Teismas Lietuvos piliečiui asmens dokumente neleido naudoti raidės su diakritiniu ženklu Pereiti į pagrindinį turinį

Teismas Lietuvos piliečiui asmens dokumente neleido naudoti raidės su diakritiniu ženklu

2025-02-13 17:33
BNS inf.

Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį priimta nutartimi nusprendė, kad Lietuvos pilietis turi teisę asmens dokumentuose vardą ir pavarę rašyti naudojant raidę „w“, bet atmetė pareiškimą dėl raidės su diakritiniu ženklu naudojimo.

Teismas Lietuvos piliečiui asmens dokumente neleido naudoti raidės su diakritiniu ženklu
Teismas Lietuvos piliečiui asmens dokumente neleido naudoti raidės su diakritiniu ženklu / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Pasak teismo, tokios raidės rašyba neatitinka galiojančių teisės aktų reikalavimų.

Aukščiausiasis Teismas pabrėžė, kad šiuo metu galiojantys įstatymai leidžia šalies piliečiams rašyti savo vardą ir pavardę lotyniškos abėcėlės raidėmis, bet be lietuvių abėcėlėje nesančių diakritinių ženklų.

Tai reiškia, kad tokios raidės kaip „w“, „x“ ar „q“ gali būti naudojamos, tačiau tokios raidės kaip „ł“, „ń“ ar „ř“ – ne.

Byloje buvo sprendžiama dėl pareiškėjo teisės į originalią lenkų kilmės vardo ir pavardės rašybą. Pirmosios instancijos teismas tenkino reikalavimą dėl raidės „w“, tačiau taip pat atmetė reikalavimą dėl raidės „ł“ naudojimo.

Apeliacinės instancijos teismas paliko šį sprendimą nepakeistą.

Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, jog dabar įstatyme numatyta galimybė asmens dokumentuose vardus ir pavardes rašyti lotyniško pagrindo rašmenimis be diakritinių ženklų neprieštarauja Konstitucijai, tačiau šie ženklai būtų galimi, jeigu tokią išvadą pateiktų Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK).

Konstitucinis Teismas atkreipė dėmesį, kad VLKK nėra pateikusi aiškios pozicijos dėl asmenvardžių rašymo su diakritiniais ženklais.

Įteisinti diakritinius ženklus asmenvardžiuose siekia daugiausia Lietuvoje gyvenantys lenkų tautybės asmenys. Jų teigimu, Seimui leidus varduose ir pavardėse naudoti raides „w“, „q“, „x“, dalis Lietuvos gyventojų vis tiek negali susigrąžinti originalios protėvių pavardės, nes jose yra diakritinių ženklų.

Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra