Seimas atveria kelią pensinio amžiaus ilginimui Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas atveria kelią pensinio amžiaus ilginimui

2011-05-24 22:04
Seimas atveria kelią pensinio amžiaus ilginimui
Seimas atveria kelią pensinio amžiaus ilginimui / Shutterstock nuotr.

Seimas pritarė pensijų sistemos reformai, tarp kurios gairių – ir pensinio amžiaus ilginimas.

Tačiau dėl kiekvieno konkretaus reformos punkto Seime dar bus ginčijamasi ir balsuojama atskirai. Numatoma, kad įstatymų projektai dėl pensinio amžiaus ilginimo, dėl „Sodros“ pertvarkymo ir kitų su reforma susijusių dalykų parlamentarus gali pasiekti jau netrukus, bet Seime turėtų būti svarstomi bei priimami šį rudenį.

Dauguma buvo už

Antradienį Seimo nariai balsų dauguma patvirtino nutarimą dėl valstybinio socialinio draudimo sistemos pertvarkos gairių. Už jas balsavo 66 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 38 parlamentarai.

Opozicija tvirtina, kad gairės pernelyg abstrakčios. „Neįsivaizduoju, ką mes čia daug dienų svarstome? Nieko ten konkretaus neparašyta. Tuo tarpu jau šiandien reikia svarstyti labai konkrečius „Sodros“ gelbėjimo planus, o ne koncepcijas, gaires ar metmenis“, - piktinosi Tvarkos ir teisingumo partijos atstovas Andrius Mazuronis. „Mes gavom dokumentą, kuriame iš principo nieko nėra, ten yra palikta ta pati sistema, kuri ir dabar funkcionuoja“, – jam antrino Darbo partijos frakcijos narys Mečislovas Zasčiurinskas.

Atkreipiamas dėmesys, kad gairėse, pavyzdžiui, yra numatyta tik tai, kad turi būti taikomas „lankstus pensinis amžius“, bet nėra įrašyta, jog nuo kitų metų šis amžius bus palaipsniui ilginamas, 2027-aisiais pasiekiant, kad ir vyrai, ir moterys išeitų į pensiją būdami 65 metų amžiaus. Šiuo metu vyrai pensininkais tampa būdami 62,5 metų, moterys – 60 metų.

Atsiras valstybiniai pensijų kaupimo fondai?

Į gaires opozicijos siūlymu ir daugumai valdančiųjų sutikus buvo įrašyta nuostata, kad leidžiama per nustatytą terminą atsisakyti dalyvavimo privačiame pensijų kaupime, sugrįžtant tik į valstybinio socialinio draudimo sistemą, jeigu Seimas apsispręstų keisti dalyvavimo pensijų kaupimo sistemoje sąlygas.

Be to, numatyta, kad II pensijų kaupimo fondą gali įsteigti ir valstybė, nors iki šiol tokiu kaupimu užsiėmė tik privatūs pensijų fondai.

Skola išaugo aštuonis kartus

Opozicija taip pat apkaltino valdančiąją koaliciją, kad kol politikai diskutuoja dėl pertvarkos, „Sodra“ klimpsta į skolas, grasindama ir pensijų dydžiams.

Premjeras Andrius Kubilius atrėžė, kad gairės padės ir iš deficito išeiti, ir sumažintas pensijas atstatyti nuo Naujųjų metų atstatyti.

Per dvejus su puse metų, kol politikai diskutuoja, kokia turi būti socialinio draudimo sistemos reforma, pensijas mokančios „Sodros“ deficitas išaugo nuo 1 mlrd. iki 8 mlrd. litų.

Socialdemokratų atstovai abejojo dėl valdančiųjų pažadų nuo 2012-ųjų pradžios grąžinti sumažintas pensijas į prieškrizinį lygį.

Esminės diskusijos – vėliau

Premjeras pripažįsta, kad pensijų sistemos pertvarkos gairėms trūksta konkretumo, tačiau tikina, kad besidomintys parlamentarai žino, kas slepiasi po bendromis frazėmis, nes Vyriausybė jiems pateikusi skaičiavimus.

„Labai gerai žinote, kad jeigu darome štai tokias permainas, kurias dabar dedam į šį dokumentą, tai iki 2020 metų pensijų sistema sugebės ir išeiti iš deficito, ir sugrąžinti skolas, ir kompensuoti sumažintas pensijas, ir atstatysime pensijas nuo 2012 metų sausio 1 dienos. Dar labai svarbu, kad bendros finansų sistemos, valstybės biudžeto ir „Sodros“ patikimumas didėja, o tai reiškia, kad skolintis galime pigiau, kad daugiau pinigų turėsime ir toms pačioms pensijoms šiandien mokėti“, – tikino A.Kubilius.

Socialinių reikalų ir darbo ministras Donatas Jankauskas žada, kad Vyriausybė Seimui jau netrukus pradės teikti konkrečius reformą įgyvendinančius įstatymus. Tačiau esminės diskusijos ir dėl pensinio amžiaus ilginimo, ir dėl kitų pensijų sistemos reformos detalių vyks tik šį rudenį, kai numatyta tuos įstatymus priiminėti.

Opozicija baiminasi, kad pertvarka užtruks ir „Sodrą“ reformuoti teks jau naujam, tik kitąmet rudenį išrinktam Seimui bei naujai Vyriausybei.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra