Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas nesiryžo pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbo (papildyta 14.47 val.)

2009-11-12 17:47
Seimas nesiryžo pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbo (papildyta 14.47 val.)
Seimas nesiryžo pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbo (papildyta 14.47 val.) / Kęstučio Vanago (BFL) nuotr.

Seimui pritrūko balsų pritarti narystei Europos Sąjungoje prieštaraujančiam įstatymui, kuriuo siekiama pustrečių metų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbą. Seimo nariai atmetė ir kitą, teisiškai neįpareigojantį dokumentą tuo pačiu klausimu.

Dalyvavo posėdyje, bet ne balsavime

Opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos nario Juliaus Veselkos parengtas įstatymo projektas praėjo visas svarstymo stadijas Seime, nuolat surinkdamas daugumą balsų tiek iš valdančiųjų frakcijų, tiek iš opozicijos.

Tačiau ketvirtadienį paskelbus galutinį balsavimą, nemenka dalis valdančiosios koalicijos atstovų atsisakė jame dalyvauti ir taip užtikrino, kad pritrūko balsų įstatymą priimti.

Balsavime turėjo dalyvauti ne mažiau kaip 71 Seimo narys. Plenarinių posėdžių salėje tuomet buvo kur kas daugiau parlamentarų, tačiau balsavime dalyvavo tik 68. Už įstatymą buvo 57 Seimo nariai, prieš 1, susilaikė 10 parlamentarų.

Seimo pirmininkė Irena Degutienė paskelbė, kad balsavimas neįvyko, todėl bus bandoma jį pakartoti vėliau, „kai salėje bus pakankamai parlamentarų“. Popiet surengtame antrame balsavime dalyvavo tik 44 parlamentarai, todėl ir šis balsavimas paskelbtas neįvykusiu.

„Suderinus su ES“

Įstatymo projektu nustatyta, kad „suderinus su ES institucijomis“ IAE darbas pratęsiamas iki 2012 metų liepos 1 dienos. Suderinimą esą skubiai turėtų atlikti Vyriausybė.

Toks įstatymas grubiai pažeistų Lietuvos stojimo į ES sutartį, kuri numato, kad šiuo metu veikiantis vienintelis IAE antrasis blokas turi būti išjungtas iki paskutinės 2009 metų dienos. Prieš galutinį Seimo balsavimą parlamento Teisės departamentas atkreipė dėmesį, kad įstatymas prieštarauja Stojimo į ES sutarčiai.

„Nieko antikonstitucinio ir antiįstatymiško ten nėra, nes jėgainės darbas būtų pratęstas tik susitarus su ES“, - pareiškė J.Veselka. Jis apkaltino Teisės departamentą politinių užsakymų vykdymu.

J.Veselka taip pat gąsdino, kad kitąmet uždarius IAE vartotojai sumokės mažiausiai 1 mlrd. litų daugiau, nei moka dabar. Vėliau esą bus sumokėta dar daugiau. „Bus uždaryta 30 mlrd. litų verta normaliai dirbanti elektrinė“, - teigė jis.

Kuro atsargos baigiasi

Opozicinės Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys, kreipdamasis į įstatymo priešininkus, sakė, kad Seime yra „žmonių, kurie labai nori, kad po Naujųjų metų mes brangiai pirktume rusišką elektrą“.

Euroskeptiškų pažiūrų neslepiantis „Vienos Lietuvos“ frakcijos atstovas Valdemaras Valkiūnas apie susitarusius su ES dėl IAE uždarymo pareiškė: „Netapatinkite manęs su Lietuvos interesų išdavikais“. Už šią frazę jam gali tekti aiškintis Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje.

Kaip ir dauguma valdančiųjų dalyvavęs Seimo posėdyje, bet nebalsavęs premjeras Andrius Kubilius ragino kolegas „elgtis atsakingai, protingai ir racionaliai“. Anot jo, Vyriausybė „gerbs bet kokius Seimo priimtus sprendimus“, bet realybė esą tokia, kad jau kitų metų vasarį IAE baigsis kuro atsargos, kuris galės būti papildytas tik po gero pusmečio. Todėl bet kuriuo atveju jėgainę teks stabdyti.

Vyriausybė jau įpareigojo Energetikos ministeriją parengti tvarką, kaip IAE bus išjungta šių metų gruodžio 31 dieną.

Siūlė rezoliuciją

Nepriėmę įstatymo, Seimo nariai dar ne vieną valandą svarstė kitą dokumentą dėl IAE darbo pratęsimo. Parlamentaras Mantas Varaška parengė rezoliuciją, kuria Vyriausybė raginama skubiai susitarti su ES dėl jėgainės eksploatavimo pratęsimo iki 2012 metų pabaigos.

Pripažinta, kad rezoliucija yra tik rekomendacinio pobūdžio teisės aktas. Opozicijos atstovė Birutė Vėsaitė tikino, kad Vyriausybė „tikrai nevykdys šios rezoliucijos ir tai nesukels jokių teisinių pasekmių“.  Bet M.Varaška įsitikinęs, kad Vyriausybė, kaip vykdomoji valdžia, privalo vykdyti Seimo priimtus sprendimus.

Tačiau balsuojant dėl šios rezoliucijos vos dviem balsais persvėrė pasiūlymas ne redaguoti pateiktą dokumentą, bet jį galutinai atmesti. Tai ir buvo padaryta - prie rezoliucijos projekto parlamentarai nebesugrįš.

Todėl formaliai, pagal Seimo Statutą, dar bus bandoma grįžti prie J.Veselkos siūlomo įstatymo projekto dėl IAE darbo pratęsimo, nors ir neaišku, ar atsiras 71 Seimo narys, dalyvaujantis balsavime dėl šio teisės akto.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų