Agnė ir Eldaras prieš kelias dienas pirmąkart tapo tėvais, susilaukė dukros Ievos Rozos.
„Naujas gyvenimo ritmas. Dar tos pirmosios dienos, reikia ir patiems priprasti, prisižiūrėti“, – kalbėjo Agnė ir Eldaras.
Sausio pradžioje pasaulį išvydo ir Teodoras. Jis šeimoje jau antras vaikas.
„Labai lauktas, labai norėjom berniuko, ir sesutė labai laukė jo“, – džiaugėsi sūnaus susilaukusi Justina.
Šie naujagimiai – pirmieji 2025-ųjų metų vaikai.
Vilniaus gimdymo namų kolektyvas su nerimu laukia, kiek naujagimių gims šiemet, mat 2024 metų skaičiai gąsdina.
Vaiko priežiūros atostogų išmokos tikrai galėtų būti didesnės.
„Stebime mažėjimą kiekvienais pastaraisiais metais. Mažėjimas – maždaug apie 10 proc.“, – teigė Vilniaus gimdymo namų skyriaus vedėja Linda Širšinaitienė.
Per metus naujagimių sumažėjo beveik 2 tūkst. Valdžia aiškina, kad žmonės vis dažniau renkasi ne vaikus, o karjerą. Nors patys tėvai kalba apie kitą priežastį.
„Vaiko priežiūros atostogų išmokos tikrai galėtų būti didesnės“, – sakė sūnaus susilaukusi Justina.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas Vaidotas Kalinauskas patikino, kad vaikai gimdomi ne dėl pinigų.
Į vaiko priežiūros atostogas dažniau išeina mamos, nes neretai daugiau uždirbantiems tėčiams tai neapsimoka finansiškai. Viskas dėl valstybės numatytų lubų.
„Tikrai gali susidaryti tokia situacija, kad kažkuriam iš tėvų, kuris uždirba daugiau negu du vidutinius darbo užmokesčius, paskaičiavus, pritaikomos lubos ir jis gauna mažiau“, – kalbėjo V. Kalinauskas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Bet ministerija įsitikinusi, kad prarasdamas dalį pajamų, tėvas turėtų galvoti ne apie pinigus, o apie kuriamą ryšį su vaiku.
„Jis būdamas su vaiku turi kitą pasitenkinimą, augina vaiką ir stiprina ryšį su vaiku“, – teigė V. Kalinauskas.
„Ir tada šeima labai nukenčia, jeigu tas žmogus renkasi prižiūrėti vaiką. Neskatina aukštesnių pajamų žmonių, motinų – eiti gimdyti, tėvų – eiti prižiūrėti“, – tikino Agnė ir Eldar.
Naujai iškepti tėvai jau skaičiuoja ir kitas išlaidas.
„Kiek esu girdėjusi iš savo kolegių, dabar visokių stovyklų kainos, net dienos stovyklų, yra didžiulės“, – sakė Agnė ir Eldaras.
„Kainos parduotuvėse ir visur kitur labai kyla ir brangsta. Reikia ne tik pagrindą sukurti vaikams, bet ir tvirtai ant kojų pastatyti“, – tikino Justina.
Gimus vaikui, išmokama vienkartinė 770 eurų suma.
Kiekviena savivaldybė prie šios sumos gali pridėti savo dalį. Viena iš pridedančių daugiausiai – Radviliškis. Ten vienkartinė išmoka – 1,5 tūkst. eurų.
„Vien dėl tos išmokos gimstamumas nepadidės, tai yra priemonė padėti jaunoms šeimoms tomis pirmomis dienomis, kada jiems yra sunkiausia“, – aiškino Radviliškio meras Kazimieras Račkauskas.
Kad vienkartinė išmoka mažai ką gelbėja, sutinka ir tėvai.
Poros vis labiau atideda šeimos planavimą, vaikų susilaukia vyresni nei anksčiau. Akušerė pastebi, kad neretai žmonės laukia geresnio laiko, stabilesnio finansinio pagrindo, bet neretai į traukinį ir pavėluoja, vaikų susilaukti nebepavyksta.
„Jeigu prieš kelis metus buvo virš 25, dabar jau virš 27 pirmas gimdymas ir darbo mums po truputį mažėja, o vaisingumo klinikoms daugėja“, – kalbėjo Vilniaus gimdymo namų skyriaus vedėja.
Gydytoja primena:
„Nuo 35 metų, kokie bebūtume jauni ir gražūs, po truputį ląstelės sensta ir jau reikalingi ir rekomenduojami genetiniai tyrimai. Tai iki 35 metų tikrai patarčiau suskubti“, – ragino L. Širšinaitienė
Per pastarąjį trisdešimtmetį naujagimių skaičius sumažėjo triskart. Mirčių skaičius Lietuvoje dvigubai viršija gimimų skaičių.
Demografai įspėja, kad situacijai nesikeičiant, greitu metu pasaulyje gali likti nebe trys, o tik 2 mln. lietuvių.
Naujausi komentarai