Pereiti į pagrindinį turinį

2009-ieji: netekčių ir atradimų metai

2010-01-02 15:59
2009-ieji: netekčių ir atradimų metai
2009-ieji: netekčių ir atradimų metai / AS/TSS

Kad ir kokie sunkūs buvo 2009-ieji, jie neatnešė tokių gilių sukrėtimų, kaip ankstesni metai. Šiemet žmonės gedėjo užgesusių žvaigždžių, džiaugėsi atradimais ir sužinojo, kad stebuklų vis dėlto būna.

Vieni ateina, kiti išeina

Ryškiausiu metų ir viso dešimtmečio atradimu pasaulio politikoje neabejotinai tapo šiemet prisiekęs naujas Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama. Pirmas juodaodis šalies vadovas suteikė savo tautiečiams tai, ko jiems labiausiai reikėjo, – viltį. Be tikėjimo ateitimi, kurį įkūnijo B.Obamos rinkimų šūkis "Mes galime!", tiesiog neįmanoma būtų įgyvendinti tokios ambicingos programos: įveikti ekonomikos krizę, užbaigti karus, sutvarkyti sveikatos apsaugos sistemą. Visa tai, kas anksčiau atrodė tolima fantazija, pamažu įgauna realius kontūrus.

Šaunųjį prezidentą išrinko amerikiečiai, o triumfavo visas pasaulis. Kaip ir buvo tikėtasi, JAV pradėjo labiau paisyti kitų šalių nuomonės, pradėjo aktyviau bendradarbiauti sprendžiant klimato kaitos problemas, sušvelnino poziciją priešininkų atžvilgiu. Santykių su Maskva "perkrovimas" sulaukė prieštaringų vertinimų, bet jeigu abi pusės sutiktų atvirai ir sąžiningai bendradarbiauti, ateityje tai galėtų duoti gerų rezultatų.

Vos sužibo šviesesnės ateities viltis, Jungtines Valstijas ir visą pasaulį sukrėtė metų tragedija – popkaraliaus Michaelo Jacksono mirtis birželio 25-ąją. Ir dievintas, ir smerktas, išėjęs jis nė vieno nepaliko abejingo. Ypač šou verslo pramonės atstovų, kurie dar kartą įrodė šiurpų faktą: įžymybės daugiau uždirba, kai miršta, o ne kai yra gyvos. Neišleistos ir niekada negirdėtos M.Jacksono dainos, naujos jo gyvenimo ir mirties aplinkybės – sensacijos rasdavosi viena po kitos, šiurkščiai drumsdamos gedulo nuotaiką. Popmuzikos karalius, savo kūryba stengęsis daryti šį pasaulį geresnį, prieš išeidamas paskutinį kartą tarsi pabaksnojo pirštu į vieną didžiausių žmogiškųjų ydų – cinizmą.

Stebuklų vis dėlto būna

2009-ųjų birželis buvo juodas mėnuo, nes pasaulį sukrėtė dar keletas skaudžių ir mįslingų netekčių. Atlanto vandenyne įvyko didžiausia dešimtmečio katastrofa. Oro bendrovės "Air France" lėktuvas, iš Rio de Žaneiro į Paryžių skraidinantis 228 žmones, nukrito į vandenį. Nelaimės priežastys iki šiol nežinomos, nes gelbėtojams nepavyko aptikti orlaivio juodųjų dėžių. Kitąmet ketinama atnaujinti jų paieškas.

Tą patį mėnesį panaši tragedija įvyko Indijos vandenyne: nukrito 153 žmones skraidinantis oro bendrovės "Yemenia" lėktuvas. Tragediją per stebuklą išgyveno dvylikametė mergaitė, kuri savo akimis matė, kaip vandenynas pasiglemžė orlaivį ir juo skridusius žmones.

Tikru stebuklu galima pavadinti saugų lėktuvo nusileidimą Hadsono upėje. Iš Niujorko oro uosto pakilusio orlaivio varikliai prarado galią, kai į juos pateko paukščių. Pilotas Chesley Sullenbergeris, neturėdamas kito pasirinkimo, nutupdė lėktuvą ant vandens ir paliko jį paskutinis, įsitikinęs, kad visi keleiviai saugiai evakuoti. Ch.Sullenbergeris Jungtinėse Valstijose tapo tautos didvyriu.

Tikri didvyriai ir apsimetėliai

Savo didvyrius šiemet liaupsino ir europiečiai. Jaunuolis britas Mike’as Perhamas 17-ąjį gimtadienį kovo 16 d. atšventė jachtoje kažkur Indijos vandenyne. Po kelių mėnesių jis grįžo namo ir tapo jauniausiu žmogumi, sugebėjusiu vienas apiplaukti pasaulį. Jaunuolis pateko į Guinnesso rekordų knygą ir įkvėpė kitus drąsuolius.

Pagerinti rekordą nusprendė 13-metė olandė Laura Dekker, tačiau teismas uždraudė jai vienai leistis į pavojingą kelionę. Maištinga paauglė nepaisė draudimo ir išplaukė, bet buvo rasta vienoje Karibų jūros saloje ir grąžinta namo.

