Pereiti į pagrindinį turinį

Seime registruota pataisa „invalidumo“ terminą Konstitucijoje pakeisti į „negalios“

2023-10-07 20:53
BNS inf.

Grupė Seimo narių įregistravo Konstitucijos pataisą, kuria šiuo metu pagrindiniame šalies įstatyme įrašytas terminas „invalidumas“ keičiamas į „negalią“.

Monika Ošmianskienė
Monika Ošmianskienė / E. Čičiurkaitės/BNS nuotr.

Parlamentarai pažymi, kad Konstitucijos 52 straipsnyje dabar vartojamas menkinantis ir įžeidžiantis negalią turinčius žmones apibūdinantis invalidumo terminas.

„Sovietų Sąjungoje vadinti žmogų invalidu buvo teisėta ir normalu. Šiandien Lietuvoje invalidumo sąvoka yra įgavusi stiprią neigiamą konotaciją – žmogus yra tarsi klasifikuojamas kaip netinkamas“, – sakoma projekto aiškinamajame rašte.

Konstitucijos pataisą parengė Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė, Laisvės frakcijos atstovė Monika Ošmianskienė ir dar kelios dešimtys skirtingoms frakcijoms priklausančių parlamentarų.

Seime yra pradėtas svarstyti panašus projektas, tačiau terminologijai vėl pasikeitus pataisa perregistruota iš naujo, nes Seime pradėtos svarstyti Konstitucijos pataisos formuluotės iš esmės nebegalima keisti.

„Aš buvau registravusi pataisą, naudodama žodį  „neįgalumas“, bet per tą laiką buvo priimtas naujas Žmonių su negalia integracijos įstatymas, kuriame „neįgalumo“ sąvoka keičiama „negalios“ sąvoka. Suprasdama, kad Konstitucijos dažnai keitinėti nereiktų, parengiau naują projektą“, – paaiškino M. Ošmianskienė.

Dabartiniame Konstitucijos variante yra nuostata, kad „valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos, našlystės ir kitais įstatymų numatytais atvejais“.

Pradėtame svarstyti projekte žodis „invalidumo“ buvo keičiamas į „neįgalumo“ pensijas, o naujausiame variante – į „negalios“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų