Pereiti į pagrindinį turinį

Stojo į kovą su rūkaliais: pamatę, kas kabo virš kabinų, mokiniai nustojo „veipinti“ tualetuose

2025-01-21 05:00

Pakruojo rajono mokyklos bando pažaboti rūkalius. Praėjusių metų pabaigoje dvi ugdymo įstaigos įsirengė dūmų ir nikotino garų jutiklius tualetuose, o šiemet mokyklų sąrašą žadama plėsti. Jau yra ir pirmieji rezultatai – per pirmus mėnesius mokinių lankymasis tualetuose sumažėjo perpus, pagauta ir rūkalių.

Stojo į kovą su rūkaliais: pamatę, kas kabo virš kabinų, mokiniai nustojo „veipinti“ tualetuose
Stojo į kovą su rūkaliais: pamatę, kas kabo virš kabinų, mokiniai nustojo „veipinti“ tualetuose / Asociatyvi freepik nuotr.

Lygumų pagrindinėje mokykloje kameros įdiegtos jau prieš kelerius metus. Tačiau besislapstydami nuo jų mokiniai rado ir kitų vietų elektroninėms cigaretėms rūkyti.

„Jaunimo „veipinimas“, vadinamas garinimu, manyčiau, yra didelė problema, ją reikia spręsti. Šiai problemai išspręsti nusprendėme įsigyti du sensorius. Berniukų ir mergaičių tualetuose turime įsirengę po detektorių, kurie pakabinti virš tualetų kabinų“, – teigė Lygumų pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Saulė Miežienė.

Jutiklis reaguoja į elektroninių cigarečių garus ir iškart siunčia pranešimą socialinei pedagogei. Tada pagal nurodytą laiką peržiūrimi vaizdo stebėjimo kamerų įrašai, garinęs ar „veipinęs“ mokinys randamas.

LNK stop kadras

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Patirtis rodė, kad mokiniai eina už spintelių ir garina. Tai mūsų išmanieji detektoriai pagauna garą“, – sakė S. Miežienė.

Keturis nikotino garų ir tabako dūmų jutiklius tualetuose turi ir Linkuvos gimnazija.

Mes tikrai turime šią problemą ir nėra čia ko slėpti – kaip ir visa Lietuva.

„Mes tikrai turime šią problemą ir nėra čia ko slėpti – kaip ir visa Lietuva. Tikrai „veipinančių“ vaikų buvo matyta iki tol, buvo nustatyta, socialinė pedagogė daug dirbo su jais. Tačiau situaciją galėjome pakeisti visoje gimnazijos erdvėje, išskyrus tualetus“, – nurodė Linkuvos gimnazijos direktorė Daiva Danielienė.

LNK stop kadras

Tad būtent tualetuose nuspręsta išbandyti kitokias, dar nematytas prevencines priemones. Rezultatus administracija pastebėjo iškart.

„Iki jutiklių įrengimo būdavo masinis tualetų lankymas. Šiuo metu jis sumažėjęs per pusę“, – pabrėžė Linkuvos gimnazijos socialinė pedagogė Liuda Bigailienė.

Abi mokyklos jau pagavo rūkalių, su jais kalbėjosi, apie vaiko garinimą pranešė tėvams. Tiesa, administracija nesiekia bausti mokinių, nori juos edukuoti ir kalbėtis.

„Tikrai matome ženklų sumažėjimą. Jeigu dar būtų didesnė kontrolė iš visuomenės pusės – iš atėjimo į mokyklą, iš tėvų pusės dėl elektroninių cigarečių atsinešimo, manau, surėmę pečius pasiektume geresnių rezultatų“, – aiškino Linkuvos gimnazijos direktorė.

Jutiklius išbandžiusios mokyklos norėtų jų skaičių padidinti. Esą dar yra vietų, kurių kameros nestebi.

LNK stop kadras

„Įsigijome jutiklius berniukų ir mergaičių tualetuose. Pradinių klasių mokinių tualetuose dar nematome poreikio, bet turime zonų, kuriose mums tikrai praverstų ir kameros, ir detektoriai“, – kalbėjo Lygumų pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė.

„Mes dar turime du karštus taškus – tai persirengimo kambariai šalia sporto salės. Ten taip pat galėtų būti jutiklių“, – tikino D. Danielienė.

Modernūs jutikliai – nepigūs. Kartu su licencija jie kainuoja apie 1,5 tūkstančio eurų. Todėl mokykloms pinigų skyrusi Pakruojo rajono savivaldybė rezultatais džiaugiasi.

„Pranešimų pradžioje buvo gauta labai daug, bet paaiškėjo, kad vaikai išmanūs ir atranda programėlių, kurios erzina „veipų“ detektorius. Pranešimų pradžioje plaukė masiškai, o paskui jų sumažėjo“, – sakė D. Danielienė.

Šiemet žadama garų jutiklius įdiegti ir kitose rajono mokyklose. Taip pat intensyviai bus testuojami paviršiai dėl narkotinių ir psichoaktyvių medžiagų pėdsakų mokyklose.

LNK stop kadras

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
senis

turi būt įstatimas kuris baustu tėvus ir dydelėmis baudomis .
0
0
Visi komentarai (1)