Pereiti į pagrindinį turinį

Per šventes garsiausiai ūžia sostinė

2009-07-06 12:14
Per šventes garsiausiai ūžia sostinė
Per šventes garsiausiai ūžia sostinė / Gedimino Bartuškos nuotr.

Pagrindiniai Valstybės dienos, Mindaugo karūnavimo ir Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio renginiai šurmuliuoja sostinėje. Kituose šalies miestuose ši šventė pažymima kukliau, o Klaipėdoje Liepos 6-ąją neorganizuojamas nė vienas oficialus renginys, praneša Lietuvos nacionalinis transliuotojas.

„Su pavydu žiūrime į Vilnių“

Panevėžyje Liepos 6-ąją rengiami trys - populiariosios, klasikinės ir vargonų - muzikos koncertai. Kaune Valstybės dienos proga Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje vyks iškilmingas minėjimas. Vakare - tradicinio festivalio „Opera Kauno pilyje“ koncertas.

Panevėžio valdininkai sako apgailestaują, kad dėl sunkmečio šventę tenka minėti daug kukliau nei norėtųsi.

„Tai nėra tiek, kiek mes įsivaizduotume ir norėtume, kad būtų, ir su dideliu pavydu žiūrime į Vilnių, kaip miestas ūžia, kaip jie ruošiasi tai dienai. Jie turi visai kitas finansines galimybes“, - sakė Loreta Krasauskienė, Panevėžio savivaldybės Kultūros ir meno skyriaus vedėja.

O štai klaipėdiečiai ir miesto svečiai, išvakarėse pasitikę aplink pasaulį apiplaukusią jachtą „Ambersail“, Liepos 6-ąją galės ramiai poilsiauti paplūdimiuose.

Valstybės dienai paminėti miesto valdžia nesurengė nė vieno renginio. Esą ir pinigų trūksta, ir koncertuoti nelabai yra kam, nes daug kolektyvų išvažiavę į Dainų šventę.

„Tos priežastys akivaizdžios - finansiniai nepritekliai, lėšų trūkumas. Buvo dedami tam tikri prioritetai, į ką investuojame. Kadangi tūkstantmečiui turime dvi gražias šventes, tai Liepos 6-ąją kukliau paminėsime - tiesiog kiekvienas sau“, - teigė Goda Giedraitytė, Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja.

Tačiau po Liepos 6-osios mieste renginių netrūks - mėnesio pabaigoje vyks Europos tautų kultūrų šventė „Europiada“, per kurią uostamiestin turėtų suvažiuoti apie 4 tūkst. dalyvių.

Taip pat finišuos didžiųjų burlaivių regatos „The tall ships races“ dalyviai - daugiau nei 100 laivų ir iki 3 tūkstančių įgulų narių. Regatos sutikimo šventei rengti savivaldybė, pasak Kultūros skyriaus vedėjos, lėšų neskyrė. O „Europiadai“ organizuoti skirta daugiau nei milijonas litų.

Liepos 6-osios renginiai Vilniuje

11-11.30 val.

Aukšti užsienio valstybių vadovai atvyks į Prezidento rūmus.

Prezidentas Valdas Adamkus svečius pasitiks S.Daukanto aikštėje, čia lygiai vidurdienį jis sakys iškilmingą kalbą. Vilniečiai ir miesto svečiai šalies vadovo žodžio kviečiami pasiklausyti gyvai, tačiau įspėjama, kad saugumas prie aikštės bus sustiprintas. Tie, kurie norės išvengti minios spūsties, renginį galės stebėti per tiesioginę Lietuvos televizijos transliaciją "Teobuso" ekrane Katedros aikštėje. Po V.Adamkaus kalbos visi svečiai sės į autobusą ir pajudės Arkikatedros bazilikos link, čia dalyvaus Šv. Mišiose. Po jų garbūs svečiai išeis pro paradines Arkikatedros duris ir trumpai pabendraus su į Katedros aikštę atėjusiais žmonėmis.

13.30 val.

Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirto paminklo atidengimas ir istorinės vėliavos pakėlimas atstatytuose Valdovų rūmuose. Garbingieji svečiai išlydės Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės dalyvius į Vingio parką.

Ceremoniją stebės Mindaugo karūnavimo dieną Lietuvoje viešinčios Švedijos, Danijos ir Norvegijos karališkosios šeimos, Ukrainos, Suomijos, Latvijos, Islandijos ir Lenkijos prezidentai, Estijos premjeras, Vatikano kardinolų kolegijos dekanas, Rusijos kultūros ministras.

Vietoj planuoto Valdovų rūmų atidarymo užsienio svečiai taps tik iškilmingo rūmų pietinio fasado portalo atidengimo liudininkais: liepos 6-ąją numatomas simbolinis iš esmės atstatytų, tačiau iki galo neįrengtų Valdovų rūmų atidarymas.