Metų didvyriu turbūt norėjo tapti ir Rusijos premjeras Vladimiras Putinas, pusnuogis puikavęsis prieš kameras per atostogas Sibire. Deja, visą pasaulį apskriejusios raumeningo raitininko, plaukiko ir iškylautojo nuotraukos galėtų pasivaržyti tik metų viešųjų ryšių akcijos kategorijoje. Tiesa, nugalėti metų "eržilą" Silvio Berlusconi nebūtų paprasta. Jokie tvirti raumenys neprilygs 73 metų Italijos premjero seksualinei energijai, iki paraudonavimo įkaitinusiai Italijos politinį gyvenimą. Net ir gavęs statulėle per dantis, politikos veteranas išlieka labai populiarus.

Europa drebėjo, bet nesprogo

Charizmatiško, ryžtingo ir nepalaužiamo lyderio labai trūksta ES, kuri, ratifikavus Lisabonos sutartį, šiemet įžengė į naują savo raidos etapą. Pilki, ryžto ir autoriteto stokojantys nauji valstybių bloko lyderiai kol kas verčia abejoti, ar ES tiesiog išvengė egzistencinės aklavietės, ar ryžtingai žengė artyn Europos integracijos šalininkų ilgai puoselėjamos vizijos – laisvos, demokratiškos, funkcionalios ir tvirtą poziciją pasaulio arenoje turinčios sąjungos.

Nors palyginti tvirtai gynėsi nuo ekonominių audrų, ES šiemet ne kartą sudrebėjo. Virš Latvijos ir Graikijos buvo pakibęs bankroto šešėlis, dužo seimų langai Rygoje ir Vilniuje. Neramumai drebino Londoną, Briuselį ir kitus didžiuosius Europos miestus. Protestų maratoną vainikavo masinės akcijos Kopenhagoje, kur gruodį vyko pasaulinis klimato kaitos viršūnių susitikimas, palikęs daugiau klausimų nei atsakymų.

Tačiau Senajame žemyne buvo ir gerų naujienų. Vokietija ir Prancūzija greitai įveikė recesiją ir suteikė vilties, kad Europos ekonominis variklis netrukus vėl pradės veikti visu pajėgumu, kaip didysis hadronų greitintuvas.

2009-aisiais europiečiai nesulaukė amžiaus atradimo ir nesužinojo visatos paslapčių, nes didysis hadronų greitintuvas neveikė taip sklandžiai, kaip tikėtasi. Tačiau mokslininkai pašalino visus trukdžius ir lapkritį baigė pirmą tyrimų etapą. Tad galbūt jau kitąmet žmonės sužinos, ar egzistuoja kiti matmenys ir kokia yra tamsiosios energijos prigimtis.

Karas ir taika

Daug klaustukų paliko ir šių metų įvykiai Azijoje. Įtakingiausios pasaulio valstybės praleido progą taikiai išspręsti Irano ir Šiaurės Korėjos branduolinę problemą. Teheranas toliau sodrina uraną, Pchenjanas bando raketas. Sušvelnėjęs Vašingtono tonas nedavė rezultatų.

Afganistane nematyti jokios pažangos. Jungtinės Valstijos šioje šalyje šiemet neteko dukart daugiau karių negu pernai. Prezidento rinkimus karo draskomoje šalyje aptemdė korupcijos ir klastojimo šešėlis. Desperatiškas Vašingtono pastangas išvengti nesėkmės puikiai apibūdino vieno užsienio laikraščio antraštė: "Nobelio taikos premijos laureatas padidino karių skaičių Afganistane."

Azijos metų atradimu, be jokių abejonių, galima pavadinti Kinijos ekonominį stebuklą. Nepaisant pasaulinės krizės ir kritikuojamos politinės sistemos, šios šalies bendrasis vidaus produktas toliau stabiliai augo. Kinija netrukus taps antra šalimi pagal ekonomikos išsivystymą ir užims dar tvirtesnę poziciją pasaulio arenoje. Ar nuo to pasauliui pasidarys lengviau, ekspertai dar ilgai diskutuos.

Atverkime akis ir širdį

Hondūre įvyko karinis perversmas, Australijoje siautė didžiausi per visą istoriją miškų gaisrai, Meksike atsirado ir po visą pasaulį paplito kiaulių gripas. Pasaulio žiniasklaida šiemet tikrai negalėjo skųstis naujienų stygiumi.

Šiais metais gyvenimą ir svarbiausias naujienas diktavo pasaulio ekonomikos krizė. Ji atnešė žmonėms tiek atradimų, tiek praradimų. Milijonai pasaulio gyventojų neteko pinigų, darbo ir vilties. Bet medalis visuomet turi dvi puses. Sunkmetis atvėrė žmonėms akis į tai, kas yra daug svarbiau.

Metų pabaigoje pasaulio kino teatruose pasirodė nauja Charleso Dickenso pasakos "Kalėdų giesmė" animacinė ekranizacija. Ji pasakoja apie seną šykštuolį Ebenezerį Skrudžą, kurį stebuklingą naktį aplanko trys vaiduokliai: Praeities, Dabarties ir Ateities Kalėdų dvasios. Prie Dabarties Kalėdų dvasios kojų Skrudžas pamato du vargšus išsigandusius vaikus. "Čia tavo vaikai?" – paklausė senis. "Ne, juos pagimdė žmonės, – atsakė dvasia. – Jų vardai yra Skurdas ir Nežinojimas."

Tarsi Kalėdų dvasia, sunkmetis parodė žmonėms, ką jie sukūrė. Pasakoje Skrudžas atvėrė akis bei širdį ir sulaukė laimingos pabaigos. Labai norėtųsi tikėti, kad taip įvyks ir realiame gyvenime.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų