„Tik saugioje aplinkoje auga laisvi, laimingi ir savimi pasitikintys vaikai. Mūsų siekis yra jiems tai užtikrinti – ir ne tik teisinėmis priemonėmis, bet ir keičiant visuomenės požiūrį į vaiką, kaip į asmenybę, prisidedant prie tvarių šeimos santykių kūrimo“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.
Pasak ministrės, per pastaruosius kelerius metus pavyko pradėti daug sisteminių permainų, tačiau jų rezultatai dar tik pradeda ryškėti. Kalbant apie kovą su smurtu, ypač apie priemones prieš vaikų seksualinį išnaudojimą, labai svarbus žingsnis yra nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigalioję Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai ir įtvirtintos nuostatos dėl asmenų, nuteistų už seksualinį vaikų išnaudojimą, darbo. Jiems draudžiama dirbti darbą, taip pat savanoriauti vaikų socialinėse, švietimo ir sporto, sveikatos priežiūros įstaigose ar turėti tiesioginį kontaktą su vaiku.
Be to, labai svarbu užtikrinti, kad vaikai, kurie negali augti savo šeimose, turėtų vaikystę šeimai artimoje aplinkoje. Tam atliekama institucinės globos pertvarka – perėjimas nuo institucinės globos prie globos šeimoje ir bendruomenėje. Iš viso Lietuvoje veikia 97 vaikų globos įstaigos, iš jų 16 planuojama pertvarkyti iki 2020 m. Iki šiol dveji globos namai jau yra pertvarkyti, dar dvejų pertvarka prasidėjusi.
2015 m. išaugo vaikų skaičius, kuriems institucinė globos (rūpybos) forma pakeista į globą (rūpybą) šeimoje (2015 m. – 210 vaikų, 2014 m. − 138 vaikams). 2015 m. 59,6 proc. visų globojamų (rūpinamų) vaikų augo globėjų (rūpintojų) šeimose, 4,9 proc. − šeimynose.
Renginyje, skirtame Tarptautinei vaikų gynimo dienai, taip pat dalyvavo Seimo žmogaus teisių komiteto vadovė Zita Žvikienė, Vilniaus SOS vaikų kaimo direktorius Gedas Batulevičius, vyko diskusijos su įsivaikinusiomis ar globojančiomis vaikus šeimomis vaiko teisių apsaugos klausimais.
Naujausi komentarai