Pereiti į pagrindinį turinį

Svarbiausi 2009-ųjų Lietuvos įvykiai (rugsėjis – gruodis)

2009-12-30 09:29
Svarbiausi 2009-ųjų Lietuvos įvykiai (rugsėjis – gruodis)
Svarbiausi 2009-ųjų Lietuvos įvykiai (rugsėjis – gruodis) / Policijos nuotr.

2009-ieji į Lietuvos istoriją įeis kaip gausūs įvykių metai. Portalas savo skaitytojams parengė svarbiausių 2009-ųjų įvykių kalendorių.

Rugsėjis

Seimas 95 balsais prieš 20 pareiškė nepasitikėjimą parlamento pirmininku Arūnu Valinsku. Naująja Seimo pirmininke išrinkta viena Tėvynės sąjungos vadovių Irena Degutienė.

Lietuvoje po 11 metų pertraukos apsilankė paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamas Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Bulgarijoje sulaikytas Kauno nusikaltėlių autoritetas Henrikas Daktaras. Spalį jis pargabentas į Lietuvą.

A.Valinsko priešininkus vienijanti Tautos prisikėlimo partijos frakcija persivadino "Viena Lietuva". A.Valinsko šalininkai susigrąžino Tautos prisikėlimo partijos frakcijos vardą. Ji išliko valdančiojoje koalicijoje, "Viena Lietuva" iš jos išėjo, nors ir nepasiskelbė opozicija.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė įpareigojo ekspertus parengti žvalgybos sistemos pertvarkos planą.

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO generalinio direktoriaus rinkimuose Lietuvos iškelta diplomatės Inos Marčiulionytės kandidatūra nesurinko pakankamo balsų skaičiaus ir buvo atsiimta po dviejų balsavimo turų.
Dubingiuose iškilmingai perlaidoti Radvilų giminės atstovai.

Spalis

Kauno centre nušautas Kauno apygardos teismo teisėjas Jonas Furmanavičius ir jam įtarimus pedofilija reiškusio Drąsiaus Kedžio buvusios sugyventinės sesuo Violeta Naruševičienė, kuri irgi buvo sulaukusi D.Kedžio kaltinimų. D.Kedys pasislėpė nuo teisėsaugos. Šalyje kilo neregėtas vadinamasis pedofilijos skandalas.

Lietuvoje – Vilniuje ir aviacijos bazėje prie Šiaulių – pirmą kartą lankėsi naujasis NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rassmusenas.

Valdančioji koalicija pakvietė bendradarbiauti opozicinę Darbo partiją. Ji sutiko, bet iškėlė neįgyvendinamas sąlygas. Derybos dėl bendradarbiavimo žlugo.

Prezidentei pareiškus, kad ji turi "netiesioginių įtarimų" dėl Lietuvoje esą veikusio slapto amerikiečių kalėjimo, kuriame laikyti įtariamieji terorizmu, Seimas nusprendė tai ištirti. Tyrimą pavesta atlikti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.

Seime žlugo interpeliacija švietimo ir mokslo ministrui Gintarui Steponavičiui.

Prezidentė atsisakė paskirti buvusį valstybės vadovo patarėją Valterį Baliukonį ambasadoriumi Ispanijoje, nors jo kandidatūra jau buvo suderinta.

"Mis Lietuva 2009" išrinkta Vaida Petraškaitė.

Lapkritis

Pakartotiniuose rinkimuose Vilniaus-Šalčininkų apygardoje naujuoju Seimo nariu išrinktas Lenkų rinkimų akcijos atstovas Leonardas Talmontas, Šilalės-Šilutės apygardoje – Tvarkos ir teisingumo partijos narys Remigijus Žemaitaitis.

Po to, kai valdančioji dauguma atsisakė pritarti pridėtinės vertės mokesčio lengvatų įstatymo projektui, iš Seimo pasitraukė buvęs Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas. Gruodį jį Seime pakeitė jo žmona Agnė Zuokienė, neprisijungusi prie liberalcentristų frakcijos ir prie valdančiųjų.

Lietuvos deleguotas eurokomisaras Algirdas Šemeta gavo Europos Komisijos nario, atsakingo už mokesčius, muitus, auditą ir kovą su sukčiavimu, portfelį.

Maskvoje nušautas verslininkas ir mecenatas, buvęs "Žalgirio" krepšinio klubo bendraturtis Šabtajus Kalmanovičius.

Vilniaus oro uostas dešimt kartų – iki vos 4 litų už keleivį – sumažino mokesčius naujiems skrydžiams. Tai paskatino oro linijas iki metų pabaigos atnaujinti kai kuriuos tiesioginius skrydžius į Europos didžiuosius miestus.

Daugelyje savivaldybių kilo vadinamojo pandeminio gripo epidemija, užtrukusi beveik mėnesį. Nuo gripo ir jo sukeltų komplikacijų iki metų pabaigos mirė keliolika žmonių.
Prezidentė atsisakė suteikti Lietuvos pilietybę amerikietei šokėjai ant ledo Katherine Copely.

Didelio pasipiktinimo sulaukė internete paskelbta vaizdo medžiaga, kaip Seredžiaus gyventojas Svajūnas Beniukas šunį Pipirą numeta nuo tilto. S.Beniukui teismas paskyrė aštuonių mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Šuo Pipiras neišgyveno.

Gruodis

Seimas patvirtino 2010 m. valstybės, savivaldybių, "Sodros" ir sveikatos draudimo biudžetus, kuriuose numatytas konsoliduotas 9,5 proc. bendrojo vidaus produkto deficitas. Vos kelių balsų persvara patvirtintas ir Laikinasis pensijų bei socialinių išmokų laikino mažinimo įstatymas.

Lietuvoje apsilankė pirmasis nuolatinis ES Vadovų Tarybos pirmininkas belgas Hermanas van Rompuy.

Vyriausybė ir energetikos giganto "Leo LT" privatus akcininkas "NDX energija" pasirašė taikos sutartį, kad būtų panaikintas "Leo LT". "NDX energija" gavo 680 mln. litų kompensaciją.

Iš Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko pareigų savo noru pasitraukė Virgilijus Poderys.

Iš einamų pareigų pasitraukė "Sodros" vadovas Mindaugas Mikaila.

Atsistatydino Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Povilas Malakauskas.

Prezidentė, pritarus Vyriausybei, atšaukė jos pasitikėjimą praradusį Lietuvos ambasadorių Gruzijoje Mečį Laurinkų.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, atlikęs tyrimą dėl įtarimų, kad 2002–2006 m. Lietuvoje galėjo veikti slaptas amerikiečių kalėjimas, paskelbė, jog sąlygos kalėjimui veikti buvo sudarytos, bet neaišku, ar jis tikrai egzistavo.

Vilniuje per kelias dienas surengti keli protesto mitingai prieš žmonių skurdinimą ir oligarchiją.

Pasirengta gruodžio 31-ąją galutinai išjungti Ignalinos atominę elektrinę.

Mirė vienas žinomiausių lietuvių kompozitorių, operos "Pilėnai" autorius Vytautas Klova.

Svarbiausi 2009-ųjų Lietuvos įvykiai (sausis-balandis)

Svarbiausi 2009-ųjų Lietuvos įvykiai (gegužė-rugpjūtis)

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų