vaikai čia mokomi visų socialinių įgūdžių, ruošiami gyvenimui, jaučiasi kaip šeimoje, o sulaukus 17–18 metų išvyksta į jaunimo namus, kur kurį laiką gyvena savarankiškai. Šiuo metu „Vilniaus SOS vaikų kaime“ – 64 vaikai.
Vienas iš „Vaikų kaimo“ vadovų sako, kad visų Lietuvos stacionariose globos įstaigose gyvenančių vaikų, o jų yra maždaug 4000, apgyvendinti panašiose šeimose neįmanoma, nes pritrūktų socialinių globėjų.
„Mums reikia plėstis ne Vilniuje, o tą patirtį, kurią mes jau turime, reikia perteikti kitose vietovėse“, – tikina „SOS vaikų kaimų“ Lietuvoje draugijos Labdaros paramos fondo direktorius Audrius Natkevičius.
Tuo metu valstybės kontrolė, vertinusi, ar 2011–2013 metais vaikų globa šalyje buvo organizuojama efektyviai, pastebi, kad stacionariuose globos įstaigose vaikų skaičius nemažėja, trečdalis jų perpildytos, o esama sistema neskatina vaiko globos šeimoje. Be to, kasmet parengiama beveik 7 kartus mažiau naujų globėjų, nei atsiranda vaikų, kuriems reikalinga globa.
Audito išvadose konstatuojama, kad skiriasi ir vidutinė vieno vaiko globos kaina per mėnesį: vaikų globos įstaigoje – daugiau kaip 2 500 litų, šeimynoje 1 040, o šeimoje – 520 litų.
Tad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija imasi pertvarkyti institucinę globą pamažu pereinant prie bendruomeninių paslaugų.
„Jau Seime yra Civilinio kodekso pataisos, kurias pateikė Prezidentė, Vyriausybei pateiktas Vaiko teisių pagrindų įstatymas, kuris greitai bus Vyriausybės posėdyje ir kovo pabaigoje pasieks seimą, taip pat reikia sutvarkyti ir kitus teisės aktus“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.
Pasak ministrės, svarbu užkirsti kelią, kad tik gimę vaikai, kurių tėvai atsisako, iš viso į institucinę globą nepatektų.
„Aš kreipiausi į teisingumo ministrą, kad jie peržiūrėtų visą teisinį procesą, kada nustatoma vaikui iki 3 metų globa, nes su vaiko teisių apsaugos tarnyba išsiaiškinome, kad iki 2,5 metų užtrunka teisiniai procesai, kad galima būtų įvaikinti vaiką“, – sako A. Pabedinskienė.
Lietuvoje yra beveik 11 000 globojamų vaikų. Kasmet tėvų globos netenka daugiau kaip 2 000 vaikų.
Naujausi komentarai