Po to, kai bus oficialiai atidaryti liepos 7 d., Valdovų rūmai tris savaites bus atviri plačiajai visuomenei. Tiesa, salėse, į kurias bus įleidžiama, žmonės autentiškų, už šimtus tūkstančių litų įsigytų eksponatų neišvys.

Valdovų rūmų svečiai susipažins su autentiškomis istorinės rezidencijos liekanomis, atkūrimo projektu, jiems bus parodytas didysis kiemas, reprezentacinės salės, kurias puošia portalai, krosnys, grindys, lubos, židiniai. Rūmuose veiks ir nedidelė didaktinė Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų istorinės raidos ekspozicija, numatoma rodyti maketus, pateikti būsimo salių ekspozicinio įrengimo medžiagą.

Valdovų rūmų vartai lankytojams bus atviri liepos 7-26 d. nuo 11 iki 18 val. Valdovų rūmuose bus rengiamos nemokamos organizuotų grupių ekskursijos (iki 25 žmonių grupėje) lietuvių, anglų, vokiečių, lenkų, rusų, kitomis kalbomis. Pavieniams svečiams nemokamos ekskursijos lietuvių kalba vyks kasdien nuo 12 val. Būtina iš anksto rezervuoti datą ir laiką. Tai padaryti galima telefonu (8 5) 262 0007 arba e. paštu [email protected]

Valdovų rūmai buvo statomi kaip pagrindinis Lietuvos tūkstantmečio minėjimo akcentas ir šioms statyboms jau išleista apie 176 mln. litų.

Oficialią Valdovų rūmų atidarymo ceremoniją ir Dainų šventės dalyvių išlydėtuves vilniečiai ir miesto svečiai galės stebėti per Lietuvos televiziją namie arba "Teobuso" ekrane Katedros aikštėje.

16.15 val.

Tado Gutausko skulptūros "Vienybės medis" atidengimas Vingio parke

16.15 val. - Andriaus Mamontovo ir chorų daina "Geltona, žalia, raudona", (speciali versija, skirta "Vienybės medžio" atidengimo ceremonijai)

16.23 val. - Prezidento V.Adamkaus sveikinimo žodis.

16.29 val. - ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus sveikinimo žodis.

16.33 val. - "Vienybės medžio" skulptūros atidengimas. Kviečiami Prezidentai V.Adamkus ir Algirdas Mykolas Brazauskas, išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė, Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis, skulptūros autorius T.Gutauskas.

16.38 val. - iškilmingai perskaitomas iškiliausių Tūkstantmečio asmenybių vardų sąrašas.

16.43 val. - skulptorius T.Gutauskas simboliškai perduoda skulptūrą Vilniaus miesto merui Viliui Navickui.

T.Gutauskas tikisi, kad renginys bus vienas svarbiausių Lietuvos vardo tūkstantmečio akcentų. "Mane liūdino mintis, kad po Tūkstantmečio Vilniuje nieko, išskyrus Valdovų rūmus, neliks - daugiau jokio simbolio, primenančio sukaktį. Užsidegiau idėja sukurti ką nors monumentalaus, kad liktų ir praūžus šventiniams renginiams", - yra sakęs T.Gutauskas.

9 m aukščio ir 30 t svorio monumentali verpstė stovės pakeliui iš M.K.Čiurlionio gatvės į Vingio parko estradą. Verpstės formos skulptūrą sudaro penki akmens blokai, sumauti ant nerūdijančio plieno strypų. Viena skulptūros pusė atkartos autentiškos verpstės vaizdą, antra bus ornamentuota verpsčių dekoravimo principu - augaliniais motyvais ir saulutėmis.

Monumento centre - saulę primenančiame apskritime - jau yra iškaltos iškiliausių Tūkstantmečio asmenybių pavardės. Iš viso jų - šimtas.

Pavardės buvo renkamos beveik tris mėnesius. Pirminį jų sąrašą atrinko ir pasiūlė Lietuvos mokslų akademija. Iš pasiūlytų šimtą labiausiai Lietuvos vienybei nusipelniusių asmenybių balsuodami galėjo rinkti patys žmonės.

"Vienybės medžio" projekto vertė siekia 800 tūkst. litų, iš jų - 200 tūkst. litų yra skyrusi Vyriausybė. Likusias lėšas T.Gutauskas turėjo susirinkti iš privačių rėmėjų.

17 val.

Dainų diena "Tūkstančio aušrų dainos Lietuvai" Vingio parke

Paskutinę Dainų šventės dieną tradicinės eitynės į Vingio parko estradą nuvingiuos pagrindinėmis sostinės gatvėmis. Apie 11 tūkst. dainininkų balsai susilies po Vilniaus dangumi, jų klausysis ir Lietuvos tūkstantmečio minėjimo renginių svečiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų