Pereiti į pagrindinį turinį

URM atmeta prastus vystomojo bendradarbiavimo programos įvertinimus

2012-10-07 14:27
URM atmeta prastus vystomojo bendradarbiavimo programos įvertinimus
URM atmeta prastus vystomojo bendradarbiavimo programos įvertinimus / Š. Mažeikos / BFL nuotr.

Lietuvos vykdomos vystomojo bendradarbiavimo programos skaidrumas 2012 metais vertinamas prastai, rodo naujas nevyriausybinės organizacijos tyrimas.

Užsienio reikalų ministerija (URM), atsakinga už paramą vystomajam bendradarbiavimui, su priekaištais nesutinka, sakydama, jog partneriai Europos Sąjungoje (ES) gerai vertina šią programą.

Nevyriausybinė organizacija „Publish what you fund“ 2012 metais parengė antrąjį „Paramos skaidrumo indeksą“, kuriuo vertinama, kaip šalys ir organizacijos įvairias paramos programas ir kiek informacijos apie jas pateikia.

Lietuva, pasak tyrimo ataskaitos, 2012 metais pateikė 28 proc. informacijos apie Vystomojo bendradarbiavimo projektus ir su šiuo rezultatu užėmė 48 vietą tarp 72 subjektų. Todėl URM įgyvendinama programa pateko į kategoriją, kurioje subjektai vertinami „prastai“.

Pernai sudarant pirmąjį, bandomąjį reitingą Lietuvai buvo skirta 24 vieta iš 48.
Lietuva aplenkė Latviją, kuri, surinkusi 12 proc. įvertinimą, šių metų reitinge užėmė 64 vietą. Estija su 51 proc. yra ant 26 laiptelio.

Šiame sąraše didžiosioms valstybėms, tokioms kaip Jungtinės Valstijos ar Jungtinė Karalystė, atstovauja po kelias skirtingas paramą teikiančias organizacijas ir valstybines institucijas, kurios reitinguojamos kaip atskiri subjektai. Pavyzdžiui, Lietuva nedaug atsilieka nuo JAV Valstybės departamento.

Reitingo sudarytojai pažymi, kad Lietuva nėra pasirašiusi „Tarptautinės paramos skaidrumo iniciatyvos“ (ang. International Aid Transparency Initiative - IATI) - tarptautinio skaidrumo standarto, kuriuo siekiama informaciją apie šalių ir organizacijų teikiamamą paramą padaryti prieinamesnę.

"Nors Lietuvos įvertinimas išliko toks pati kaip ir 2011 metais, pokyčiai 2012 metų reitinge rodo žymų nuosmukį. Taip yra dėl Lietuvos aktyvumo balo sumažėjimo. Duomenų bazėje išvardijami visi projektai, tačiau apie juos pateikiama labai mažai informacijos. Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo svetainė yra prieinama lietuvių, rusų ir anglų kalbomis, nors informacija apie projektus anglų kalba prieinama tik iki 2010 metų, o rusų - iki 2010-ųjų.

Lietuva neatsiliepė į prašymus pateikti informaciją tyrimo metu", - rašoma ataskaitoje apie Lietuvą.

Lietuvai rekomenduojama prisijungti prie IATI ir įsipareigoti teikti šį standartą atitinkančią informaciją apie vykdomus paramos projektus.

URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas komentuodamas tyrimo rezultatus BNS sakė, kad ES partneriai gerai vertina Vystomojo bendradarbiavimo programą.

„Tai dar kartą buvo patvirtinta ką tik Vilniuje vykusiame Šiaurės ir Baltijos valstybių vystomojo bendradarbiavimo ministrų ir ES komisaro Andrio Priebalgo susitikime. Atkreiptinas dėmesys, kad pagrindiniai projektų atrankos kriterijai yra efektyvumas ir Lietuvos reformų patirties perdavimas“, - teigia URM atsakyme.

Pasak ministerijos, nemaža vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projektų dalis yra susijusi su „jautriomis šalimis“, todėl „turime įvertinti projektų vykdytojų Lietuvoje ir jų partnerių tose šalyse saugumo ir duomenų apie juos apsaugos faktorius“.

„Šioms šalims keičiantis, keisis ir Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo projektų viešumo/skaidrumo lygis, kuris jau ir šiandien skelbiamoje reitingų lentelėje aukštesnis nei Šveicarijos, Lenkijos bei daugelio kitų Europos valstybių. Atkreiptinas dėmesys, kad reitingų apie tai, koks yra tarptautinę paramą teikiančių donorų veiklos skaidrumas, autoriai nei praėjusiais metais, nei šiais metais į URM nesikreipė“, - teigia URM.

Ji taip pat pažymėjo, kad artimiausiu metu turėtų būti priimtas Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos įstatymas, „kurio įgyvendinimas prisidės prie vystomojo bendradarbiavimo programos įgyvendinimo skaidrumo“.

Kelerius pastaruosius metus Lietuva rėmė įvairius vystomojo bendradarbiavimo projektus Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Moldovoje, Gruzijoje, Azerbaidžane, Tadžikistane, Palestinoje, Afganistane.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų