Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas siūlo prezidentei atleisti generalinį prokurorą D. Valį

2013-10-15 10:40
BNS inf.
Seimas siūlo prezidentei atleisti generalinį prokurorą D. Valį
Seimas siūlo prezidentei atleisti generalinį prokurorą D. Valį / V.Skaraičio/BFL nuort.

Seimas linkęs siūlyti prezidentei Daliai Grybauskaitei iš pareigų atleisti generalinį prokurorą Darių Valį.

Antradienį po pateikimo pritarta tai numatančiam Seimo nutarimo projektui. Už jį balsavo 60 parlamentarų, 24 buvo prieš, 20 susilaikė.

Projektą parėmė Darbo partijos, Liberalų sąjūdžio, partijos "Tvarka ir teisingumas", "Drąsos kelio" partijos frakcijų nariai, pusė Socialdemokratų frakcijos narių. Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.

Sprendimas dėl siūlymo prezidentui atleisti valstybės institucijų vadovus iš einamų pareigų priimamas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

Konservatoriai Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė ir Arvydas Vidžiūnas prašė nutarimo projektą pristačiusio Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininko socialdemokrato Juliaus Sabatausko nurodyti bent tris priežastis, kodėl reikia atleisti generalinį prokurorą.

"Mano manymu, prokuroras padarė nemažai klaidų atlikdamas pertvarką, aš jų tikrai nevardysiu", - atsakė J.Sabatauskas.

Dar kartą perklaustas to paties TTK vadovas nukirto: "Šiandien aš teikiu šitą klausimą, vadinasi, aš įsitikinęs, kad toks sprendimas turi būti priimtas."

"Drąsos kelio" partijos frakcijos narys Valdas Vasiliauskas tvirtino, kad D.Valys turėjo atsistatydinti, kai Seimas atmetė Generalinės prokuratūros ataskaitą.

"Bet tik tuo atveju, jei D.Valys būtų išugdytas Vakarų politinės kultūros ir demokratijos tradicijos. ES demokratija grindžiama žmonių pasitikėjimu, o tik paskui teise", - sakė jis.

Konservatorius Jurgis Razma tvirtino, kad siūlomas Seimo nutarimo projektas kelia rimtų abejonių dėl galimo Konstitucijos pažeidimo.

"Pranešėjas atrodė pakankamai apgailėtinai, kai nė į vieną konkretų klausimą, kokie konkretūs priekaištai formuluojami prokuratūros darbui, nesugebėjo atsakyti", - tvirtino J.Razma.

Anot jo, valdantieji ir "Drąsos kelio" partijos frakcijos atstovai tokiu būdu keršija Generalinės prokuratūros vadovui dėl Darbo partijos ir Neringos Venckienės bylų.

Seimo nutarimo projektas, kuriuo siūloma prezidentei atleisti generalinį prokurorą, teikiamas anksčiau Seime nepritarus D.Valio pristatytai prokuratūros metinės veiklos ataskaitai. Spalio pradžioje nepritaręs prokuratūros ataskaitai Seimas pavedė Teisės ir teisėtvarkos komitetui parengti nutarimo projektą su siūlymu dėl generalinio prokuroro atleidimo.

Seimo statutas numato, kad nepritaręs ataskaitai valstybės institucijos vadovo, kurio paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, parlamentas gali pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo dėl siūlymo prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš einamų pareigų projektą.

Konservatoriai renka parašus dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl tokios Seimo statuto nuostatos konstitucingumo. Konservatoriai tvirtinta, kad remiantis minėtomis Seimo statuto nuostatomis "siekiama atleisti generalinį prokurorą ir politizuoti prokuratūros veiklą".

Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė antradienį pabrėžė šalies vadovo iniciatyvos svarbą atleidžiant generalinį prokurorą.

"Šiuo atveju generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų tvarka yra reglamentuota Konstitucijoje, ir labai aiškiai: generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Respublikos prezidentas. Seimas dalyvauja pritardamas arba nepritardamas tokiam atleidimui, bet iniciatyva šiuo atveju priklauso pagal Konstituciją Respublikos prezidentui. Prezidentas vadovaujasi Konstitucija, o ne Seimo statutu", - interviu Žinių radijui sakė patarėja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra