Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo komitetas nepareiškė nepasitikėjimo saugumo vadovu

2009-09-30 15:48
Seimo komitetas nepareiškė nepasitikėjimo saugumo vadovu
Seimo komitetas nepareiškė nepasitikėjimo saugumo vadovu / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį nesugebėjo pareikšti nepasitikėjimo savo kritikuojamu Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovu Povilu Malakausku.

Priimtas opozicijos pasiūlymas

Valdančioji Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai anksčiau siūlė komitete svarstyti kreipimąsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad ji kartu su savo vadovaujama Valstybės gynimo taryba apsvarstytų, ar P.Malakauskas gali toliau eiti užimamas pareigas.

Tačiau toks pasiūlymas buvo trečiadienį atmestas. Nepritarta ir Tėvynės sąjungos deleguoto komiteto nario Sauliaus Pečeliūno pateiktam siūlymui įrašyti į sprendimą raginimą Prezidentei kartu su NSGK „ieškoti galimų išeičių iš susidariusios padėties VSD“. Tokia formuluote būtų netiesiogiai keliamas saugumo tarnybos vadovo pakeitimo klausimas.

NSGK pritarė tik opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūno Valentino Mazuronio pasiūlymui į sprendimą įrašyti nieko neįpareigojančią formuluotę dėl Prezidentės informavimo apie, komiteto narių nuomone, nepriimtiną P.Malakausko elgesį. VSD vadovas kaltinamas nepagarba Seimui ir ankstesniojo parlamento reikalavimo pateikti dvylika pažymų, atskleidžiančių kai kurių politikų ir pareigūnų sąsajas su verslo struktūromis ir žiniasklaida, nevykdymu. P.Malakauskas nepateikia šių pažymų, tvirtindamas, kad jos yra operatyvinio pobūdžio ir nėra tikslios.

Be to, NSGK įsipareigojo iki šių metų pabaigos parengti teisės aktų projektus, kurie sustiprintų VSD veiklos parlamentinę kontrolę.

„Yra ir dar vienas sprendimas - siūlyti Vyriausybei parengti tvarką, pagal kurią būtų aišku, kam, kaip, kada, kokiu būdu ir tikslu būtų perduodama įvairi VSD informacija. Skatiname Vyriausybė kuo greičiau tą tvarką priimti. Kai ji bus priimta, tikimės, dokumentai bus mums perduoti“, - sakė NGK pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Vengė reikšti radikalią nuomonę

Komiteto vadovo nuomone, priimtasis sprendimas nėra toks griežtas, koks buvo siūlomas prieš savaitę. „Priimtas kiek kitoks sprendimas, bet jo esmė, manau, beveik ta pati“, - įsitikinęs A.Anušauskas.

Tačiau jis vengė pasakyti, ar dabar ragintų P.Malakauską pakeisti VSD generalinio direktoriaus poste ir ar priimtojo sprendimo formuluotė reiškia bent netiesioginį nepasitikėjimo pareiškimą šios institucijos vadovu.

Trečiadienį popiet NSGK nariai susitiks su D.Grybauskaite ir pristatys jai savo priimtą sprendimą, aptars situaciją VSD. „Susitiksime su Prezidente ir viską aptarsime plačiau“, - sakė A.Anušauskas.

Valstybės vadovė yra pareiškusi, kad jos netenkina VSD veikla ir pasisakė už šios institucijos reformavimą. Tačiau P.Malakausko vadovavimo VSD klausimas esą galėtų būti sprendžiamas ne šiuo metu, bet reformuojant tarnybą. Tą patį D.Grybauskaitė pakartojo trečiadienį ryte susitikusi su premjeru Andriumi Kubiliumi.

Prezidentė taip pat yra pareiškusi, kad P.Malakauskas elgiasi pagal įstatymą, nepateikdamas Seimo reikalaujamų operatyvinio pobūdžio pažymų.

Priims naują tvarką

D.Grybauskaitės įsitikinimu, taip pat reikėtų nustatyti konkrečią VSD analitinių pažymų pateikimo tvarką. Pasak Prezidentės, pagal įstatymus, VSD privalo pateikti operatyvinę slaptą informaciją, tačiau šiuo metu nėra procedūrinio Vyriausybės nutarimo, numatančio šių pažymų pateikimo tvarką.

A.Kubilius teigė, kad toks Vyriausybės nutarimo projektas jau buvo parengtas 2004 metais, tačiau neradus sutarimo, jis nebuvo patvirtintas.

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė yra pranešusi, kad tokio nutarimo projektas netrukus vėl turėtų būti svarstomas Vyriausybėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra