Numatyta, kad kaukės atvirose vietose lieka rekomendacija, bet nėra privalomos, išskyrus susibūrimo vietas – turgavietes, viešojo transporto stoteles, renginius, ekskursijas. Kaukes toliau reikės dėvėti viešose uždarose erdvėse, išskyrus valgant ir geriant viešojo maitinimo vietose, taip pat sportuojant.
Taip pat nuo dviejų iki penkių padidintas asmenų skaičius, kuriam leidžiama lankytis parkuose ar kitose atvirose viešosiose vietose, išlaikant atstumą, vengiant tiesioginio fizinio kontakto. Artimieji giminaičiai ir iki šiol galėjo būti didesnėmis grupėmis.
Šie pasikeitimai įsigalioja iškart su Vyriausybės nutarimu, t. y. ketvirtadienį.
Komentuodamas Vyriausybės sprendimus, premjeras Saulius Skvernelis ragino gyventojus kaukes dėvėti ir toliau, nes tai sumažintų koronaviruso plitimo riziką.
„Vienas iš sėkmingesnių mūsų pandemijos suvaldymo rezultatų, kad mes pakankamai drausmingai saugojomės, ir tai (kaukių dėvėjimui) tapus rekomendacija, yra siūlymas tos rekomendacijos laikytis, tai sumažintų riziką“, – spaudos konferencijoje sakė S. Skvernelis.
Dalis Vyriausybės priimtų pakeitimų susiję su judėjimu tarp Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos – iki šiol tarp valstybių leidus laisvai judėti tik šių šalių piliečiams, nutarimas papildomas ir teisėtai šiose valstybėse gyvenančiais asmenimis. Taip pat leista į Lietuvą atvykti užsienio žurnalistams su užsienio reikalų ministro leidimu, pakeitimai dėl judėjimo įsigalioja nuo penktadienio.
Nutarimu dar atlaisvinta skrydžių leidimų tvarka – tam nebereikės užsienio ir susisiekimo reikalų ministrų leidimo, pakaks Lietuvos transporto saugos administracijos sutikimo.
Taip pat nuo pirmadienio leidžiamas lankytojų aptarnavimas viešojo maitinimo įstaigų viduje. Dabar gali dirbti tik lauko kavinės, barai, restoranai, taip pat galima gaminti maistą išsinešti.
Numatyta, kad viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla leidžiama nuo 8 iki 22 valandos. Darbo laiko ribojimas netaikomas aptarnaujant lankytojus lauke bei maistą pristatant. Šiomis valandomis taip pat leista ir lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų salonų veikla.
Vyriausybė jau anksčiau buvo leidusi nuo ateinančio pirmadienio atnaujinti veiklą sporto klubams, leidžiant treniruotes su treneriu iki dešimties žmonių, individualias treniruotes, o trečiadienio sprendimu nuo 10 iki 5 kv. metrų sumažino vienam lankytojui turintį tekti plotą. Analogiškai plotas vienam lankytojui sumažintas renginiams lauke.
Vyriausybės priimtu nutarimu leista darbą atnaujinti mokykloms. Pradinukai į mokyklas galės grįžti nuo gegužės 25 dienos, taip pat leidžiamos konsultacijos abiturientams, o vyresniųjų klasių mokiniai – nuo birželio. Švietimo įstaigos taip pat pačios nuspręs, suderinusios su steigėju ir bendruomene, kokios formos ugdymą taikyti: nuotolinį, įprastą su nustatytais reikalavimais arba mišrų. Taip pat leidžiama atnaujinti neformalųjį švietimą.
Premjeras taip pat žada didesnį finansavimą vasaros stovykloms, kurių veiklą irgi leista atnaujinti.
„Mes turime leidimą atnaujinti vasarą įvairias veiklas vaikams, nes vaikams tikrai trūksta bendravimo, ugdymo, pomėgių tenkinimo. Atsirado galimybės ir kai kurie suplanuoti renginiai šiais metais neįvyks, tas lėšas nukreipti į šių veiklų išplėtimą, kokio pusantro karto didės galimybės organizuoti vasaros stovyklas“, – sakė S. Skvernelis.
Anot jo, Vyriausybė „ieško būdų, kaip subsidijuoti arba kompensuoti tėvų išlaidas, susijusias su vaikų poilsiu“, tačiau jis teigė negalintis pasakyti, ar stovyklų subsidija galėtų būti taikoma visiems vaikams, ar tik iš skurdžiau gyvenančių šeimų, ir kokio dydžio.
Nuo gegužės 30 dienos taip pat leidžiama atnaujinti profesionalaus sporto varžybas, tik be žiūrovų.
Nuo gegužės 30-osios jau leidžiami ir renginiai tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse, kuomet dalyvauja ne daugiau kaip 30 žiūrovų ir išlaikomas nustatytas atstumas tarp jų. Vyriausybės nutarimu, analogiški reikalavimai bus taikomi ir asmeninėms šventėms: nuo šios datos jos leidžiamos viešose atvirose ir uždarose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau nei 30 asmenų.“
Nuo gegužės 30 dienos leista atnaujinti ir sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veiklą.
Premjeras teigė, kad konkrečias paslaugas, kurias bus leista atnaujinti, nustatys sveikatos apsaugos ministras, bet kol kas „šiame etape nėra kalbos apie masinių pramogų parkų, kaip vandens parkai, veiklos atnaujinimą“.
Visuotinis karantinas Lietuvoje įvestas kovo 16 dieną, jis pratęstas iki gegužės 31 dienos.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga laikosi pozicijos, kad karantino režimas greičiausiai bus tęsiamas ir po gegužės 31 dienos ir šalyje išliks „ilgokai“.
Naujausi komentarai