Seime ketinama grįžti prie šeimos sampratos Pereiti į pagrindinį turinį

Seime ketinama grįžti prie šeimos sampratos

2016-04-11 16:30
Seime ketinama grįžti prie šeimos sampratos
Seime ketinama grįžti prie šeimos sampratos / B. Barausko / BFL nuotr.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete balandžio viduryje planuojama tęsti politikų bei suinteresuotų asmenų diskusiją dėl Konstitucijos 38-ojo straipsnio pataisų, kuriomis norima sukonkretinti šeimos sampratą.

Paragino atsibusti

Beveik 4 tūkst. interneto naudotojų per kelis mėnesius jau pasirašė peticiją, raginančią Seimą iš stalčių ištraukti daugiau kaip dvejus metus dūlantį Konstitucijos 38-ojo straipsnio pataisų projektą. Jį dar 2013 m. lapkričio viduryje užregistravo 106 Seimo nariai.

Šioje pataisoje šeima aiškiai bei nedviprasmiškai susiejama su vyro ir moters santuoka arba motinyste ir tėvyste. Ją priėmus būtų galima sustabdyti prigimtinės šeimos sampratą griaunančias tendencijas, kurios nepaiso lyčių skirtingumo ir papildomumo principo, iš santuokos esmės kylančio moralinio įsipareigojimo visam gyvenimui, vaiko intereso augti biologinių tėvų šeimoje. Kitaip sakant, šiandienos Konstitucijoje įtvirtintas šeimos apibrėžimas gali būti suprantamas ne tik kaip santuoka tarp vyro ir moters, bet ir tos pačios lyties partnerių.

Peticiją pasirašę interneto naudotojai prašo Seimo narių nevilkinti svarstymo manipuliuojant procedūromis ir komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko galiomis. Būtent jis, prieštaravęs šioms Konstitucijos pataisoms, kaltinamas projektą įkišęs į stalčių. "Piliečiai pagrįstai nori žinoti, kas Seime atstovauja jiems priimtinai šeimos sampratai ir neabejotinai įvertins ne tik parlamentarų balsavimą, bet ir jų laikyseną sąmoningo šio klausimo vilkinimo akivaizdoje", – teigiama peticijoje.

Pagal Europos dūdelę

Vienas pagrindinių argumentų, stabdančių Konstitucijoje šeimos sampratą įvardyti taip, kaip ji priimtina pagal krikščionišką moralę –  Seimo Kanceliarijos Teisės departamento (TD) ir Europos teisės departamento (ETD) prie Teisingumo ministerijos nepalankiai įvertintas pataisų projektas.

"Europos Teisingumo Teismas nurodė, kad direktyvos taikymo srityje registruotą partnerystę sudarę tos pačios lyties asmenys negali būti diskriminuojami, palyginti su santuoką sudariusiais asmenimis, ypač, kai valstybė nepripažįsta vienos lyties asmenų santuokų. Atsižvelgiant į tai, negalima atmesti galimybės, kad ateityje valstybės narės bus įpareigotos pripažinti ne tik iš partnerystės instituto, bet ir iš tos pačios lyties asmenų santuokos kylančias teisines pasekmes", – pirštu grasina ETD departamentas sakydamas, kad reikia laikytis europinių teisės aktų.

Seimo TD laikosi diplomatijos: "Diskutuotina, ar projektu konstitucinė šeimos ir santuokos samprata iš tiesų yra patikslinama, o ne iškreipiama loginio išdėstymo prasme."

Žada pateikti gegužę

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J.Sabatauskas, dienraščio paklaustas, kada žadama komitete grįžti prie projekto, kiek pamąstęs teigė, kad tai bus padaryta balandžio viduryje. Paprašius patikslinti – juk jau beveik mėnesio vidurys, o į komiteto dienotvarkę klausimas neįtrauktas, pašnekovas atitarė, kad mėnuo turi keturias savaites. "Kitą savaitę, manau, surengsime klausymus, į kuriuos susirinks ir savo nuomones išsakys ne tik politikai, bet ir suinteresuoti asmenys. Aišku, po šios diskusijos vargu ar rasime bendrus sąlyčio taškus, nes paprastai susirenka priešingų nuomonių atstovai", – kalbėjo J.Sabatauskas.

Politikas žadėjo, kad po šių diskusijų nieko nelaukiant bus surengtas komiteto posėdis, kuriame bus svarstomos išvados dėl pateikto Konstitucijos pataisų projekto. Kokios jos galėtų būti, pašnekovas prisipažino nenorintis spėlioti, nes šiuo klausimu su kolegomis nesikalba.

"Priėmus komiteto išvadas, ne anksčiau kaip per dešimt dienų projektas bus pateiktas svarstyti", – J.Sabatauskas teigė, kad Konstitucijos pataisų dėl šeimos sampratos projektas turėtų būti pateiktas viename iš gegužės mėnesio plenarinių posėdžių.


Komentaras

Rimantas Dagys, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys.

Šeima ir santuoka egzistavo tik tarp vyro ir moters visose civilizacijose ir iki krikščionybės. Iki pat mūsų dienų tai buvo akivaizdu, tačiau Konstitucinis teismas išaiškino, kad šeima galima laikyti beveik bet ką. Tai paralyžiuoja šeimos politiką, nes neaišku, kam ją taikyti. Dėl to nėra efektyvios paramos šeimai ir turime 200 tūkst. daugiau išmirusių nei gimusių lietuvių (vien sausį kasdien dėl to praradome po 46 žmones).

Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2,5 metų ciniškai vilkina pataisą, kuri, apibrėždama šeimą per vyro ir moters santuoką, tėvystę ir motinystę, įgalintų pagalbos šeimai programas. Šeimos apibrėžimas yra kiekvienos valstybės teisė, komitetui tereikia pateikti išvadą ir leisti spręsti Seimui. Pataisa vilkinama bijant atskleisti, kurie politikai pritaria vyro ir moters šeimai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra