Nuo spalio 22 d. Kultūros ir pramogų centre visi norintieji gali pamatyti Šilutės rajono savivaldybės administracijos ir Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos paskelbto Atviro Šilutės miesto Šilokarčemos kvartalo architektūrinės - urbanistinės idėjos konkurso eksponatus: erdvines kompozicines schemas maketuose ir grafinėse dalyse – planšetėse.
Modernus Savivaldybės pastatas, kitaip išdėstyti namai ir nauji keliai bei tilteliai per Šyšą, arčiau centrinės Lietuvininkų gatvės įsikūręs Kultūros ir pramogų centras bei dar daug kitų idėjų galima pamatyti konkurso dalyvių eksponuojamuose darbuose. Kyla klausimas, ar visa tai kada nors galėtų tapti realybe ir mes turėsime kitokį, daug patrauklesnį bei patogesnį gyventojams ar atvykusiems svečiams Šilokarčemos kvartalą? Pasak Šilutės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojo - rajono vyriausiojo architekto Edmundo Benečio, šis idėjų konkursas – labai geras akmenėlis į ramų vandenį, o nuvilniję ratilai ateityje gali atnešti puikių rezultatų.
Iš viso Konkursui pateikti devyni darbai. Autoriai kol kas neskelbiami. Jie paslėpti po devizais - specialiais kodais.
Kadangi vyr. architektas E. Benetis yra vienas iš vertinimo komisijos narių, jis mus iš anksto perspėjo, kad kol kas darbų nekomentuos, tačiau mielai sutiko papasakoti apie Šilokarčemos kvartalo architektūrinės - urbanistinės idėjos konkursą, jo reikšmę, galimybes.
„Manau, kad eksponatus ir juose skelbiamas idėjas pirmiausia turi vertinti patys šilutiškiai. Todėl jie ir turi pamatyti šią parodą. Aišku viena, kad šis konkursas nepraeis be pėdsakų. Jau vien idėja ir sąlygos – puiki galimybė jaunajai kartai pradėti domėtis ne tik krašto istorija, kultūra, bet ir architektūros mokslu, paveldu“, - pasakojo E. Benetis.
Pagrindiniai Šilutės miesto Šilokarčemos kvartalo architektūrinės - urbanistinės idėjos konkurso tikslai - išryškinti Šilokarčemos centrinės dalies - Turgaus aikštės, Žuvų turgaus ir aikštės prie Šilutės rajono savivaldybės pastato urbanistinį modelį, kuris pabrėžtų kiekvienos urbanistinės erdvės savitumą, erdvių tarpusavio santykį ir būtų lengvai pritaikomas visuomeninėms, reprezentacinėms, kultūros bei verslo reikmėms.
Eksponatuose konkurso dalyviai kelia uždavinius: siūlo Šilokarčemos centrinės dalies erdvinę kompozicinę schemą, užtikrinančią viešų erdvių kokybišką suformavimą ir panaudojimą; nagrinėja teritorijos erdvių sprendimus, kurie įprasmintų su Šilutės miestu susijusių žymiausių žmonių atminimą, atspindėtų miesto istoriją; numato vietas laikinoms prekybos vietoms (palapinėms, tentams ar kt.) bei laikiniems biotualetams įrengti renginių metu; siūlo transporto, dviračių ir pėsčiųjų takų tinklo pertvarkymą, numatant transporto priemonių stovėjimo organizavimą įprastinių ir masinių renginių metu.
Pasak vyr. architekto E. Benečio, pagrindiniai vertinimo kriterijai, pagal kuriuos bus vertinami Konkurse dalyvaujantys projektai: pagarba (kokybiškas santykis) kultūros paveldo ir aplinkos apsaugos aspektams, sprendinių funkcionalumas, universalus viešų urbanistinių erdvių (ir statinių) pritaikymo pobūdis, urbanistinės erdvinės struktūros kokybė.
Paklaustas, ar pats vyr. architektas nėra pateikęs savo parengto eksponato su idėjomis, E. Benetis linksmai nusišypsojo atsakydamas, kad pirmiausia jis to negalėtų padaryti, nes yra komisijos narys. Antra priežastis, pasak E. Benečio, prisiminimai bei įgyta patirtis iš vieno paskutiniųjų jo paties dalyvautų konkursų Palangoje dėl Basanavičiaus gatvės architektūrinio sprendimo.
„Eidamas Basanavičiaus gatve stengiuosi ją kirsti skersine kryptimi“, - paslaptingai šypsodamasis komentavo E. Benetis.
Prieš kelerius metus E. Benetis buvo Palangos miesto vyr. architektu. Vėliau, jau nedirbdamas šiose pareigose, rengė konkurso dėl Basanavičiaus gatvės architektūrinio sprendimo sąlygas.
„Sugalvojau ir aš dalyvauti šiame konkurse. Per keletą bemiegių naktų parengiau skaitmeninį variantą. Iš aštuonių dalyvių užėmiau aštuntąją vietą“, - vėl šypsodamasis pasakojo architektas.
Kaip pasakojo E. Benetis, konkurse dėl Basanavičiaus gatvės architektūrinio sprendimo vertinimo komisijoje dalyvavo su architektūros mokslu bei žiniomis niekuo nesusijęs tuometinis Palangos meras, kuris vėliau prisipažino, kad pateiktuose darbuose įžvelgė buvusio vyr. architekto darbą (matyt kalbėjo apie E. Benetį, - aut. pastaba).
Architektas prisipažino, šiandien jis su šypsena žvelgia į laimėtojo darbą.
„Dar prieš prasidedant konkursui buvo aišku, kas jį laimės. Konkursą laimėjo Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentė, kuri pristatė pusę metų rengtą diplominį darbą. Tuo tarpu kiti dalyviai savo eksponatus ruošė vos pusantro mėnesio, nuo konkurso paskelbimo datos“, - pasakojo E. Benetis.
Sugrįžtant prie Šilutės miesto Šilokarčemos kvartalo architektūrinės - urbanistinės idėjos konkurso svarbu priminti, kad pateikti darbai bus eksponuojami iki lapkričio 19 dienos, darbo dienomis nuo 15 iki 18 val., penktadienį iki 17 val.
Viešas konkurso darbų aptarimas įvyks 2013 m. lapkričio 6 d., 11, val. Šilutės kultūros ir pramogų centre (Lietuvininkų g.6, Šilutė).
Komisijos posėdis, kuriame bus vertinami pateikti projektai ir renkamas nugalėtojas, numatytas 2013 m. lapkričio 7 d. 10 val.
Trijų pirmųjų nugalėtojų laukia vertingi piniginiai prizai:
I vietos laimėtojui – 10 000 litų;
II vietos laimėtojui – 5 000 litų;
III vietos laimėtojui – 3 000 litų.
Konkurso vertinimo komisiją sudaro taip pat devyni nariai: Vaidotas Dapkevičius, LAS KAO valdybos pirmininkas, vertinimo komisijos pirmininkas; Roza Šikšnienė, Šilutės muziejaus direktorė, Urbanistinės kultūros fondo atstovė; Reda Švelniūtė, Šilutės rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė; Edmundas Benetis, Šilutės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas - rajono vyriausiasis architektas; Arvydas Jakas, Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys; Gytis Oržikauskas, Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis specialistas; Algirdas Žebrauskas, architektas; Vaidas Mikalauskas, architektas; Mantė Černiūtė - Amšiejienė, architektė. Recenzentai: architektė Andrė Baldišiūtė, architektas Lukas Rekevičius.
Konkurso koordinatorius - architektė Margarita Ramanauskienė.
Naujausi komentarai