Pereiti į pagrindinį turinį

Savivaldybių kova su biudžetų mažinimu: grasoma teismais ir tarptautiniu tyrimu

2009-10-27 19:37
Savivaldybių kova su biudžetų mažinimu: grasoma teismais ir tarptautiniu tyrimu
Savivaldybių kova su biudžetų mažinimu: grasoma teismais ir tarptautiniu tyrimu / Gedimino Bartuškos nuotr.

44 šalies savivaldybėse inicijuojama peticija, kuria siekiama užkirsti kelią savivaldos biudžetų pajamų mažinimui. Teigiama, kad kai kuriose savivaldybėse gali pritrūkti lėšų mokyklų, darželių šildymui, bibliotekų ir kultūros įstaigų išlaikymui, neformalaus ugdymo vykdymui.

Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantys Seimo nariai Rima Baškienė ir Antanas Baura kartu su Ignalinos ir Kupiškio rajonų merais Seime pristatė peticiją, kuria siekiama užkirsti kelią numatomam savivaldos biudžetų pajamų mažinimui - esą taip pažeidžiama ir Europos Vietos Savivaldos Chartiją.

Savivaldybių politikai, merai reikalauja Seimo skubiai taisyti Vyriausybės pateiktą savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodiką bei 2010 m. biudžeto įstatymų projektus, kuriais esą nepagrįstai siekiama apriboti savivaldybių galimybes disponuoti mokesčių lėšomis ir neva norima suversti savivaldai didelę dalį atsakomybės už sunkmečio finansines problemas.

„Kitais metais dėl tiesioginio biudžeto lėšų karpymo ir šiais metais padidėjusio pelno mokesčio savivaldybės neteks apie 14 proc. planuotų pajamų. Man nesuvokiama kaip galėsime vykdyti įsipareigojimus gyventojams - mokėti už socialines bei sveikatos paslaugas, kofinansuoti bendruomenių vykdomus ES projektus. Nekalbant apie tai, kad sunkmečiu ypač išaugo viešųjų paslaugų poreikis: pastebimai padaugėjo socialinių paslaugų, išmokų, trūksta lėšų bazinių funkcijų vykdymui“, - parengtu biudžeto projektu piktinosi pranešime spaudai cituojamas vienas kreipimosi iniciatorių, Ignalinos rajono meras Bronis Ropė.

Pasak B.Ropės, minėti sprendimai grubiai pažeidžia ir Europos Vietos Savivaldos Chartijos 9 straipsnį, kuris numato, jog savivaldos organų finansiniai ištekliai turi būti proporcingi numatytiems įsipareigojimams.

„Centrinės Lietuvos valdžios vienašališku sprendimu, prisidengiant sunkia ekonomine padėtimi, bandoma dengti pinigų trūkumą savivaldybių sąskaita ir neproporcingai riboti savivaldybių finansinius pajėgumus, tuo pačiu griaunamas gyventojų pasitikėjimas savivalda ir vietos demokratija. Jau iškalbingas ir tas faktas, kad savivaldos biudžetus norima mažinti tris kartus daugiau nei valstybinį“, - tvirtina B.Ropė.

Peticijos pristatyme kalbėjęs Kupiškio rajono meras Jonas Jarutis pateikė pavyzdžius, kaip konkrečiai šiandien turi išgyventi savivalda - artimiausiu metu, pasak jo, gali, pavyzdžiui, pritrūkti lėšų mokyklų, darželių šildymui, bibliotekų ir kultūros įstaigų išlaikymui, neformalaus ugdymo vykdymui.

Anot J.Jaručio, Kupiškis neišvengiamai turės atsisakyti tam tikrų būtiniausių išlaidų, jei valstybė ir toliau mažins savivaldybių finansavimą.

„Mes stengsimės, kad tai visų pirma būtų ne gyvybiškai svarbūs dalykai, tačiau Vyriausybė mus stumia į kampą“ - kalbėjo J.Jarutis.

Parengtame projekte prašoma užkirsti kelią Konstitucijos, įstatymų ir Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų pažeidimams ir demokratinės vietos savivaldos naikinimui.

Kitu atveju, kaip numatyta Vietos savivaldos įstatyme, ketinama kreiptis į šalies teismus bei inicijuoti  Europos Tarybos Europos vietinės ir regioninės savivaldos kongreso tyrimą dėl Lietuvos savivaldos padėties.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų