Pereiti į pagrindinį turinį

Stojamieji šiemet – galvosūkis universitetams

2018-01-31 12:57

Universitetų jungimasis - didesnis galvosūkis aukštosioms mokykloms, o stojantieji bet kokiu atveju išloš. Taip Eltai sakė Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendram priėmimui organizuoti (LAMABPO) prezidentas Pranas Žiliukas.

Kaip ir ankstesniais metais, abiturientai galės pretenduoti į pasirinktas studijų programas. Kokiame universitete galų gale vyks studijos, P. Žiliuko nuomone, ne toks svarbus klausimas.

„Didžiausios permainos - universitetuose, kurie jungiasi prie Vytauto Didžiojo universiteto. Tai Lietuvos edukologijos universitetas, Aleksandro Stulginskio universitetas. Dar nėra galutinai aišku dėl Lietuvos sporto universiteto. Tačiau abiturientų ir ankstesnių laidų absolventams tai neturėtų kelti nerimo - didelių pasikeitimų bendrame priėmime į aukštąsias mokyklas tikrai nebus“, - sakė P. Žiliukas.

Abiturientų ir ankstesnių laidų absolventams tai neturėtų kelti nerimo - didelių pasikeitimų bendrame priėmime į aukštąsias mokyklas tikrai nebus.

Pasak asociacijos prezidento, dabar abiturientai daugiausiai konsultuojasi dėl brandos egzaminų pasirinkimo, nes nuo to priklausys, ar jie galės pretenduoti į pasirinktas studijų programas.

„Dėl pačių universitetų - netgi susijungus keliems, studijų programos bus vykdomos ir, tikėtina, daug aukštesniu lygiu, nes bus atsisakyta perteklinių programų, sutelkiami resursai“, - sakė P. Žiliukas.

ELTA primena, kad brandos egzaminų sesija jau prasidėjo. Nuo sausio 22 iki gegužės 25 dienos vyks mokykliniai technologijos ir menų egzaminai. Pagrindinė brandos egzaminų sesija prasidės balandžio 4 dieną anglų kalbos valstybinio egzamino kalbėjimo dalimi ir baigsis valstybinio chemijos egzaminu birželio 22 dieną.

Bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas, kaip ir kasmet, prasidės birželio 1 dieną.

Siūlo gerokai kelti kartelę

Švietimo ir mokslo ministerija kol kas nepaskelbė, koks bus mažiausias konkursinis balas šiemet stojant į universitetus. Kaip Eltai sakė Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas Juozas Augutis, abiturientams ir ankstesnių laidų absolventams tai - labai svarbus klausimas.

„Studijuojantiems valstybės finansuojamose vietose minimalius reikalavimus nustato Švietimo ir mokslo ministerija, dėl studijuojančiųjų savo lėšomis sprendžia universitetai“, - sakė J. Augutis.

Pasak rektorių konferencijos prezidento, šiemet ministerija pasiryžusi stipriai pakelti kartelę - iki 4 stojamojo balo iš galimų dešimties. Tai visu balu daugiau nei pernai.

„2017 metais universitetai galėjo priimti tik surinkusiuosius ne mažiau nei 3 balus iš dešimties ir visi universitetai to laikėsi“, - sakė J. Augutis.

„Kelti kartelę iki 4 tik siūloma. Ministerija sprendimo kol kas nepriėmusi. Rektorių konferencija pradeda šiek tiek abejoti, ar nebus per staigus pakėlimas, ar nebus labai didelė atskirtis. Mes esame pateikę pasiūlymą 4 stojamųjų balų kartelę taikyti baigusiems mokyklą šiais metais, o ankstesnių laidų abiturientams, kurių nemažai perstoja į universitetus, taikyti 3 balų kartelę, kaip pernai.

Abiturientams ir ankstesnių laidų absolventams, kurie už studijas pasiruošę mokėti savo lėšomis, rektoriai irgi siūlo taikyti 3 balų iš dešimties kartelę.

ELTA primena, kad mažiausias konkursinis balas stojantiesiems į valstybės finansuojamas vietas pirmą kartą nustatytas 2016-aisiais.

Mokslo ir studijų įstatyme įtvirtintos galimybės nustatyti studijų kokybės kartelę tikslas - kad studijuoti ateitų studijoms pasirengę jaunuoliai.

Kaip ne kartą yra kartojusi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, labai svarbu, kad aukštosios mokyklos palaikytų šį siekį, vienodai taikydamos kokybės kartelę ir valstybės finansuojamiems studentams, ir mokantiems už studijas savo lėšomis.

2016 metais aukštosios mokyklos buvo sutarusios, kad į universitetus būtų priimama surinkus ne mažiau kaip 2, į kolegijas - ne mažiau kaip 1,2 stojamojo balo iš dešimties galimų. Tačiau susitarimo tuomet nesilaikė 4 valstybiniai universitetai. Aleksandro Stulginskio universitetas (mažiausias konkursinis balas 1), Šiaulių universitetas (mažiausias konkursinis balas 0,56), Mykolo Romerio universitetas (mažiausias konkursinis balas 0,4) ir Klaipėdos universitetas (mažiausias konkursinis balas 1,16).

Iš valstybinių kolegijų tik Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija priėmė stojančiuosius su žemesniu, negu nustatyta, balu (mažiausias konkursinis balas 1).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra