Pereiti į pagrindinį turinį

T. Šernas: po Medininkų žudynių įgyta patirtis yra aktuali visai Europai

2014-07-31 09:23
BNS inf.
R. Vilimo / BFL nuotr.

Prieš 23 metus įvykęs septynių pasieniečių nužudymas suteikė Lietuvai patirties, kuri šiuo metu yra itin aktuali visai Europai, sako vienintelis Medininkų žudynes 1991-aisiais išgyvenęs buvęs muitinės pareigūnas Tomas Šernas.

„Manau, kad visos aukos yra ne veltui - mes norėjome laisvės. Dabar turime galimybę eiti savo keliu, būti mažiau stumdomi, turime galimybę paprotinti mūsų bendražygius Europos Sąjungoje“, - BNS sakė T.Šernas, ketvirtadienį dalyvaudamas pagerbiant žuvusius bendražygius istoriniame Medininkų pasienio poste.

T.Šerno teigimu, nors Rusija atsisako perduoti įtariamuosius Lietuvai, jie jau yra „nuteisti morališkai“.

„Manau, kad jie jau yra nuteisti morališkai - jie turi slapstytis, jie žino, kad jie yra žudikai. Bet tai yra pavojus mums, kai rimta valstybė slepia žudikus, mano, kad tai yra gerai (...). Tai yra pavojus visiems mums, visų mūsų ateičiai, visai Europai“, - sakė T.Šernas, BNS paklaustas, ar dar turi vilties, jog bus nuteisti ir likę Medininkų žudynių vykdytojai.

Pasak jo, nusikaltimų neigimo scenarijus per daugiau nei dvidešimt metų Rusijoje nepasikeitė, o tai parodo ir įvykiai Ukrainoje.

T.Šernas taip pat pasidžiaugė Lietuvoje sustiprėjusiomis patriotinėmis nuotaikomis.

„Pastebėjau, kad šiemet prisiekė rekordinis šaulių skaičius, taip pat rekordinis skaičius komandų dalyvavo bėgime, skirtame Medininkų minėjimui. Tie dalykai daug ką reiškia, mūsų atmintyje šis įvykis suvokiamas, kad tai yra svarbu,svarbu mąstant, kokie turi būti mūsų ateities planai, kaip turime saugotis, gerbti vienas kitą (...). Patriotizmo nereikia mistifikuoti  - jis toks pat natūralus dalykas, kaip savo aplinkos nešiukšlinimas. Tai yra natūralus atsakymas į tuos judesius, kurie vyksta aplink Lietuvą“, - sakė T.Šernas.

Tuo metu vieno iš nužudytųjų Stanislovo Orlavičiaus sūnus Šarūnas Orlavičius BNS sakė neabejonantis, kad be Sausio 13-osios ir be Medininkų aukų Lietuvos kelias į nepriklausomybę galėjo būti sudėtingesnis.

Jis taip pat teigė, jog norėtų sulaukti akistatos su visais tėvo žudikais.

„Tikrai norėčiau, bet turbūt tai bus neįmanoma. Gal kada nors gyvenime. Duok Dieve, jei jie bus išduoti Lietuvai. Bet kol Rusija nepakeis savo sovietinių pažiūrų, mes juos matysime kaip savo ausis“, - neabejojo jis.

1991-ųjų liepos 31-osios naktį Medininkų pasienio kontrolės poste buvo šaltakraujiškai nužudyti septyni savo pareigas ėję Vidaus reikalų ministerijos Policijos departamento greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ policininkai Mindaugas Balavakas ir Algimantas Juozakas, Policijos departamento Kelių policijos valdybos policininkai Juozas Janonis ir Algirdas Kazlauskas, Muitinės departamento Vilniaus muitinės inspektoriai Antanas Musteikis ir Stanislovas Orlavičius. Muitininkas Ričardas Rabavičius nuo šautinių žaizdų galvoje mirė ligoninėje rugpjūčio 2-ąją. Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti.

Nusikaltimą prokurorai kvalifikuoja kaip nusikaltimą žmoniškumui, įtariamaisiais dėl šių nusikalstamų veikų pripažinti Rusijos piliečiai Andrejus Laktionovas, Česlavas Mlinykas bei Aleksandras Ryžkovas. Juos Rusija atsisako išduoti Lietuvai.

Dėl šio nusikaltimo kol kas nuteistas tik vienas asmuo - 2011 metų pavasarį Vilniaus apygardos teismas Latvijos pilietį, buvusį omonininką Konstantiną Michailovą įkalino iki gyvos galvos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų